Przebieg psychoterapii

24 odpowiedzi
Mam wątpliwości, czy trafiłam do dobrego psychoterapeuty.
Byłam na 4, godzinnych spotkaniach z psychoterapeutą. Podczas tych spotkań tylko ja mówię. Często zdarza się, że nie mówię nic przez 10-15 minut a psychoterapeuta nie zadaje mi żadnych pytań. Czuję się źle, gdyż mam wrażenie, że marnuję czas na takich spotkaniach. Czy tak powinna wyglądać psychoterapia? Może powinnam zmienić psychoterapeutę?
Rzeczywiście niełatwo zrozumieć sens takich spotkań i rosnącą frustrację, a w konsekwencji niechęć. Prawdopodobnie trudno Pani znieść milczenie, jednak z tego co Pani pisze; wbrew przekonaniu; wyłania się duży obszar do pracy. Zalecałabym rozmowę o swoich wątpliwościach ze swoim terapeutą i omawianie trudności związanych z psychoterapią.
Serdecznie pozdrawiam
Aneta Jóźwik

witam serdecznie, to zależy w jakim nurcie wybrała sobie Pani psychoterapię? Bardzo ważna jest relacja z psychoterapeutą. Proszę zadbać o swoje samopoczucie. Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry, relacja terapeutyczna jest bardzo ważna i ma duży wpływ na przebieg terapii. Ma Pani prawo wybrać terapeutę, który Pani odpowiada, budzi zaufanie, czy spełnia inne Pani kryteria. Zachowanie terapeuty może być spowodowane różnymi czynnikami, zachęcam do porozmawiania o tym na następnej sesji. Wtedy dowie się Pani, czy spotkania zawsze będą tak wyglądały. Jeśli tak, a to Pani nie odpowiada to zawsze może Pani zrezygnować. W terapii poznawczo-behawioralnej terapeuta jest aktywny, nie tylko pacjent. Może taka forma byłaby dla Pani bardziej odpowiednia? Pozdrawiam K.P.
Witam
Zachowanie Pani terapeuty przypomina sposób pracy w podejściu analitycznym ewentualnie psychodynamicznym – jednak do weryfikacji potrzebowałbym z Panią porozmawiać. Jeśli terapeuta jest analitykiem, to terapia może tak wyglądać. Trudno jest odnieść się do tego czy Pani powinna zmienić terapeutę czy nie – sam proces terapeutyczny to zaledwie 4 sesje, potrzebowałbym więcej informacji. Natomiast terapie (pod względem aktywności terapeuty) są różne w zależności od podejścia w jakim dany terapeuta pracuje. To jak terapeuta pracuje powinno być w materiałach w których opisuje siebie np. w intrenecie, a także doprecyzowane podczas pierwszych spotkań - konsultacjach. Terapia to spotkanie z drugim człowiekiem więc może Pani nie podobać się zarówno sposób pracy jak i osobowość czy charakter terapeuty. Jako klient ma Pani wolność wyboru i prawo do szukania osoby z którą będzie się Pani dobrze czuła, której będzie Pani mogła zaufać.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Prawdopodobnie trafiła Pani na specjalistę pracującego metodą psychoanalityczną, gdzie terapia ma taki przebieg. Proszę dopytać o nurt w jakim pracuje terapeutka. Jest wiele metod pracy terapeutycznej, które może Pani wybrać, gdzie terapia wygląda inaczej. Pozdrawiam
Tak wygląda psychoterapia w nurcie psychodynamicznym. Nie mniej istotne od słów są tu cisza, milczenie oraz Pani "monologi" wewnętrzne". Zanim zmieni Pani osobę terapeuty oraz nurt, należałoby o tych odczuciach i wątpliwościach porozmawiać z psychoterapeutą. To, co Pani opisuje może być etapem i drogą do czegoś dla Pani bardzo istotnego. Proszę się nie poddawać. Zawsze zdąży się Pani wycofać.
Dzień dobry. Przede wszystkim sposób prowadzenia terapii zależy od nurtu, w którym pracuje wybrany przez panią terapeuta. Czasami zdarza się, że terapeuta milczy, bo ma to znaczenie terapeutyczne. Pojawia się tutaj również ważne pytanie, dlaczego to milczenie tak bardzo panią frustruje? Może warto poruszyć ten temat ze swoim terapeutą. Pozdrawiam.
Witam,
nie ma jednego przepisu na to, jak powinna wyglądać psychoterapia. Spotkania różnią się często w zależności od tego w jakim podejściu pracuje dany psychoterapeuta. Jeżeli taki sposób pracy Pani nie odpowiada, to na początek warto zapytać swojego terapeutę o to, jak będzie wyglądać Wasza dalsza współpraca. Jeżeli nie czuje się Pani dobrze w takim podejściu, może Pani udać się do kogoś innego, kto będzie pracował inaczej.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Ognisty
Proces konsultacji przed podjęciem decyzji o psychoterapii służy temu, by zdecydować, czy taki rodzaj pracy nam odpowiada. Generalnie jest tak, że Pacjent mówi dużo, a terapeuta znacznie mniej. Na wstępnym etapie raczej powinny padać pytania, by terapeuta mógł mieć jakiś ogólny zarys różnych aspektów życia klienta. Pacjent ma też prawo do informacji na temat sposobu w jaki ta praca będzie się odbywała. Pozdrawiam
Dobry wieczór. W trakcie psychoterapii warto dzielić się odczuciami związanymi z psychoterapeutą i relacją z nim. Jeśli ma Pani odczucia marnowania czasu wtedy, kiedy terapeuta milczy- należy to nazwać. Pozdrawiam.
Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, dlatego ważne, aby przed pierwszym spotkaniem zorientować się w jakim nurcie pracuje nasz wybrany lekarz i trochę się z nim zapoznać. W niektórych nurtach bardzo dużo pracuje się ciszą, co więcej terapeuta nie powinien zbyt dużo mówić. Proszę podążać za swoimi potrzebami i intuicją, jeśli takie spotkania nie odnoszą sukcesu, najlepiej będzie zmienić lekarza, jednak psychoterapia to długi proces, a efekty nie są widziane po kilku spotkaniach. Powodzenia ;)
:) Niektóre nurty psychoterpeutyczne w swoim prowadzeniu mają przedew wszsytkim "słuchanie" . Np. w psychoanalizie lackanowskiej w zasadzie obecność terapeuty jest towarzyszeniem. Może nie odpowiada Pani podejście a nie pscychoterpeuta. Jeśli nie odpowiada Pani ten sposób docierania do rozwiązania problemu, proponuję zastanowić się nad metodami będącymi bardziej w kontakcie z Panią.
Ważne jest w jakim nurcie prowadzona jest psychoterapia. Może Pani porozmawiać z terapeutą na ten temat, dopytać, w jakim nurcie się specjalizuje i prowadzi terapię. Wówczas może być Pani łatwiej zdecydować, czy to odpowiada Pani oczekiwaniom.
Psychoterapia może również wyglądać w ten sposób. Jeśli jednak taka forma Pani nie odpowiada to proszę porozmawiac z psychoterapeutą i wtedy ewentualnie zmienić. Różne kierunki psychoterapii preferują różny przebieg sesji. Proszę nie zapominać, że to Pani ma być usatysfakcjonowana i tym proszę się kierować. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Czytając Pani pytanie odniosłam wrażenie, że rozpoczynając proces terapii terapeuta nie wyjaśnił Pani, m.in. w jaki sposób pracuje (tj. w jakim nurcie?) oraz jakich używa technik (tj. jakimi metodami będzie starał się wspólnie z Panią osiągnąć założone cele). W związku z tym może Pani czuć się zdezorientowana. Terapeuci pracujący w różnych nurtach terapeutycznych (np. psychodynamiczni, poznawczo-behawioralni...) korzystają z różnych metod i sposobów pracy, mogą nieco inaczej organizować czas na sesji, jedni zadają więcej, inni mniej pytań, początkowe sesje zazwyczaj są poświęcone na wywiad, jednak zawsze powinni informować o podstawowych zasadach psychoterapii, tj. przede wszystkim jaka jest metoda psychoterapii, jaki jest „kontrakt” czyli na co się umawiacie, jaki ma być efekt finalny psychoterapii, a także organizacyjne harmonogramy spotkań, opłaty. Zatem, aby móc efektywnie kontynuować terapię, należałoby porozmawiać z terapeutą nt. Pani wątpliwości, a tym samym doprecyzować ww. kwestie. Jeżeli terapeuta nie będzie chciał / potrafił wyjaśnić Pani zasad terapii, to warto pomyśleć o zmianie terapeuty. Z poważaniem Justyna Krupa-Burkiewicz
Dzień dobry,
nie wiem w jakim podejściu terapeuta pracuje. Różne nurty psychoterapeutyczne posiadają różne metody pracy. W niektórych terapeuta jest bardziej dyrektywny, w niektórych mniej. Może Pani omówić sytuację z terapeutą i Pani wątpliwości co do przebiegu sesji. Poza tym może Pani również poczytać o podejściu terapeutycznym w jakim pracuje Pani terapeuta, może to odpowie Pani na nurtujące pytania.
Pozdrawiam
Maciej Misztal
Witam, zachęcam Panią do powiedzenia o swoich spostrzeżeniach i odczuciach swojemu terapeucie przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Pani odczucia mogą stać się bardzo ważnym materiałem do omówienia w procesie terapeutycznym.
Sprawia Pani wrażenie zaskoczonej wycofaniem terapeuty, a czy Pani wie w jakim nurcie prowadzona jest psychoterapia i jakie są jej zasady? to zwykle jest omawiane po wstępnych konsultacjach diagnostycznych, może tez warto wrócić podczas spotkania do zasad kontraktu terapeutycznego. Powodzenia
Sposób pracy terapeuty z klientem jest zależny od nurtu w, którym pracuje i kształci się psychoterapeuta. Przebieg spotkania, który opisujesz, jest charakterystyczny dla m.in psychoterapii psychoanalitycznej. Ta metoda jest metodą skuteczną, jednak bywa momentami bardzo trudna ( szczególnie na początku) dla klienta. O tym czy psychoterapeuta jest dobry świadczy jego warsztat pracy, a także to czy przeszedł Nie przyszedł przez psychoterapie własną.
Pytanie jest jak najbardziej zasadne.
Istnieją różne formy psychoterapii. W jednym z nurtów taki sposób pracy (mała aktywność psychoterapeuty) jest uzasadniony. Jednakże warto wiedzieć, że istnieją też inne sposoby pracy i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie i własnych potrzeb. Pozdrawiam serdecznie!
Witam, jeżeli jest Pani niezadowolona z postępów terapeutycznych, ze sposobu prowadzenia terapii to powinna Pani skonfrontować to z terapeutą. Nie wiem co Pani dolega, więc trudno mi powiedzieć czy to właściwa metoda czy nie.
Jednak, jeżeli nie ma więzi i jeżeli nie ma Pani zaufania do psychoterapeuty, to
naturalnie może Pani iść do kogo innego.
Pozdrawiam
Witam , są różne modele psychoterapii podobnie jak są różne modele aut. Ma pani prawo szukać swojego psychoterapeuty i swojego modelu prowadzenia terapii. Terapia gestalt nastawiona jest na relację z klientem , to co wydarza się tu i teraz np. w ciszy. Jakie znaczenie dla Pani ma cisza. Zachęcam do porozmawiania ze swoim terapeutą o pani odczuciach , o tym co pani pasuje i przeszkadza. To ważna rozmowa . Dzięki tej rozmowie dowie się Pani więcej o tym co będzie działo się na terapii . Jeśli ten sposób Pani nie odpowiada zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą gestalt.
Witam serdecznie,
Rozumiem że martwi się Pani czy jest w odpowiednim miejscu i czy są adekwatne oddziaływania. Świetnie że szuka Pani odpowiedzi na stawiane sobie pytania a nie zostaje z niepewnością sama (co często buduje dużo napięcia). Nie jestem w stanie przewidzieć planu pracy innego profesjonalisty jednak ma Pani wpływ na obecną sytuację poprzez szczerą rozmowę na temat własnych wątpliwości z psychoterapeutą do którego Pani uczęszcza. Mam nadzieję że taka rozmowa pozwoli zrozumieć bieżącą sytuacje i pozwoli podjąć satysfakcjonującą decyzje.
Życzę powodzenia w poszukiwaniu swojej drogi.
Dzień dobry,
Myślę, że przed wyborem terapeuty warto poczytać sobie troszkę o tym jak wygląda psychoterapia w danym nurcie (o ile mamy taką możliwość i motywację), ponieważ mamy ich kilka, a przebieg sesji terapeutycznej może się trochę różnić między nimi.

Przykładowo, pisząc w dużym skrócie, w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, w którym się szkolę i pracuję, sesja zazwyczaj rozpoczyna się od rozmowy terapeuty i pacjenta o aktualnym nastroju, nasileniu objawów lub doświadczeniach pacjenta z ostatniego tygodnia, a także najważniejszym w danej chwili problemie według pacjenta, którym chciałby się zająć w pierwszej kolejności; omawiane są również wszelkie czynności samopomocowe zaplanowane wcześniej z terapeutą – prace własne, plany działania, eksperymenty behawioralne. Następnie terapeuta zbiera dane odnośnie danego problemu i obmyśla z pacjentem strategie rozwiązania (czasem wystarczy na to jedna sesja, a czasem potrzeba kilku). Pod koniec każdej sesji terapeuta prosi o informacje zwrotne na temat sesji (pyta co pacjent chciałby zmienić, czy wszystko było zrozumiałe, itp.), a także ustala z pacjentem pracę własną na przyszły tydzień.

Zachęcam do komunikowania się ze swoim terapeutą, mówienia otwarcie o swoich wątpliwościach wobec terapii, być może Pani/Pana terapeuta ma jakiś zamysł w tym, że nie zadaje żadnych pytań, nie jest to typowe, ale trudno mi odpowiedzieć czy zasadne w tej sytuacji, ponieważ nie znam motywacji terapeuty, która się za tym kryje :)

Mam nadzieję, że moja odpowiedź w jakimś stopniu będzie przydatna.

Pozdrawiam
Ewelina Tur
Droga Pani, skoro ma Pani wątpliwości, nie czuje się Pani komfortowo i pojawia się wątpliwość co do sensu spotkań- radzę zmienić psychoterapeutę! Specjaliści miewają różne style pracy z pacjentem, jednak jedno jest pewne- bez zaufania i poczucia bezpieczeństwa ze strony pacjenta żadna terapia się nie powiedzie.