Proszę o wyjaśnienie co oznacza, linijne pęknięcie pogranicza rogu tylnego i trzonu MM oraz PCL zach

6 odpowiedzi
Proszę o wyjaśnienie co oznacza, linijne pęknięcie pogranicza rogu tylnego i trzonu MM oraz PCL zachowane, nadmierne wygięte ku tyłowi.
uszkodzenie rogu tylnego MM to jedno z częsciej wystepujacych obrażeń łąkotki przyśrodkowej, warunkuje stabilność stawu przednio tylną, a zachowane PCL z cechami wygiecia ku tyłowi moze odpowiadac obrazowi niestabilnosci tylnej w przebiegu własnie uszkodzenia tylnego rogu MM

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej (MM - meniscus medialis) jeśli nie powoduje bloku stawu i ograniczenia funkcji można zbagatelizować i leczyć zachowawczo. Wizadło krzyżowe tylne (PCL - posterior cruciate ligament) nieuszkodzone, ale rozciągnięte stąd nadmiernie wygięte ku tyłowi, może powodować tylną niestabilność stawu (m. in. przeprost)
Jestem lekarzem weterynarii, nie pomogę
Dzień dobry!

Sformułowanie z pytania oznacza to, że występuje pęknięcie łąkotki przyśrodkowej (MM) w kształcie linii na granicy jej trzonu i rogu tylnego, więzadło krzyżowe tylne jest zachowane (PCL), nieco nadmiernie wygięte ku tułowi.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
MM to skrót zwykle oznaczający łąkotkę przyśrodkową, a PCL to najprawdopodobniej więzadło krzyżowe tylne, zach - myślę że zachowane.
Opisywane jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. W zależności od obrazu klinicznego kwalifikuje się do leczenia artroskopowego, lub w szczególnych przypadkach do leczenia zachowawczego (najczęściej gdy istnieje na tle zmiana degeneracyjnych/zwyrodnieniowych)