Proszę o wyjaśnienie co oznacza, linijne pęknięcie pogranicza rogu tylnego i trzonu MM oraz PCL zachowane, nadmierne wygięte ku tyłowi.
Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej (MM - meniscus medialis) jeśli nie powoduje bloku stawu i ograniczenia funkcji można zbagatelizować i leczyć zachowawczo. Wizadło krzyżowe tylne (PCL - posterior cruciate ligament) nieuszkodzone, ale rozciągnięte stąd nadmiernie wygięte ku tyłowi, może powodować tylną niestabilność stawu (m. in. przeprost)

Dzień dobry!

Sformułowanie z pytania oznacza to, że występuje pęknięcie łąkotki przyśrodkowej (MM) w kształcie linii na granicy jej trzonu i rogu tylnego, więzadło krzyżowe tylne jest zachowane (PCL), nieco nadmiernie wygięte ku tułowi.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: Konsultacje ortopedyczne - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

dr n. med. Bartłomiej Dobosz
dr n. med. Bartłomiej Dobosz
Ortopeda, Chirurg, Lekarz sportowy
Kraków
MM to skrót zwykle oznaczający łąkotkę przyśrodkową, a PCL to najprawdopodobniej więzadło krzyżowe tylne, zach - myślę że zachowane.

uszkodzenie rogu tylnego MM to jedno z częsciej wystepujacych obrażeń łąkotki przyśrodkowej, warunkuje stabilność stawu przednio tylną, a zachowane PCL z cechami wygiecia ku tyłowi moze odpowiadac obrazowi niestabilnosci tylnej w przebiegu własnie uszkodzenia tylnego rogu MM

lek. wet. Anna Macieszko
lek. wet. Anna Macieszko
Weterynarz, Chirurg, Ortopeda
Ożarów Mazowiecki
Jestem lekarzem weterynarii, nie pomogę

Opisywane jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. W zależności od obrazu klinicznego kwalifikuje się do leczenia artroskopowego, lub w szczególnych przypadkach do leczenia zachowawczego (najczęściej gdy istnieje na tle zmiana degeneracyjnych/zwyrodnieniowych)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.