Proszę o podanie sposobów zwiększenia odporności na stres. Trudności życiowe zaburzają mi sen i rodz

22 odpowiedzi
Proszę o podanie sposobów zwiększenia odporności na stres. Trudności życiowe zaburzają mi sen i rodzą reakcje nerwicowe. Mam na myśli dość zwyczajne trudności i rozczarowania, a nie sytuacje traumatyczne. Czytałam, że medytacja i trening autogenny- jak najbardziej. Czy podzielają Państwo tę opinię, a może coś jeszcze byłoby dla mnie wskazane. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Skuteczna może być hipnoza. Zapraszam na konsultację.

Dzień dobry, jeśli wymienione metody pomagają, warto je stosować. Również proponuję wzmocnić swoją odporność na stres poprzez poznanie swoich mocnych stron, wzmocnienie poczucia swej kompetencji i swej skuteczności. Rozmowa z terapeutą mogłaby pomóc znaleźć sposoby lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach, przyjrzeć się temu, co powoduje w Pani napięcie i rozczarowania. Im więcej zechce Pani o sobie powiedzieć, tym większa szansa na zrozumienie Pani sposobów funkcjonowania, w konsekwencji większa szansa na budowanie swej siły wobec trudności. Pozdrawiam
Dobry wieczór,

pomocne może być m.in. stworzenie tzw. bezpiecznego miejsca dzięki stymulacji EMDR, treningi relaksacyjne, muzykoterapia, medytacja, świadomość silniejszych i słabszych stron oraz trening asertywnej komunikacji.

Z uszanowaniem,
dr Monika Gmurek
Dobry wieczór. Jedną z możliwości jest udanie się na spotkanie do terapeuty i z nim pracowanie nad samym sobą. Drugą możliwościową jest zaczęcie uprawiania jakiegoś sportu biegi/jazda na rowerze/sporty walki, jeśli będzie w stanie Pani utrzymać swoją motywację do kontynuowania aktywności fizycznej w danej dziedzinie, to również przeniesie się, to na inne aspekty życia codziennego i spowoduje, że będzie się Pani mniej stresować.
Dzień dobry. Myślę, że wstępna konsultacja u psychoterapeuty pomoże rozwiać Pani wątpliwości. Terapeuta pomoże Pani nauczyć się konstruktywnego rozwiązywania problemów i radzenia sobie z emocjami. Wspomniana przez Panią relaksacja może być jedną z metod i jak najbardziej można stosować ją pomocniczo. Warto jednak nabyć umiejętności skutecznego radzenia sobie w sytuacjach stresogennych, tak aby Pani problem nie nawracał. Pozdrawiam.
Witam!
Proszę na początek regularnie, systematycznie stosować treningi o których Pani pisała. Proszę również zadbać o wypoczynek (odpowiednia dawka snu), dietę i ruch. Jeśli powyższe metody nie pomogą, warto pomyśleć o indywidualnej konsultacji psychologicznej. Pozdrawiam!
Szanowna Pani, metody relaksacyjne, które Pani wymienia rzeczywiście mogą pomóc obniżyć napięcie towarzyszące Pani w sytuacjach stresowych. Jest bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o techniki relaksacyjne, poza tymi, o których Pani pisze są jeszcze, m.in trening Jacobsona, wizualizacje, aromaterapie, joga nidra, techniki oddechowe (wiele nagrań jest dostępnych online), zachęcam by sprawdziła Pani, które najbardziej Pani odpowiadają. Relaksacje mają różny czas trwania.

Poza samą relaksacją warto zadbać o to, by mieć wsparcie innych osób, zaangażować się w czynności, które sprawiają przyjemność, zadbać o pełnowartościową dietę, higienę snu. Każdy z tych elementów może pomóc w podniesieniu odporności na stres i łagodzeniu jego objawów. Warto jednak pamiętać o tym, że te czynności nie rozwiążą problemu generującego stres.
Jeżeli nieprzyjemny dla Pani stan i wiążące się z nim dolegliwości będą się utrzymywać, zachęcam Panią do skorzystania z pomocy profesjonalisty - psychologa lub/i psychoterapeuty, z który będzie mogła Pani pracować nad swoimi trudnościami.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeuty, jeżeli jednak chciałaby Pani najpierw popracować sama pomocne będą ćwiczenia mindfullness oraz praca z ciałem typu joga , tai chi czy też niektóre typy masażu. Jeżeli stres jest tylko sytuacyjny lub poznawczy ( tzn wynika z trudnej sytuacji , natłoku pracy itp. lub z nieefektywnych wzorców myślenia) ww metody powinny pomóc. Jeżeli jednak przyczyny stresu tkwią głębiej prawdopodobnie potrzebna będzie profesjonalna pomoc psychoterapeutyczna ponieważ powyższe metody nie likwidują przyczyny stresu tylko redukują jego negatywny wpływ. Pozdrawiam
Dzień dobry
Czasem zwykła rozmowa pomaga już zmniejszyć odczuwany sres, podzielenie się z kimś problemami i omówienie ich możepozytywnie wpłynać na samopoczucie. Dodatkowo dobrym sposobem na redukcje odczuwanego stresu sie specjalne techniki oddechowe, joga, medytacja. Terapia psychologiczna i omawianie bieżących problemów również może przynieść poztywne skutki, do czego serdecznie zachęcam.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk
Polecam treningi metodą Biofeedback. Metoda jest skuteczna i naukowo udowodniona. W trakcie gry (urządzenie odczytuje stan napięcia /relaksu i przetwarza na odpowiednie impulsy) mózg utrwala sobie sposoby na utrzymanie stanu odprężenia i relaksu.
Polecam sesje uwalniania emocji w ramach Techniki Uwalniania dr Davida Hawkinsa. Dodatkowo zachęcam do terapii psychologii pozytywnej, która zwiększa poczucie szczęścia. Pozdrawiam, Anna Dobosz
Na zwiekszenie odpornosci na stres potrzebna jest terapia bazujaca na modelu poznawczo behawioralnym oraz dialektyczno behawioralnym. W trakcie takich sesji skupia sie glownie na zwiekszenie tolerancji na stres i na nauczeniu sie technik ktore pozwalaja lepiej radzic sobie ze stresem w przyszlosci.
Witam, widzę, że sytuacja jest dość trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem. Oczywiście zachęcam do praktykowania technik relaksacyjnych i medytacji.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, z tego o czym Pan pisze z jednej strony warto praktykować techniki relaksacyjne, a z drugiej być może warto byłoby wraz ze specjalistą zastanowić się, co jest przyczyną stresu i jak od strony psychologicznej można również innymi metodami sobie z nim radzić, jednocześnie wykorzystując jego potencjał.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
widzę, że otrzymała już Pani sporo informacji o różnych metodach radzenia sobie ze stresem i zwiększania odporności. Stres oddziałuje na nas na różnych poziomach, wpływa na myślenie, emocje i doznania z ciała. Techniki radzenia sobie ze stresem mogą odwoływać się do tych różnych poziomów i warto próbować je ze sobą łączyć. W przypadku wielu osób rzeczywiście sprawdza się medytacja lub inne techniki oparte na uważności (można o nich przeczytać np. w książce "Praktyka uważności dla początkujących" Jona Kabat-Zinna"). Pomocny w redukowaniu stresu może być też kontakt z przyrodą, na przykład spacery po lesie (tzw. kąpiele leśne) lub po parku. Podczas takiego spaceru warto schować komórkę i starać się być uważną na to, co się dzieje dookoła - co widzimy, słyszymy, czujemy węchem, czego możemy dotknąć. Warto nie śpieszyć się, nie wyznaczać konkretnego celu, tylko pozwolić sobie na spokojne i uważne wędrowanie, nie zatrzymywać się na myślach wiązanych z tym, co się działo przed spacerem ani tym co się może zdarzyć później, tylko być "tu i teraz". W przypadku trenowania uważności ważna jest regularność, wtedy efekty są bardziej trwałe. Mamy także do dyspozycji różne techniki doraźne np. technikę 5,4,3,2,1, z której możemy korzystać, gdy poziom stresu nagle się podnosi, a my chcemy temu zapobiec. Rozglądamy się wtedy dokoła i staramy się po kolei wykonać następujące kroki: nazwać 5 rzeczy, które dookoła siebie widzimy; później 4 rzeczy, które słyszymy; 3 - które czujemy (np. pasek zegarka, klepnięcie się dłonią o dłoń i mało wygodny but), 2 - które wyczuwamy węchem i 1 taką, którą czujemy smakiem (np. co czujemy po oblizaniu ust językiem). O różnych technikach radzenia sobie ze stresem można także przeczytać w książce "Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym" autorstwa Rebekkah LaDyne. Serdecznie tę książkę polecam. Można także pracować nad wzmacnianiem tzw. odporności psychicznej, która pozwala nam reagować na trudne sytuacje spokojniej oraz łatwiej wracać po nich do równowagi. Może Pani o niej przeczytać w książce "Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia" autorstwa Forresta Hansona i Ricka Hansona. Bywa i tak, że stres odczuwamy bardzo silnie albo ciągle, albo miesza się on z innymi emocjami, które powodują w nas napięcie. Czasami zaś taki wzorzec reagowania staje się częścią naszej osobowości i wprowadzenie zmian może być większym wyzwaniem. Wtedy warto rozważyć skorzystanie nie tylko z pojedynczych technik radzenia sobie ze stresem, ale także z innego rodzaju wsparcia (a jest sporo do wyboru np. treningi radzenia sobie ze stresem, treningi uważności MBSR, poradnictwo psychologiczne, psychoterapia, czasami farmakoterapia). W rozpoznaniu sytuacji i zaplanowaniu dalszych kroków może pomóc konsultacja psychologiczna. Pozdrawiam serdecznie, Dorota Żelechowska
Dzień dobry. Czasem w naszym życiu pojawia się poczucie przytłoczenia, nadmiernego stresu i obciążenia, pomimo tego, że obiektywnie nic poważnego, w rozumieniu dużej traumy, się nie wydarzyło. A jednocześnie w ciągu naszego życia doświadczamy wydarzeń, które zmieniają nasze życie, sposób odczuwania i drenują nasze zasoby tak, że potem zwykłe, codzienne sprawy zaczynają nas przerastać, nadmiernie obciążać, zabierając spokój i radość z życia (polecam książkę "Małe traumy" dr Megg Arroll - książka pisana po to, by z niej korzystać w codzienności, zrozumiale i jasno). Z mojego doświadczenia wynika, że do lepszego poczucia siebie i właściwego źródła dyskomfortu najlepiej przydają się proste techniki uważnościowe - obserwacja oddechu, skanowanie ciała. Uważność jest pomocna również w momentach, kiedy przychodzą trudne emocje - warto wtedy, choć na chwilę, obserwować je - bez oceniania, walki z nimi czy interpretowania ich. To proste a jednocześnie trudne, ale przynoszące czasem spektakularne efekty. Warto też rozważyć choć kilka sesji z psychologiem, terapeutą ponieważ różne techniki relaksacyjne bywają pokusą aby wykorzystywać je jako sposób ucieczki od tego co trudne - niektórzy uciekają w używki, gry, media społecznościowe, inni w zakupy, sport, zdrowe odżywianie, a jeszcze inni właśnie w medytację i relaksację. Tymczasem to właśnie spotkanie z tym, co trudne, z trudnymi, niewygodnymi dla nas uczuciami, daje największą szansę na zmianę, rozwój i wzrost.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie! To bardzo dobrze, że szuka Pani odpowiedzi na pytanie, jak może Pani sama sobie pomóc radzić sobie ze stresem. Stresu ze swojego życia wyeliminować całkowicie nie możemy (reakcja organizmu na zmianę, a zmiany zachodzą nieustannie), jednak możemy pracować nad swoją reakcją na stresory. W sferze mentalnej przydatne będzie monitorowanie swoich myśli. Każdy z nas odtwarza tzw "pętle", czyli myśli, które bezpośrednio wynikają z naszych przekonań. Warto przyjrzeć się swoim reakcjom - jeśli reaguje Pani nadmiarowo na zmiany, proszę postarać się zauważyć, jakie myśli się wówczas pojawiają? Co wówczas myśli Pani o sobie? Jak Pani interpretuje zachowania innych ludzi? W jaki sposób ma się do tego Pani podejście do otaczającego świata? Ucząc się wychwytywać takie myśli, w kolejnym kroku będzie mogła Pani zacząć modyfikować je w taki sposób, aby wspierały Panią w podejmowaniu działań zgodnych z Pani wartościami. Oprócz zadbania o sferę psychiki z pewnością warto zatroszczyć się o swoją relację z ciałem. Proponuję ćwiczenia uważności, takie jak: medytacje oddechowe, trening Autogenny Schultza czy Jacobsona, stworzenie "bezpiecznego miejsca" (technika wizualizacyjna), kontrola poszczególnych części ciała (technika medytacyjna). Ważnym elementem, który zdecydowanie wspiera nas w utrzymaniu dobrostanu jest aktywność fizyczna. W tej sferze proszę eksperymentować: ważne, aby wybrana aktywność sprawiała Pani przyjemność - wedle upodobań może Pani postawić na codzienny, szybki marsz, bieganie czy sporty zespołowe. Zapraszam na konsultacje: utrzymanie organizmu w zdrowej kondycji stanowi jeden z moich obszarów pasji, z radością wesprę Panią w stworzeniu nowych, wpływających na poprawę jakości życia nawyków. Pozdrawiam serdecznie! Ewa Wojtowicz - psycholog
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Stres jest nieodłączną częścią życia. Nie mamy możliwości wyeliminować go ze swojej codzienności, ma on też swoje podłoże ewolucyjne. Dobry stres (eustres) ma nas mobilizować do działania, popychać do odkrywania siebie i świata, dawać paliwo. Dystres, czyli stres szkodliwy, pojawia się, jako przeciążające napięcie, kiedy czujemy się przemęczeni i stłamszeni nadmiarem bodźców i oczekiwań.
Ze stresem warto żyć, jak z dobrym przyjacielem - słuchać tego, co nam podpowiada, opiekować się nim i sobą, być przy sobie podczas sytuacji, w których czujemy się obciążeni.
Techniki, które Pani wymieniła - pośród wielu innych- są dobrym sposobem na uziemienie się i uspokojenie w codziennym chaosie. Warto słuchać swoich potrzeb i wybierać te techniki, do których jest nam zwyczajnie blisko - bowiem nie ma jednego sposobu, który zadziałałby na wszystkich. Kiedy jesteśmy w życiu po swojej stronie, słuchając potrzeb naszego organizmu - podpowiada nam on na bieżąco, na co ma ochotę i co jest mu potrzebne.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, warto udać się nawet na jednorazową konsultację psychologiczną z elementami psychoedukacji żeby poznać sposoby radzenia sobie ze stresem oraz dobrać te odpowiednie dla siebie. Nie wszystko co działa u ,,innych'' będzie nam pomagać. To zależy od bardzo wielu czynników, które podczas takiego wywiadu zostaną poruszone a techniki odpowiednio do nich dobrane. W przypadku fizjologicznych zaburzeń snu warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry, podczas wizyty wykluczy lub poinformuje być może o innych czynnikach poza stresem, które mogą dawać taki skutek uboczny jak problem ze snem oraz być może włączy doraźne leczenie, aby poprawić sytuację w tym obszarze.
Witam serdecznie, przy stresie warto zacząć od regulacji oddechu - oddychanie przeponowe, wzdychanie, praca z nerwem błędnym.
Warto poszukać źródła stresu i jeżeli to możliwe zminimalizować jego poziom, czasami są rzeczy które możemy ograniczyć do minimum np. poziom przebodźcowania który wpływa na nasze zmysły szczególnie wzrok i dźwięk - hałas, telefon, komputer
Przy stresie pomocne są: technika autogenny Schultza, mindfulness, spacery, aktywność fizyczna, ograniczenie kofeiny, alkoholu, regularny rytm i higiena snu, odżywianie, odpowiedni odpoczynek, przerwy w pracy, nawodnienie suplementy i wiele mniejszych elementów "puzzli" które składają się w jedną całość. pozdrawiam
Ja dodałabym od siebie sport, np bieganie i joga
Trening autogenny i medytacja są bardzo dobrym kierunkiem poszukiwania sposobów zwiększania odporności nas stres i redukcji stresu. Jednak każdy z nas jest inny i ważne jest, aby znaleźć metody dopasowane do nas samych. Nie wszystkim np. trening autogenny jest zalecany. Warto rozważyć spotkanie ze specjalistą, który przedstawi szereg metod i wspólnie z Panią dobierze metody wpisujące się w Pani potrzeby. Spotkania z psychologiem pozwoliłyby także przyjrzeć się opisanym przez Panią reakcjom nerwicowym, których dobrze by było bagatelizować.