Proszę o interpretację wyników badań. Jestem 22 letnia kobieta od 3 lat staram się z mężem o dziecko

3 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników badań. Jestem 22 letnia kobieta od 3 lat staram się z mężem o dziecko.
Homocysteina 10,85
Prolaktyna w surowicy 23,45 ng/ml
AMH 6,43 ng/ml
FSH 6,98 mIU/ml
LH 18,32 mIU/ml
Estradiol 55,47 pg/ml
Andostendion 2,44 ng/ml
Homocysteina 10,85
Testosteron wolny 1,08 pg/ml
Dodam iż mam PCOS. Badaniw było wykonywane między 2 a 7 dniem okresu
Witam, przede wszystkim należy zbić homocysteinę do poziomu 6-7. Wykonać badanie: kwas foliowy, B12, witamina D3, genu MTHFR-wymaz z policzka. Poczęcie, to proces złożony na który często mają wpływ emocje. Zapraszam na konsultację.

Witam. Homocysteinę, która jest u Pani blisko górnej granicy normy, faktycznie dobrze by było obniżyć do około 6. Jeżeli jednak w związku z planowaną ciążą zażywa Pani kwas foliowy, a homocysteina utrzymuje się na takim poziomie, badanie w kierunku wykrycia lub wykluczenia mutacji genu MTHFR może się okazać zasadne. Proszę to jednak omówić z lekarzem prowadzącym i nie podejmować pochopnie decyzji o badaniach genetycznych, chociażby dlatego, że sytuacja wymaga wyjaśnienia i szczegółowego omówienia, być może sprawdzenia także ewentualnych niedoborów witaminy B12, bo ona również bierze udział w metabolizmie homocysteiny. Poza tym, w razie potrzeby lekarze zlecają szerszy pakiet badań genetycznych niż wyłącznie MTHFR. Bywa, że labolatoria udostępniają tańsze od pojedyńczych badań pakiety. To jest zdecydowanie tańsze i korzystniejsze rozwiązanie.
Nie ulega wątpliwości, że kwas foliowy jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju płodu, w razie potrzeby wystarczy zmiana jego formy na metylowaną (o tym decyduje lekarz) i zmodyfikowanie diety tak, żeby była bogata w foliany. Wyniki Pani badań wydają się potwierdzać PCOS, ja ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że i tutaj modyfikacja diety może pomóc. Gdyby chciała Pani skonsultować się w tej sprawie - zapraszam. Zajmuję się także wsparciem psychologicznym osób i par starających się o dziecko.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Ma Pani zaburzenia hormonalne które wymagają kilkukrotnego powtórzenia badan w odpowiednich dniach cyklu.

Profil hormonów - wysoka prolaktyna w górnej granicy normy i wysokie androgeny mogą wskazywać na silny zespół psychosomatyczny który generuje te zaburzenia oraz powoduje PPCOS (pseudo-PCOS czy inaczej psychogenic-PCOS, PCOS-like syndrom).

Zajmuję się tą problematyką w tandemie z psychologiem klinicznym. Zapraszam.

PS homocysteina jest w górnych granicach normy i zawsze warto wykonac badania w kierunku pakietu trombofilii wrodzonych ale trombofilie jak na razie nie udowodniono zeby były przyczyna NIEZACHODZENIA w ciąże - raczej sa przyczyna PORONIEŃ. Dlatego warto sprawdzić caly pakiet mutacji.