Prolaktyna test z MTC

3 odpowiedzi
Witam
Robiłam badanie prolaktyny z obciążeniem MTC. Bardzo proszę o interpretację wyniku.
Prolaktyna na czczo 205,17 mIU/l (zakres referencyjny 108,78-557,13), po 1 godzinie 2496,83 po 2 godzinach 1963,09. Czy wyniki wskazują na hiperprolaktylemię czy guza. Badanie na czczo jest w normie, w dolnej granicy. Mam 36 lat, problemy z zajściem w drugą ciążę. Pierwsza ciąża w 2012 roku po inseminacji, przyjmowałam dodatkowo bromergon na obniżenie podwyższonej prolaktyny. Prolaktynę badałam pół roku temu - 2017.04.11 wynik 16,81 ng/ml (norma 5,00-35,00).
Wyniki wskazują na czynnościową hyperprolaktynemię, jeśli dodatkowo są problemy z zajściem w ciążę, jest wskazanie do przyjmowania leków, np. Bromergon. Czy nie ma obecności mikrogruczolaka przysadki, wyjaśnić może tylko CT głowy.

Szanowna Pani w świetle obecnych badań wykonanie testu z MTC jest mało wnoszące. Prawdopodobnie ma Pani czynnościową hiperprolaktynemię. Proponuje ustalenie dawki leku /jest kilka/ zależną od poziomu wyniku badania PRL. z poważaniem artur mazur kalisz
Witam,
wynik prolaktyny na czczo jest prawidłowy. Test z obciążeniem nieznacznie odbiega od wyznaczonej normy, prawidłowy wzrost poziomu prolaktyny po MCT to max 6x wynik na czczo. Pani wynik nie wskazuje na guza; natomiast można mówić o niewielkiej hiperprolaktynemii czynnościowej. Proszę zgłosić się z wynikiem badania do swojego ginekologa.