Problemy z kręgosłupem

10 odpowiedzi
Dzień dobry!
Mam problem. Otóż w zeszłym tygodniu doznałem urazu w pracy. Podczas dźwigania chrupnęło mi w lędźwiach oraz poczułem nagły, przenikający ból. Jest już tydzień po zdarzeniu i przebywam na l-4. Byłem na rtg, jednak badanie prócz spłycenia lordozy oraz lekkiego skrzywienia bocznego nie wykazało żadnych patologii. Niepokoję się jednak, gdyż podczas schylania się oraz siedzenia coś mi przeskakuje w kręgosłupie lędźwiowym wywołując przy tym krótki, ale silny, wręcz porażający ból.

Jeśli na rtg nic nie wyszło, to co takiego może powodować moje dolegliwości?

Proszę o pomoc, pozdrawiam.
Istnieje ryzyko wysunięcia krążka międzykręgowego z uciskiem na struktury kanału kręgowego lub korzeni nerwowych - wskazane rozszerzenie diagnostyki obrazowej o MR kręgosłupa. Kontrola neurologa i/lub ortopedy. Zakaz obciążania w osi kręgosłupa, wykonywania skłonów i skrętów tułowia z obciążeniem. Do rozważenia unieruchomienie kręgosłupa gorsetem Williamsa

dzień dobry
badanie RTG pokazuje nam tylko "twarde" elementy więc należy Pana zbadać i zdecydować o rodzaju dalszej diagnostyki.
Najlepiej w tej sytuacji wykonać badania rezonansem magnetycznym

pozdrawiam
Problemuy tego typu zazwyczaj leżą w tkankach miękkich ( mięśniach ) proponuje wizytę u fizjoterapeuty
Na RTG widać praktycznie tylko tkanki twarde czyli kości, dolegliwości pochodzą najprawdopodobniej z tkanek miękkich czyli krążki międzykręgowe, więzadła, mięśnie itd...których na zdjęciu RTG nie widać.
Tylko na wizycie można na podstawie wywiadu i testów sprawdzić co jest dokładnie powodem Pana dolegliwości.
Pozdrawiam
Marcin Zając
Witam, niestety nie pomogę na odległość! Jak zwykle polecam wizytę u lekarza i terapeuty manualnego/osteopaty. Bez badania i wywiadu nie da się określić rodzaju zaburzenia. Pozdrawiam, życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Dzień dobry.
W Pana pytaniu jest zbyt wiele niewiadomych aby móc precyzyjnie na nie odpowiedzieć. Moim zdaniem najpierw szczegółowe badanie ortopedyczne - rehabilitacja w przypadku braku przeciwwskazań. W razie utrzymywania się dolelgiwości - zdjęcia Rtg "stresowe" ?, rezonans magnetyczny? Proszę jednak pamiętać że są to jedynie badania dodatkowe.
Z poważaniem, Radosław Cegiel
Witam,
Doznał Pan prawdopodobnie silnego zespołu przeciążeniowego kręgosłupa. Badanie RTG nie wykaże nic więcej poza układem kostnym na odstawie którego można domniemywać jakie są zmiany w tkankce miękkiej. Wszelkie zmiany wykazane będą dopiero na badaniu TK, a najbardziej szczegółowo w badaniu MR. Objawy mogą wynikać z podrażnienia samego układu mięśniowo-powięziowego w wyniku miejscowego stanu zapalnego w obrębie segmentu kręgosłupa lub może mieć to związek z dyskiem międzykręgowym. Potrzebne jest badanie terapeutyczne. Myślę, że powinien się Pan udać do polecanego fizjoterapeuty/terapeuty manualnego w Katowicach, aby mógł Pana zdiagnozować i Panu pomóc.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dzień dobry. Najczęstszą przyczyną opisywanych dolegliwości jest dyskopatia dolnego odcinka kręgosłupa. Jeżeli po zbadaniu przez lekarza nie zostałe wykryte niepokojące objawy wówczas wdrażane jest leczenie farmakologiczne i rehabilitacja, które w większości przypadków przynoszą poprawę. W przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczymilub w przypadku nasilenia dolegliwości wskazane jest ponowne zbadanie lekarskie i podjęcie decyzji odnośnie dalszego postępowania. Pozdrawiam.
staw międzywyrostkowy, dysk, staw krzyżowo-biodrowy
Rezonans pokaże więcej, tzn. ewentualną dyskopatię. Być może problem jest znacznie prostszy - zblokowanie stawu lub mocno napięte tkanki miękkie. Zalecam udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, aby ocenił Pański kręgosłup. Pozdrawiam.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl