Problem żywienia dziecka

4 odpowiedzi
Dzień dobry.W opisie usg moje 13m-nej wnuczki:dość liczne węzły chłonne krezkowe.Lekarz sugeruje,że może to być wskutek alergii na mleko modyfikowane.Jakie badania powinna mieć zrobione Amelka.Dodam,że przez rok była karmiona piersią,nie miała zaparć,biegunek,nie ulewała pokarmu.Proszę o radę.
Witam. Proszę na razie się nie martwić - odczyn węzłowy może mieć wiele przyczyn. jeżeli dziecko jest w porządku, czego życzę, należałoby w przyszłości powtórzyć badanie USG. Pozdrawiam Dr J.Czelej

węzły należy obserwować czy się powiększają(usg). Przyczyny powiększenia są różne nie tylko alergia- może być za duże spożywanie słodyczy, słodkich pokarmów, mogą być pasożyty, zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego itp
Dzień dobry

Najważniejsze pytanie to dlaczego było wykonywane badanie usg. Jakie były objawy?
Powiększone węzły chłonne krezkowe świadczą zwykle o przebytej lub aktualnej infekcji.
Przy alergii raczej nie powiększają się.
Warto byłoby powtórzyć badanie za około pół roku.

Pozdrawiam
Piotr Hartmann
Dzień Dobry,
Trudno doradzić mi badania na odległość nie znając Amelki i nie badając jej. Przyczyn powiększonych węzłów chłonny w obrębie jamy brzusznej może być wiele i dlatego dobiera się w zależności od wywiadu oraz badania dziecka. Proponuję zgłosić się z dzieckiem do pediatry lub gastrologa dziecięcego, który dobierze odpowiednie badania ( jeśli są potrzebne) po zbadaniu dziecka i rozmowie z jego opiekunami.
Pozdrawiam,
Anna Ratajczak