Problem ze soba

6 odpowiedzi
Witam mam mysle nie maly problem ze soba we wczesniejszych latach przechodzilem depresje i leczylem sie farmakologicznie zaprzestalem leczenia po osiagnieciu zadowalajacej poprawy ale w stresujacych sytuacjach poprostu sie zalamuje wczesniej bylo to chwilowe ale teraz po rozstaniu peklem mam ataki paniki nie sypiam mam problemy z jedzeniem nie wiem co robic moje pytanie brzmi co mam w tym kierunku robic
W wielu zaburzeniach psychicznych, np. depresji i niektórych zaburzeniach lękowych najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Zarówno bezsenność jak i ataki paniki bardzo dobrze leczy się terapia poznawczo-behawioralną, która w dużej mierze opiera się na psychoedukacji i uzyskaniu zrozumienia mechanizmów powstawania i narastania lęku. Zwykle impulsem do pojawienia się ataku paniki jest błędna interpretacja doznań w ciele, np. przyspieszonego bicia serca jako zagrażających i niebezpiecznych. Jeśli dodatkowo ma to miejsce wieczorem, po ułożeniu się do snu - często towarzyszy temu wielogodzinna bezsenność. Trudno bowiem spać spokojnie mając przekonanie, że coś jest zdecydowanie nie tak we własnym ciele. Zalecam konsultacje z terapeutą. Te dwa problemy zwykle udaje się rozwiązać w ciągu paru tygodni.
Co do kłopotów z jedzeniem musiałabym wiedzieć więcej na ten temat, żeby udzielić merytorycznej odpowiedzi. Jeśli problemem jest brak apetytu przyczyną może być stres, który powoduje wzbudzenie układu współczulnego, który z kolei hamuje perystaltykę jelit i w konsekwencji powoduje, że trudno wtedy coś przełknąć i dobrze przetrawić. Nauka relaksacji może wtedy pomóc. Jeśli natomiast problemem jest napadowe objadanie terapia polega wówczas na nauczeniu się skutecznych, innych niż jedzenie sposobów redukcji napięcia. Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
W pierwszej kolejności trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy to zaburzenia depresyjne czy lękowe i w zależności od odpowiedzi rozpocząć odpowiednie leczenie. Pomocna tu powinna być konsultacja psychiatryczna. Ponieważ dolegliwości mają tendencję do nawracania to ważne jest odkrycie i zmiana mechanizmów powodujących objawy. W tym wypadku pomóc może terapia psychologiczna. Warto rozważyć podjęcie takiej pracy z terapeutą, żeby uporać się z obecnymi problemami i zapobiec ewentualnym nawrotom.
Joanna Frąckowiak
Witam Pana. Z tego, co Pan pisze, w sytuacjach, które ocenia Pan jako trudne, stresujące doświadcza Pan kryzysu. Nie dziwi mnie fakt, iż po rozstaniu (zapewne z bliską osobą) czuje Pan wyraźne pogorszenie samopoczucia. Ma Pan już w swoim doświadczeniu leczenie depresji. Być może doszło do nawrotu choroby... Tak czy siak polecam Panu kontakt z psychologiem oraz psychiatrą (być może trzeba będzie ponownie wdrożyć leczenie farmakologiczne), by omówić bieżące trudności. Mówi Pan, że nie wie, co robić. Nie do końca tak jest... Szuka Pan we właściwym miejscu pomocy, a to już pierwszy krok do lepszego samopoczucia. Życzę Panu wszystkiego dobrego. Pozdrawiam, Karolina Piórkowska.
Witam. Myślę, że jesli korzystał Pan wcześniej z pomocy specjalisty i była ona skuteczna, to można rozważyć powrót do niego. Jeśli nie jest możliwa konsultacja z lekarzem z róznych przyczyn zalecam kontakt z psychologiem/psychoterapeutą. Pozdrawiam
Dzień dobry!
Przyczyną nawracania niektórych problemów psychicznych są często okoliczności, które przeciążają emocjonalnie, a takich w życiu ludzi nie brakuje. Farmakologiczne leczenie ma charakter objawowy, tu potrzebne jest zbadanie głębszego podłoża swoich problemów. Zachęcam do skorzystania z usług psychoterapeuty w gabinecie lub publicznej poradni zdrowia psychicznego.
Szanowny Panie,

Bardzo mi przykro z powodu Pana cierpienia.
W trudnych sytuacjach życiowych, takich jak rozstanie - utrata kogoś bliskiego - naturalną reakcją jest smutek, strach o przyszłość czy nawet rozpacz. Zdarza się, że w takiej kryzysowej sytuacji następuje nawrot objawów chorobowych, które poprzednio ustąpiły. Zazwyczaj jest to czasowe i mija wraz z upływem czasu. Jeżeli jednak nasilenie objawów jest trudne do zniesienia lub trwa zbyt długo, sugerowałabym połączenie leczenia farmakologicznego, które już raz okazało się dla Pana efektywne, z psychoterapią, która pomoże znaleźć bardziej efektywne dla Pana sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz wzmocni Pana na tyle, by przyszłe trudne sytuacje były mniej uciążliwe.
Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia.

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 320 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.