problem z środkami i żywnością hamującymi apetyt

13 odpowiedzi
Przepraszam mam problem z apetytem po lekach psychotropowych jednak staram się dużo spacerować i mam lekką nadwagę sądzę że byłoby gorzej gdyby nie te spacery-jednak chciałem zapytać o trochę inny problem-otóż na mój organizm nie działają żadne środki hamujące apetyt również te od dietetyków np na bazie ryboflawiny czy błonnika ani też wody mineralne, jabłka herbaty pu ehr itd po prostu wszystko nic to nie pomaga i nie hamuje mi apetytu choć kiedyś na mnie to działało piłem kiedyś herbatę pu ehr regularnie i byłem bardzo chudy wtedy ale teraz już nic na mnie nie działa więc chciałem też zapytać czy medycyna naukowa wyjaśniła czemu się tak u niektórych ludzi dzieje i czy idzie to odkręcić czy niestety nie jak nie to trudno pozostanę przy spacerach-na koniec 2 rzeczy nie za bardzo mogę zmienić leki psychotropowe gdyż mam na nie alergię i lekarze mieli spory problem by mi je ustawić-dodam też że wyniki krwi poza cholesterolem miałem w normie.
Witam serdecznie! Niestety leki psychotropowe rzeczywiście mogą powodować zwiększenie łaknienia, jednak nie ma magicznej "pigułki" ani preparatu który mógłby to ograniczyć. Jeżeli wcześniej coś dawało efekt, a teraz kompletnie nie, to bardzo możliwe, że po prostu organizm się do tego przyzwyczaił, jako do bodźca. Rozwiązaniem jest jedynie odstawienie takich preparatów na kilka - kilkanaście miesięcy, a i tak nie ma gwarancji, że stan się poprawi.
To co mogłabym polecić, to zbilansowaną, indywidualnie dopasowaną dietę, która z całą pewnością przyniesie lepsze efekty niż jakiekolwiek suplementy czy napary.

Witam herbata pu-erh nie ma właściwości hamujących apetyt. Błonnik pomaga osobom, które maja mocno rozciągnięty żołądek. U Pana apetyt wywołują leki i niestety będzie trudno go pohamować jakim środkiem. Dla Pana ważne byłaby ułożenie diety z mocno wyzanczonymi godzinami - z efektem najedzenia -bez dojadania. Zapraszam na konsultację to jestem w stanie wyjaśnić szczegóły na wizycie. Pozdrawiam
Dziękuję za zapytanie. Ogółem nie ma tabletki, którą zastosujemy i spowoduje ona, że nie chce nam się jeść. Aby nie było głodu, czy napadu na nadmierne jedzenie, posiłki powinny być poukładane systematycznie co 3 - 4 godziny, w zależności od trybu życia, po drugie być może brakuje Panu białka roślinnego/ zwierzęcego, składników odżywczych w diecie, co daje efekt w podjadaniu, być może jelita są zanieczyszczone. Polecam probiotyki + hydrokolonoterapię bezciśnieniową, która daje fenomenalne rezultaty. Zdecydowana większość chorób zaczyna się od jelit. Istotne jest to, by dowiedział się Pan, co jest przyczyną choroby. Nie ma sensu faszerowania się lekami, bez poznania przyczyny, ponieważ na dzień dzisiejszy bierze Pan pewną dawkę leku, a być może za rok, czy dwa będzie ona za mała i nie zadziała już, więc pozostanie dawkę zwiększyć, a to nie jest skuteczne rozwiązanie. Jest to tak szeroki, że zapraszam na konsultację, by wszystko od początku móc przeanalizować i dobrać naturalne sposoby, by ratować organizm.
Witam,
Biorąc pod uwagę Pana sytuację zdecydowanie wskazana byłaby indywidualna konsultacja u dietetyka. Dopasowanie odpowiedniego dla Pana sposobu żywienia do potrzeb Pana organizmu także zachęcam do indywidualnego spotkania. Z mojego doświadczenia wynika, że Pacjenci potrzebują wtedy objętościowo dużej ilości jedzenia. Proponuję zatem zwiększyć w codziennym jadłospisie ilość produktów pochodzących od roślin (warzywa, owoce, rośliny strączkowe, kasze, pieczywo pełnoziarniste itd). Warto również jeść takie produkty jak dobre tłuszcze (oliwa z oliwek tłoczona na zimno, olej lniany dobrej jakości), awocado oraz orzechy.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
Zalecam zwiększenie aktywności fizycznej, to zawsze pomaga w spalaniu nadwyżki spożywanych kalorii oraz wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania.
Pozdrawiam.
taką ma już Pani fizjologię i nie da się tego przeszkodzić. Jedyne co mogę podpowiedzieć, to jeść przy napadach łaknienia warzywa i ewentualnie pr. białkowe. Musi Pani znacząco w takiej sytuacji ograniczyć pr. skrobiowe no i oczywiście wszystkie słodycze. Pozdrawiam
Dzień dobry,

Nie wiem na jakich lekach jest Pan, ale faktycznie niektóre związki mogą być antagonistami serotoniny albo wpływają na regulację receptorów serotoniny i wtedy to może wpływać na zwiększenie głodu lub ochoty na węglowodany.
Trzeba by było sprawdzić czy nie ma Pan insulinooporności albo hiperinsulinizmu, który może powodować zbyt mocny spadek glukozy we krwi a co za tym idzie - silniejsze uczucie głodu. Wprowadziłabym również treningi siłowe albo interwałowe (z tymi ostatnimi ostrożnie, najlepiej się skonsultować z trenerem lub fizjoterapeutą).
Pozdrawiam serdecznie
Witam, proponuję przeanalizować aktualny stan odżywiania (dostarczaną wartość kaloryczną i odżywczą spożywanych posiłków). Nieodpowiednie, nieregularne odżywienie organizmu może przekładać się na wzmożony apetyt. Proponuję również zadbać o przyjmowanie dobrych probiotyków.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie. Przyczyn problemów z apetytem może być bardzo wiele. W pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom minerałów i witamin w organizmie oraz sprawdzić jelita pod kątem przerostu candidy albicans. Może być to główna przyczyna wszelkich Pana problemów zdrowotnych. Również jest potrzebny szerszy wywiad Pana nawyków żywieniowych. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Problem jest dość złożony, przede wszystkim należałoby przeanalizować dotychczasową dietę, czy jest wystarczająco zbilansowana, czy rozkład makroskładników jest właściwy a ilosć posiłków dopasowana do trybu dnia. Modyfikacja diety wydaje sie być rozsądna, jednak jest to bardzo indywidualna sprawa, dlatego powinien Pan skorzystać z fachowej porady bezpośrednio w gabinecie dietetyka. Większa ilość błonnika (naturalnego, nie z suplementów) z pewnością wpłynie na większe uczucie sytości.
Witam serdecznie,

przy długotrwałym przyjmowaniu leków, zaburzony mógł zostać skład mikroflory jelitowej. Często nieprawidłowa mikroflora może przyczynić się również do zwiększonej tendencji tycia. Może warto pogłębić diagnostykę w tym kierunku. Często po uzupełnieniu braków w mikroflorze waga może zacząć spadać i wszystko będzie się stopniowo normować, oczywiście przy tym należy stosować odpowiednie zalecenia żywieniowe.

Warto zastanowić się również jak wygląda cały jadłospis, ponieważ mogą występować tam jakieś nieprawidłowości. Poza tym zawsze aktywność fizyczna będzie wskazana, także spacery bezapelacyjnie mogą pozostać w Pana planie dnia codziennego.

Pozdrawiam,
Milena Olaszewska
Dzień dobry,
niestety wykazano zależność pomiędzy przyrostem masy ciała, a dawkowaniem i długością leczenia klasycznymi neuroleptykami. Nadmierne tycie jest istotnym objawem niepożądanym
także niektórych atypowych leków psychotropowych. Obserwacje wieloletnie wskazują na to, że tendencja do tycia utrzymuje się także po dłuższym okresie leczenia. Dlatego na pewno zdrowe odżywianie i zbilansowany jadłospis są nieodzownym elementem leczenia. W przypadku nadmiernego apetytu co jest częstym objawem przy stosowaniu tego typu leków, zawsze można sięgnąć dodatkowo po sałatki warzywne czy też po prostu po marchewkę, kalarepę itp. Produkty bogate w błonnik należy umiejętnie dodać do potraw. Na pewno nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Jeżeli chodzi o produkty wspomagające odchudzanie, to te które Pan brał mają słabe działanie, można zastosować mocniejsze leki ziołowe, które należy dopasować do zażywanych leków. Sugeruję wizytę. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Skutkiem przyjmowania leków psychotropowych może być zwiększenie apetytu, a co za tym idzie wzrost masy ciała. Trudno tu poradzić coś innego niż konsultację z lekarzem i ewentualne rozważenie zmiany leku, który Pan stosuje na inny. Pozdrawiam, Monika Nowicka