Problem z przytyciem

28 odpowiedzi
mam problem. Odkąd wyszłam ze szpitala i przy diecie którą mam nałożoną, czyli lekkostrawną cały czas chudne. Dlaczego tak jest?? proszę o pomoc od czego to może być? Jakie badania trzeba by było zrobić? zamiast ważyć powyżej 50 waże już 48 kg
Witam. Często zmiana diety na lekkostrawną wiąże się ze spadkiem wagi, ponieważ wyklucza wiele produktów i dań, dodatkowo przy nasilonych objawach choroby ma się mniejszy apetyt. Lekarz prowadzący powinien zlecić dodatkowe badania, ponieważ wie więcej o Pani zdrowiu i historii choroby. Jeśli pozna Pani pełną diagnozę, to wówczas proszę umówić się na konsultację dietetyczną. Na pewno proszę spróbować jeść częściej, nawet co 2 godziny, małe lekkie posiłki, co powinno pomóc. Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Nie potrafię odpowiedzieć dlaczego Pani chudnie, ponieważ nie znam stylu życia ani diety jaką Pani stosuje. Musiałabym przeanalizować Pani menu i zapoznać się z chorobami, które towarzyszą.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konsultację.
Witam, przede wszystkim trzeba sprawdzić czy zapotrzebowanie dzienne jest realizowane. Najłatwiej policzyć zbliżoną wartość jako 30-35 kcal/ 1 kg mc/ dobę. Dieta lekkostrawną mówi o sposobie przygotowywania potraw oraz o jakości użytych produktów, jednak kaloryczność musi być zachowana. Jednak nie mogę więcej doradzić, ponieważ nie znam przyczyny pobytu w szpitalu, ani istniejących dolegliwości.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Wita, proszę wstępnie zgłosić się na wizytę, dopiero po zebraniu od Pani informacji o jednostce chorobowej i stanie odżywienia moge pokierować dalej Panią na badania i zasugerować dietę. Pozdrawiam Marzena Grząbkowiak
Dzień dobry. Proponuję konsultację. Samodzielnie z pewnością ciężko jest Pani zbilansować odpowiednio dietę leczniczą. Wsparcie dietetyka jest niezwykle istotne. Ważne, aby dieta nie powodowała niedoborów pokarmowych i była odżywcza dla organizmu, aby miał siłę do regeneracji. Zachęcam do zwiększenia regularności i częstotliwości posiłków. Nie wiem z jakiego powodu została zalecona dieta,dlatego zapraszam na spotkanie w celu omówienia zaleceń i ustalenia jadłospisu.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Nie wiem jaki był powód wizyty w szpitalu ( zabieg chirurgiczny, ostra lub przewlekła choroba przewodu pokarmowego...) oraz jak długo jest już Pani na diecie łatwostrawnej. Długość pozostawania na tego typu diecie zależy od przyczyny jej zaordynowania. Potem powoli można z niej wychodzić. Ogólnie rzecz ujmując powodów dla których Pani nadal chudnie może być kilka:
- zbyt mała energetyczność diety (siłą rzeczy na diecie łatwostrawnej wykluczamy bardziej kaloryczne produkty)
- problemy z wchłanianiem, biegunki
- zbyt mała ilość tłuszczu. Powinien stanowić około 25-30% energii z diety i pochodzić z olejów, oliwy dodawanych na zimno
- za rzadkie lub o za małej objętości posiłki. Czasem też zwyczajnie brakuje pomysłów na lekkie dania stąd bierze się monotonia i jedzenie mniejszej ilości pokarmu.
Jeżeli nie jest Pani w stanie zjeść wystarczającej ilości posiłku wtedy można rozważyć włączenie ONS. Chętnie przyjrzałabym się Pani dzienniczkowi żywieniowemu. Warto wykonać podstawowe badania takie jak morfologia, glukoza, próby wątrobowe, TSH. Pozdrawiam serdecznie
Dieta lekkostrawna może być przyczyną chudnięcia. Przed wizytą proszę zapisywać sobie przez 3-4 dni dokładnie godziny i ilości jedzenia które Pani spożywa. Wprowadzimy modyfikacje, które pomogą zatrzymać spadek wagi. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Chcąc pomóc i zaplanować badania muszę znać większą ilość szczegółów. Zapraszam na wizytę, przeprowadzę obszerny wynik i będę mogła coś podpowiedzieć.
Barbara Dąbrowska
Prawdopodobnie dieta ma zbyt mało kcal dla Pani trybu życia. Niestety nie znam Pani przypadku oraz zaproponowanego odżywiania, dlatego ciężko zweryfikować odżywianie.
Przede wszystkim należałoby się przyjrzeć diecie czy przypadkiem nie jest niedoborowa. Często samemu komponując dietę lekkostrawną można łatwo przesadzić i obciąć samemu kaloryczność. Po wyjściu ze szpitala jest duże prawdopodobieństwo niedożywienia, więc tym bardziej należałoby zadbać o zbilansowanie wartości odżywczych. Sprawdzić taką dietę mogę online. Proszę o kontakt.
Szanowna Pani,
prawdopodobnie przy diecie lekkostrawnej, dodatkowo jest ona o kaloryczności mniejszej niż Pani zapotrzebowanie, stąd zmniejszająca się masa ciała. Oczywiście jest to tylko przypuszczenie, oparte o informacje, które Pani podała. Proszę skonsultować dietę z inną osobą, aby określiła jej kaloryczność i odniosła do Pani norm.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Dzień Dobry, wszystko zależy od tego, na jaki okres czasu jest przewidziana dieta i z jakiego powodu - po operacji , jakie schorzenie? Dieta jest zapewne mało kaloryczna i bazuje na węglowodanach. Jeśli to ma być krótki okres czasu - proszę się nie przejmować, jeśli na dłużej to trzeba ją dobrze zbilansować, ale do tego potrzebne są szczegółowe informacje dotyczące stanu zdrowia- nie da rady tego ustalić bez wizyty w gabinecie. Proszę ew. o więcej szczegółów na email.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
dieta łatwo strawna może powodować chudnięcie jeśli jest źle zbilansowana. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest np. zalecana w tej diecie obróbka termiczna np. gotowanie na parze czy w wodzie, pieczenie w piekarniku bez tłuszczu. Dzięki temu pokarmy nie obciążają przewodu pokarmowego, ale też zawierają mniej kalorii niż np. mięso smażone.
Sugeruję wizytę u dietetyka, który zbilansuje odpowiednio dietę łatwo strawną, tak aby w pełni pokrywała Pani/a zapotrzebowanie energetyczne. Pozdrawiam!
Witam,

tutaj należałoby przeanalizować Pani obecny sposób odżywiania i tam szukać przyczyny. Zbyt niska kaloryczność posiłków również może być tego przyczyną. Zarówno ocena Pani sposobu odżywiania się, kompleksowy wywiad żywieniowy oraz analiza i interpretacja wyników badań laboratoryjnych pomogłaby znaleźć przyczynę obecnego stanu. Badania, które może Pani wykonać to: morfologia z rozmazem, ASP, ALT, TSH, antyTPO, antyTG, OB, kortyzol, glukoza i insulina na czczo oraz oznaczyć poziom witaminy D.

Pozdrawiam,
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie. Nie wykluczone, że dieta, którą Pani stosuje jest zbyt niskokaloryczna. Nie wiem, czy korzysta Pani z pomocy dietetyka, jeśli tak to koniecznie trzeba to zgłosić. Nie wiem z czym związany był pobyt w szpitalu. Podaje Pani zbyt małą ilość informacji. Dlatego nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na Pani pytania. Zapraszam na konsultację do mojego gabinetu.
Spożywa Pani za mało kalorii. Sugeruję jeść więcej. Pozdrawiam
Mam za mało informacji, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem jaka była przyczyna pobytu w szpitalu, nie wiem jaka jest aktywnośc fizyczna, jaki rodzaj pracy? Dieta lekkostrawna sama w sobie nie powoduje chudnięcia, być może posiłki są zbyt ubogie albo jest ich za mało.
Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie potrzebuję więcej informacji. Jaki jest Pani wzrost i wiek? Z jakiego powodu miała miejsce hospitalizacja? Co było wykonywane w szpitalu - zabiegi, operacje?
Przyczyny takiego stanu mogą być różne, ale żeby zlecić badania trzeba przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad.
Witam, dieta lekkostrawna jest zwykle mniej kaloryczna od tradycyjnej, ponieważ jest pozbawiona większych ilości tłuszczów, a to może spowodować spadek wagi. W takim przypadku warto sprawdzić, czy kaloryczność oraz wartość jedzenia jest odpowiednio dobrana do Pani zapotrzebowania. Aby to ocenić niezbędny jest szczegółowy wywiad żywieniowy oraz zdrowotny.
Niestety Pani opis jest mało szczegółowy, a przyczyn utarty masy ciała może być wiele. Nie wspomniała Pani jaki był powód pobytu w szpitalu.
Jeśli chodzi o przyczyny utraty masy ciała, to jak wspomniałam może być ich bardzo wiele, począwszy od przyczyn związanych ze ze zdrowiem, po zbyt niską kaloryczność diety, która nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na energię. Zachęcam do skorzystania z wizyty u dietetyka lub lekarza prowadzącego.

Serdecznie pozdrawiam!

Bożena Czabaj Brauntsch
Witam, powinna Pani zwiększyć wartość kaloryczną posiłków.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
witam,

to zależy od podstawowej jednostki chorobowej oraz od zastosowanej diety. być może kaloryczność jest zbyt niska albo posiłki źle skomponowane.
rodzaj badań również zależy od schorzenia, należałoby przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i żywieniowy aby ustalić przyczynę.

pozdrawiam,
Dominika Boberek
Trudno mi odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ informacje są bardzo ogólne. Spadek masy ciała może mieć tu wiele przyczyn: związek z pobytem w szpitalu/chorobą, zły stan jelit/przewodu pokarmowego, nieodpowiednio zbilansowana dieta. Aby cokolwiek stwierdzić, konieczna byłaby konsultacja i większa ilość danych.
Pozdrawiam
Witam, Proszę nakreślić czym była spowodowana wizyta w szpitalu i jakie badania miała Pani tam wykonywane? Wszystko zależy od tego ile posiłków w ciągu dnia jest spożywane i czy posiłki są odpowiednio bilansowane jakościowo...
Dzień dobry,
dieta łatwostrawna oszczędza przewód pokarmowy, natomiast nie musi prowadzić do redukcji masy ciała. Istnieje prawdopodobieństwo, że spożywa Pani zbyt mało energii w ciągu dnia - i dlatego masa ciała ulega redukcji. Niestety podała Pani za mało danych, aby móc obliczyć Pani zapotrzebowanie energetyczne. Uważam, że powinna się Pani skontaktować z dietetykiem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu będzie w stanie ułożyć dla Pani jadłospis, dzięki któremu uda się Pani przytyć. Jednak należy pamiętać, że proces nabierania masy ciała jest trudniejszy i dłuższy, niż proces odchudzania - stąd powinna być Pani cierpliwa w oczekiwaniu na efekty.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga
Dzień dobry,
podstawowe pytanie - jaki jest powód stosowania diety lekkostrawnej? Być może sama jednostka chorobowa przyczynia się do spadku masy ciała. Jaka jest kaloryczność diety - czy przypadkiem nie zbyt niska? Przed wizytą u dietetyka musiałaby Pani spisywać przez kilka dni swoje posiłki oraz przygotować podstawowe badania - morfologia, poziom cholesterolu z podziałem na frakcje, trójglicerydy, poziom glukozy na czczo, TSH, próby wątrobowe. Na samej wizycie, po dokładnym wywiadzie, będzie można ustalić ewentualne przyczyny spadku masy ciała.
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Zapewne nie pokrywa Pani dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Należy udać się do dietetyka, który zbilansuje Pani jadłospis nie tylko pod względem kalorycznym, ale również pod kątem składników pokarmowych oraz odżywczych.

Pozdrawiam,
Angelika Korcz.