Problem z nadwagą

17 odpowiedzi
Witam,
proszę o informację w jaki sposób prawidłowo obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie o ile należy je ograniczyć aby zdrowo chudnąć ?
Można posłużyć się wzorem:
Najpierw obliczamy podstawową przemianę materii:
PPM (kcal) dla kobiet = 655,1 + 9,563 x waga (kg) + 1,850 x wzrost (cm) - 4,676 x wiek

PPM (kcal) dla mężczyzn = 66,5 + 13,75 x waga (kg) + 5,033 x wzrost (cm) - 6,755 x wiek

np. zapotrzebowanie 25-letniej kobiety ważącej 57 kg i mającej 164 cm wynosi:

PPM = 665,1 + ( 9,563 x 57 kg) + ( 1,850 x 164 cm) – (4,676 x 25) = 665,1 + 545,1 + 303,4 – 116,9 = 1396,7
Następnie całkowitą:
CPM = PPM x PA*

*PA – współczynnik aktywności fizycznej - szukamy go w tabeli aktywności fizycznej

Dla osób z nadwagą i otyłością, które chcą tracić 0,5 kg tygodniowo deficyt energetyczny powinien wynosić CPM – 500 kcal.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu: proziewska(małpa)gmail.com

Witam, jest wiele sposobów obliczania podstawowej przemiany materii (BMR), jak i całkowitej przemiany materii (CPM) a takie dane potrzebne są do określenia wartości odpowiedniej do redukcji masy ciała. Najlepiej udać się do dietetyka lub siłowni wykonać analizę masy ciała i poprosić o określenie odpowiedniej wartości kalorycznej.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
Należy posłużyć się wzorem Harrisa-Benedicta, który można znaleźć w internecie, by wyliczyć wartość "podstawowej przemiany materii", którą to wartość należy przemnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej - to da nam "całkowitą przemianę materii", a więc dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Od tej wartości należy odjąć 500-1000 kcal, w taki sposób, by otrzymana wartość nie była niższa od "podstawowej przemiany materii".

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Abym mogła podać dokładny wzór, muszę znać płeć oraz wiek i stopień aktywności fizycznej (umiarkowany, duży, bardzo duży). Pozdrawiam
Witam,
do obliczenia podstawowej przemiany materii (PPM) służą wzory Harrisa-Benedicta oraz Mifflin'a. Za ich pomocą można oszacować energię zużywaną w ciągu doby na podstawowe procesy życiowe, bez uwzględniania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Aby obliczyć całkowitą przemianę materii (CPM; całkowitą energię zużywaną) należy przemnożyć wartość PPM przez współczynnik aktywności PAL (zależny od stopnia aktywności fizycznej danej osoby). Dopiero od wartości CPM należy odjąć średnio 10-20%, aby stworzyć ujemny bilans energetyczny. Oczywiście, nie mniejsze znaczenie ma odpowiednia do zapotrzebowania podaż białka, węglowodanów i tłuszczy. Zdrowe odchudzanie powinno zachodzić w tempie 0,5-1 kg tygodniowo.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Niestety by udzielić odpowiedzi na to pytanie potrzebowałbym szerszego zakresu informacji jak np. wiek, płeć, masa ciała, wysokość ciała, stopień i charakter uprawianej aktywności fizycznej (brak, lekkie/umiarkowne/intensywne ćwiczenia na siłowni, spacery, jazda na rowerze itd) oraz jej częstotliwość.
Istnieją liczne wzory na podstawie których można oszacować (to należy podkreślić) dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla organizmu. Od tego oczywiście w przypadku chęci schudnięcia należy odjąć pewną pulę kaloryczną (średnio 300-500kcal). Prawidłowe fizjologicznie a zarazem zgodne z normami tempo utraty tkanki tłuszczowej to 0,5-1kg w skali tygodnia.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do konsultacji. Strona internetowa jak i adres mieści się na końcu zakładki "o mnie" na moim profilu.

Pozdrawiam,
Tomasz Chudziński
Są odpowiednie wzory, według których można obliczyć podstawową przemianę materii (ppm) i całkowitą przemianę materii (cpm). Takie dane pozwalają nam dietetykom na podstawie wyliczeń, wieku, wzrostu, aktywności fizycznej i sposobu życia i funkcjonowania w ciągu dnia ocenić na jakim poziomie pacjent powinien mieć dostarczoną podaż kalorii. Samodzielnie, bez pomocy dietetyka takie działania mogą być nieprawidłowe. Polecam skorzystać z porady fachowca, żeby mieć pewność że dostarczana ilość kalorii jest prawidłowa. Ponadto dieta redukcyjna również wymaga indywidualnego podejścia, jak każda inna dieta, dlatego że każdy pacjent to oddzielna jednostka która ma okreśłone wyniki badań i określone schorzenia. Nie ma możliwości traktowania wszystkich jednym szablonem. Powodzenia i pozdrawiam
Olga Kapinos
Dobry dietetyk
Witam, najlepiej podstawowa przemianę materii obliczyć na podstawie wzoru Harrisa i Benedicta a następnie wynik pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej. Od otrzymanej całkowitej przemiany materii odejmuje sie od 300 do 500 kcal aby zdrowo tracić kilogramy :)
Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorię należy obliczyć podstawową przemianę materii (PPM; czyli niezbędne kalorie dla zachowania funkcji fizjologicznych narządów), a następnie całkowitą przemianę materii (CPM; czyli kalorie zużywane na wszystkie czynności organizmu w ciągu dnia).
Wzór na PPM (Wzór Harrisa-Benedicta)
-dla kobiet: PPM[kcal]= 665,09 + (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) - (4,67 x wiek)
-dla mężczyzn: PPM[kcal]= 66,47 + (13,75 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) - (6,75 x wiek).
Po obliczeniu PPM, przechodzimy do CPM, która uwzględnia współczynnik aktywności "k".
CPM[kcal] = PPM * k,
gdzie "k" wynosi:
- 1,2 - 1,3 dla pacjenta chorego leżącego w łóżku
- 1,4 dla niskiej aktywności fizycznej
- 1,6 dla umiarkowanej aktywności fizycznej
- 1,75 aktywny tryb życia
- 2 bardzo aktywny tryb życia
- 2,2-2,4 wyczynowe uprawianie sportu

Aby zdrowo chudnąć, należy przed rozpoczęciem redukcji kalorii wprowadzić w życie wszystkie zasady zdrowego odżywiania, począwszy od regularnych posiłków, picia wody etc. Następnie można stopniowo redukować ilość dostarczanej energii o 200-300 kcal, ale nie schodzić poniżej podstawowej przemiany materii.
Witam
Warto policzyć podstawową przemianę materii PPM, czyli ilość kalorii jaką organizm potrzebuje do utrzymania się przy życiu - gównie kalorie te są przeznaczone na procesy życiowe: oddychanie, trawienie itp.
Uważam jednak, że dobrze jest przeanalizować tryb odżywienia i życia (także aktywność dnia codziennego) oraz ewentualnie choroby z dietetykiem. Przy insulinooporności, chorobach autoimmunologicznych np. Hashimoto lub niedoczynności tarczycy, metabolizm będzie spowolniony przez pracę hormonów. Wtedy podstawowe wyliczenie kaloryczności może nie przynieść rezultatów w spadku wagi, ponieważ trzeba odpowiednio dobrać składniki w diecie.

Wzór:
PPM (kcal) dla kobiet = 655,1 + 9,563 x waga (kg) + 1,850 x wzrost (cm) - 4,676 x wiek

PPM (kcal) dla mężczyzn = 66,5 + 13,75 x waga (kg) + 5,033 x wzrost (cm) - 6,755 x wiek

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Maławska
Witam serdecznie,
Pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie w punktach:
1. Oblicz swoje BMR tempo metabolizmu podstawowego ( skrót od ang. Basal Metabolic Rate)
Kobiety: BMR = waga w kg X 22
Mężczyźni: BMR = waga w kg X 24
2. Oblicz swój PAL poziom aktywności fizycznej (skrót od ang. Phisical Activity Level)
Jest to stosunek całkowitej dziennej wydatkowanej energii do BMR; wynik jest przybliżonym wskaźnikiem aktywności trybu życia tj.:
1,2 - przeważnie nieaktywny lub siedzący tryb życia
1,3 - dość aktywny (uwzględniając spacery i ćwiczenia 1-2 x na tydzień)
1,4 - umiarkowanie aktywny (ćwiczenia 2-3 x na tydzień
1,5 - aktywny (ostre ćwiczenia ponad 3x w tygodniu
1,7 – bardzo aktywny (codziennie ostre ćwiczenia)
3. Pomnóż swoje BMR przez swój PAL, a obliczysz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne = BMR X PAL
4. Należy zmniejszać liczbę spożywanych dotąd kalorii o 10-20%.

Proszę pamiętać, że poza samymi kaloriami prawidłowo ustalona dieta redukcyjna powinna mieć indywidualnie dobrane proporcje makroskładników, należy wziąć pod uwagę aspekty jakościowe diety nie tylko samą energetykę jedzenia oraz stan zdrowia i indywidualne cechy somatyczne.

Ewa Janowicz

Mission Nutrition Ewa Janowicz
Ul. Koszalińska 88d/2
78-400 Szczecinek
mission-n.pl
Dzień dobry,
na podstawie wzoru Harrisa-Benedicta można obliczyć swoje zapotrzebowanie podstawowe, do tego należy doliczyć ilość energii zużywanej na aktywność fizyczną, można to zrobić za pomocą odpowiednich współczynników lub dodając każdą aktywność w ciągu dnia.
Jeśli chodzi o deficyt energetyczny, aby schudnąć kg/ tydz. należy dziennie ograniczyć 1000 kcal. Nie należy jednak spożywać mniej niż wynosi podstawowa przemiana materii.
Tak naprawdę w odchudzaniu nie chodzi tylko o odpowiednią ilość kalorii, ale też odpowiednią podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jest to kluczowe, aby schudnąć zdrowo. Pozdrawiam! Marta Heller-Surowiec
Dzień dobry

Żeby obliczyć nasze dobowe zapotrzebowanie wychodzimy od PPM (podstawowej przemiany materii)
Do jej obliczania służy wzór Harrisa i Benedicta:
PPM (kcal) dla kobiet = 655,0955 + 9,5634 x masa ciała (kg) + 1,8496 x wzrost (cm) - 4,6756 x wiek
PPM (kcal) dla mężczyzn = 66,4730 + 13,7516 x masa ciała (kg) + 5,033 x wzrost (cm) - 6,7550 x wiek

Otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik aktywności fizycznej PAL i wychodzi nam CPM (całkowita przemiana materii [CMP = PPM x PAL]), czyli tyle kcal ile potrzebujemy dziennie w naszej diecie.
Współczynnik PAL wygląda następująco:
– 1,2 – 1,3 – bezruch np. dla pacjenta chorego leżącego
– 1,4 – dla niskiej aktywności fizycznej
– 1,6 – dla umiarkowanej aktywności fizycznej
– 1,75 – aktywny tryb życia
– 2 – bardzo aktywny tryb życia
– 2,2-2,4 – wyczynowe uprawianie sportu

W razie większej ilości pytań proszę o kontakt
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne nazywane całkowitą przemianą materii (CPM) zależy od podstawowej przemiany materii (PPM) obliczanej z matematycznego wzoru. PPM zależy od naszego wzrostu, masy ciała, płci i wieku. Najlepiej obliczyć je ze wzoru Harrisa-Benedicta, który dla mężczyzn przyjmuje postać:
66,47 + 13,7M + 5,0W – 6,76L
Dla kobiet natomiast:
655,1 + (9,567M) + (1,85W) – (4,68L)
gdzie:
M – oznacza masę ciała w kilogramach,
W – wzrost w centymetrach,
L – wiek w latach.
Wynik otrzymujemy w kilokalorial (kcal).
Można także wykorzystać jeden z wielu kalkulatorów PPM dostępnych w Internecie.

Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, należy pomnożyć PPM przez nasza dzienny współczynnik aktywności fizycznej (PAL). Dla osoby mało aktywnej będzie to 1,4, średnio aktywnej 1,7, a dla bardzo aktywnej lub pracującej fizycznie 2,0.

Aby zdrowo schudnąć należy odjąć od CPM maksymalnie 700 kcal, jednak nie należy obniżać spożycia kalorii poniżej PPM. Taka redukcja pozwoli chudnąć 1 kg na 10 dni.
Dzień dobry,
aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, wykorzystuje się do tego specjalnie opracowane wzory. Najbardziej powszechnym jest wzór Harrisa-Benedicta i uwzględnia on takie parametry jak płeć, wzrost, masa ciała i wiek. Należy jednak pamiętać, że na nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne składa się także wiele innych czynników, jak chociażby aktywność fizyczna. Aby rzeczywiście dokonać prawidłowej oceny zapotrzebowania energetycznego, zachęcam do skorzystania z profesjonalnej analizy składu ciała. Kwestia ograniczania kalorii w celu zdrowego chudnięcia jest tak naprawdę kwestią indywidualną, w literaturze specjalistycznej przyjmuje się średnią redukcję o 300-500 kcal/dzień.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie. W celu obliczenia zapotrzebowania na kalorie należy posłużyć się wzorem na obliczenie CPM (całkowita przemiana materii). Żeby zdrowo chudnąć wystarczy dostarczyć sobie energii na poziomie około 75% CPM. W celu ustalenia odpowiednio zbilansowanej diety zapraszam do mojego gabinetu. Pozdrawiam.
Karolina Leśnik
ul. Warszawska 95A
05-092 Łomianki
Najlepiej zapisać się do dietetyka, bo skoro nie masz doświadczenia w ustalaniu diet redukcyjnych - warto iść do specjalisty.