powiększone węzły

6 odpowiedzi
Witam
Czy powiększone węzły wnęk płuc to zawsze nowotwór
Dodam iż zrobiłem rtg profilaktycznie wyszły cienie wnęk a w tk powiększone węzły
Dzień dobry,

Powiększenie węzłów chłonnych wnęk płuc i śródpiersia może być spowodowane procesem zapalnym lub rozrostowym (nowotworowym), Konieczne jest pogłębienie diagnostyki-PET-CT klp i być może biopsja węzłów chłonnych. Zapraszam na konsultację.

Dr med.G.Szczęśniak

Szanowny Panie,

Nie. Istnieją inne choroby, przebiegające z powiększeniem węzłów chłonnych wnęk płuc, np. chłoniaki czy sarkoidoza. Stan taki zawsze wymaga dokładnych badań i wyjaśnienia przyczyny limfadenopatii. Poradnia onkologiczna wydaje się rozsądnym wyborem jeżeli chodzi o tego typu diagnostykę.

Życzę powodzenia w wyjaśnieniu sprawy i zdrowia. Z poważaniem,

Dr n. med. Michał Lewandowicz
Niekoniecznie rak.Radzę wizytę u pulmonologa
Powiększone węzły nie muszą świadczyć o nowotworze - wymaga Pan dalszej diagnostyki pulmonologicznej.
Witam. Powiększone węzły mogą mieć różną etiologię. Należy pobrać materiał do badania histopatologicznego, aby zweryfikować przyczynę. Pulmonolog/onkolog na podstawie badania tomograficznego dobierze optymalną metodę pobrania wycinka.
dr n.med.Wioletta Starzec - onkolog kliniczny
Nie zawsze, ale ZAWSZE powinny budzić czujność onkologiczną.
Znaczenie ma ilość, lokalizacja węzłów, wymiary, i WYWIAD.
W moim odczuciu - konsultacja onkologiczna jest absolutnie konieczna.