Potrzebuje naprawde fachowej porady. Z gory dziekuje:) Stwierdzono u mnie arytmie nadkomorowa. Arytm

2 odpowiedzi
Potrzebuje naprawde fachowej porady. Z gory dziekuje:) Stwierdzono u mnie arytmie nadkomorowa. Arytmia pojawiala sie rzadko i glownie podczas wysilku sportowego. Taki "epizod" podczas ktorego serce bilo 180/200 zdarzal sie u mnie mniej/wiecej raz w roku. Czasem kilka lat przerwy a pozniej znowu... Postanowilem z tym cos zrobic. Aktualnie, jestem pod opieka lekarza profesora, ktory w pierwszej fazie leczenia zapisal mi tabletki atenolol, ktore raczej nie byly skuteczne. Arytmia pojawila sie ponownie podczas treningu sportowego. Profesor przepisal mi nowe tabletki cordarone i zalecil brac jej przez minimum pol roku a pozniej zobaczymy co dalej. Biore te tabletki, sa skuteczne ale czasem odczuwam uczucie krotkiego skurczu. Rozmawialem rowniez z innym specjalista, ktory powiedzial, ze tabletki cordarone sa bardzo toksyczne oraz szkodliwe dla zdrowia i zalecil mi ablacje najlepiej jak najszybciej- jako jedyna skuteczna metoda. Pozniej rozmawialem z kolejnym lekarzem ktory powiedzial, zeby ablacji narazie nie robic... Sam juz nie wiem bo slysze tyle sprzecznych opinii? Prosilbym o porade. Jeszcze raz z gory dziekuje.
Arytmia arytmii nierówna. Żeby udzielić fachowej porady trzeba wiedzieć dokładnie jaka to arytmia nadkomorowa, jakie Pan ma pozostałe wyniki np echo serca, czy występują inne choroby towarzyszące np nadciśnienie tętnicze, cukrzyca itp. Niektóre arytmie bardzo łatwo się poddają ablacji, inne nie, każdy przypadek trzeba dokładnie roztrząsać indywidualnie. PozdrWiam

Dzień dobry! Prawdą jest, że amiodaron (cordarone) jest lekiem bardzo toksycznym, jest również bardzo skuteczny, ale zostawia się go jako ostatnią deskę ratunku w przypadku naprawdę poważnych arytmii. Mam wątpliwości, czy wymagał Pan włączenia aż tak agresywnego leczenia, choć nie znając charakteru arytmii oczywiście nie mam pewności. Atenolol jest lekiem starym, aktualnie mamy na rynku całą gamę nowoczesnych leków z grupy tzw. betablokerów, które mogą być skuteczniejsze, choć tu znów powraca pytanie, jaki rodzaj arytmii został u Pana rozpoznany, bo w niektórych przypadkach te leki nie będą zabezpieczały przed kolejnymi napadami. Z kolei kwalifikacja do ablacji zależy i od rodzaju arytmii i od innych czynników klinicznych oraz echokardiograficznych i na podstawie opisu zawartego w pytaniu nie sposób odpowiedzieć, czy zabieg ten jest u Pana wskazany i jakiej skuteczności się po nim spodziewać. Sugeruję Panu znaleźć kardiologa wykonującego ablacje i zgłosić się do niego z kompletem dokumentów w celu wyjaśnienia nurtujących Pana wątpliwości. Doświadczenie z ośrodka, w którym pracuję mówi, że kwalifikacja do ablacji jest wielokierunkowa i nie jest wcale powiedziane, że lekarz wykonujący te zabiegi z marszu Pana zakwalifikuje, być może zasugeruje inne możliwości farmakoterapii, chyba że arytmia, która u Pana występuje jest klasycznym wskazaniem do ablacji, ponieważ nie należy się spodziewać skuteczności leczenia farmakologicznego.