Porada do kogo się zgłosić z problemem

7 odpowiedzi
Mam pewien problem. Otóż od około półtora miesiąca mam problemy z normalnym oddychaniem. Wcześniej oddychanie nie sprawiało mi problemu. Często biegałem i było wszystko w porządku ale niestety od tego okresu jest to katorga. Często nie mogę nabrać pełnego wdechu do płuc a po wysiłku jestem wrecz siny-bardzo blady. Z racji wykonywanego mojego zawodu co jakiś czas muszę wykonywać specjalistyczne badania. EKG, próba wysiłkowa i echokardiogram poza blokiem prawej odnogi peczka hisa nie wykazał niczego niepokojącego. Miałem również wykonywaną morfologię z rozmazem i wyszła malutka obniżka hemoglobiny liczona w dziesiątych i zalecenie o podwyższeniu żelaza przez hematologa za pomocą suplementów ale dodam również, że jestem honorowym krwiodawcą. Rtg klatki piersiowej również nie wykazało niczego. Żyje pełnią życia, mało co się stresuje. Czy rzeczywiście może to być nerwica bądź anemia? Chciałbym normalnie oddychać i powrócić do pełnej sprawności.
Powyższe objawy mogą sugerować zaburzenia nerwicowe/lękowe pod warunkiem wykluczenie przyczyn somatycznych tzn. cielesnych np. astma, niewydolność krążenia i inne choroby układu sercowo-naczyniowego, znaczna niedokrwistość i inne. Anemia o niewielkim nasileniu oraz RBBB- blok prawej odnogi p. Hissa nie powoduje aż tak nasilonych dolegliwości.
Odpowiadając na Pańskie pytanie czy rzeczywiście może to być nerwica?...Oczywiście, że tak a występująca w jej przebiegu duszność to tzw. somatyzacja lęku. Na "nerwicę pracujemy całe życie", to, że aktualnie jest wszystko dobrze w Pańskim życiu nie oznacza, że w przeszłości a być może w dzieciństwie nie przeżywał Pan traum, stresów, napięcia, czuł się nierozumiany czy samotny. Nerwica zwykle pojawia się po pewnym czasie. Sytuacje zewnętrzne dnia codziennego mogą ją tylko nasilać i przypominać. Proponuję zgłosić się do psychiatry- być może uda się farmakologicznie złagodzić objawy. Warto pomyśleć także o psychoterapii. Pozdrawiam.

Witam Pana. Trudno postawić jednoznaczna diagnozę na podstawie opisu objawów. Myślę, że skoro większość wykonanych u Pana badań jest w normie, to warto udać się na konsultację do psychiatry. Lekarz w bezpośrednim kontakcie i rozmowie będzie mógł ocenić, czy zgłaszane przez Pana objawy mają rzeczywiście tło nerwicowe. W zależności od postawionej diagnozy zaleci on odpowiednie postepowanie, a jeżeli nie postawi żadnego rozpoznania, to rozwieje Pana wątpliwości. Pozdrawiam
Proponuję udać się do pulmonologa aby wykluczyć przyczyny somatyczne, wykonać m.i. spirometrię. Dopiero po wykluczeniu przyczyn somatycznych i pewności o pełni zdrowia somatycznego będzie można udać się do psychiatry aby ocenić czy to "nerwica".
Witam, konsultacja psychiatryczna nie zawadzi. W biografii jednego ze sportowców (nie będę podawać nazwiska, napiszę tylko że uprawiał pływanie) jest obszernie opisany analogiczny problem. Problemy z oddychaniem były diagnozowane zarówno pod kątem pulmonologicznym jak i kardiologicznym- wszystkie badania wskazywały na to że somatycznie, fizycznie nic się nie dzieje. Okazało się, że problemy te miały podłoże psychosomatyczne- presja na wynik, chęć udowodnienia sobie że można "bardziej, szybciej, dalej" i organizm zareagował właśnie w ten sposób. Uświadomienie sobie tego i techniki relaksacyjne bardzo pomogły. Pozdrawiam.
Witam,
anemia niewielkiego stopnia nie powinna dawać powyższych objawów. Blok prawej odnogi byłby wskazaniem do konsultacji kardiologicznej. Po wykluczeniu kardiologicznych przyczyn sugerowałbym jednak podłoże nerwicowe objawów- o czym świadczy np. niemożność nabrania pełnego wdechu.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Witam serdecznie. Proponowałbym na początku udać się do lekarza ogólnego celem pogłębienia wywiadu. Czy miał Pan w ostatnim czasie wykonywaną spirometrię, testy alergologiczne, poziom witaminy D ? Po pogłębieniu diagnostyki somatycznej może udać się Pan do psychiatry. Pozdrawiam !
Dzień dobry. Być może warto zgłosić się na badanie psychiatryczne (czyli rozmowę) u specjalisty. Ja bym jednak wcześniej odwiedził jeszcze pulmonologa - specjalistę chorób płuc. Osoba z nerwicą rzadko kiedy może powiedzieć o sobie "żyję pełnią życia", a objawy, które pan opisuje są obiektywne (bladość, niemożność wzięcia wdechu), a nie subiektywne, wynikające z Pana odczuć. To bardziej ukierunkowuje na przyczynę somatyczną, nie psychiczną. Życzę powodzenia.