Ponowne przeleczenie-wypelnienie kanalow przed zalozeniem koron pelnoceramicznych?

13 odpowiedzi
Witam serdecznie ,mam oszlifowane dwojki i trojki gorne pod korony pelnoceramiczne ,,jedna dwojka i trojka ma jakies zmiany w kanalach (moj lekarz prowadzacy powiedzial ,ze sa to niewielkie zmiany lub pozostalosci po starych wypelnieniach ,moje pytanie brzmi ,czy kanaly powinny byc przeleczone jeszcze raz zanim beda zalozone korony ?bo czytalam kiedys ,ze jezeli sie nic nie dzieje nie boli itd, to absolutnie nie powinno sie zmieniac wypelnien w kanalach (dodam ,ze ja mialam w dwojce i trojce zrobione nowe wypelnienia trzy lata temu ) .Z gory dziekuje za porade ,ktore bardzo sobie cenie ,daje mi to nowe spojrzenie na nurtujace mnie problemy .Pozdrawiam .
Dzien dobry,
jeżeli nic nie boli, nie ma zmian i kanały są prawidłowo przeleczone to można nie leczyć ponownie. O tym powinien decydować i przejąć odpowiedzilność lekarz prowadzący.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska

To pytanie do endodonty;))
Wszystko zależy od oceny radiologicznej czy stan wypełnienia kanałów nie budzi zastrzeżeń co do planowanego leczenia, jeśli ma Pani wątpliwośći i uspokoi Panią to Pani skonsultować z innym lekarzem który oceni zdjęcie wypełnionych kanałów
Dzień dobry,
każdy ząb po leczeniu kanałowym powinien zostać szczelnie wypełniony specjalnym materiałem oraz wzmocniony sztyftem w taki sposób, aby uniknąć złamania korony w niedalekiej przyszłości (zęby martwe stają się kruche, łamliwe).
Zdarza się, że zęby po leczeniu endodontycznym wymagają powtórnej interwencji z uwagi na postępujące zapalenie nad korzeniami. Trzeba też wiedzieć, że występują zmiany o charakterze zanikowym w obrębie korzeni zębów, nie związane z leczeniem endodontycznym.
Reasumując, warto zadbać o odpowiedni stan zębów filarowych na które zakłada się korony protetyczne- można tym samym uniknąć problemów z nimi w przyszłości (konieczność zdejmowania koron bądź ich przewiercania do leczenie kanałowego).
Ostateczną decyzję co do postępowania podejmuje się na podstawie dokładnej diagnostyki klinicznej i RTG.
Pozdrawiam
Witam, jeżeli lekarz po przeprowadzeniu badania stwierdził, że leczenie endodontyczne nie jest konieczne, kanały są prawidłowo wypełnione, nie ma innych patologii to leczenie nie jest konieczne przed wykonaniem uzupełnień protetycznych.
Witam.
Prawidłowo przeleczone kanałowo zęby pozostawiamy , jeżeli są wątpliwości tzn zmiana okołokorzeniowa , niedopełnione kanały zębów konieczna jest rewizja , reendo
Pozdrawiam
Anita Suska
Jeżeli sa wypełnione guttaperka +uszczelniacz to może tak zostać ,jeżeli nie to zalecałbym jeszcze raz to wyczyścić i wypełnić tymbandziej ze maja na nich byc osadzone korony pełnoceramiczne
Pozdrawiamy rojekdental.pl
Witam!
Na Pani post zatytułowany "Czy zęby martwe przed okoronowaniem powinny zostać wzmocnione włóknami szklanymi lub wkładem korzeniowo -koronowym? " ok.10 dni temu już udzieliłam odpowiedzi.
Oto ona:
Witam!
Trudno ustosunkować mi się do planowanego leczenia przez innego lekarza.
Moje postępowanie w takich przypadkach jest nieco inne.
Na przeleczone zęby kanałowo wykonuję tzw. wkłady koronowo-korzeniowe, aby wzmocnić konstrukcję. Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów i wzmacniają budowę tzw. zęba filarowego, na którym osadzam koronę protetyczną. Czynię podobnie, jak Pani to opisuje.
Dzięki takiemu postępowaniu konstrukcja protetyczna jest wzmocniona, zabezpieczona przed uszkodzeniem, np. podczas urazu zgryzowego, bądź normalnego użytkowania.
Co mogę doradzić?
Proszę zasugerować Pani lekarzowi prowadzącemu, taki sposób wzmocnienia oszlifowanych zębów filarowych. Proszę wprost opowiedzieć o Pani obawach i zdobytej wiedzy na ten temat. Wykonanie wkładów koronowo-korzeniowych to dodatkowe koszty leczenia, lecz oszczędności w Pani przypadku są niewskazane.
Doradzałabym wykonanie na zęby, które są oszlifowane i "martwe" wkładów koronowo-korzeniowych. Nie mogę jednak, narzucić Pani lekarzowi sposobu postępowania. Każdy lekarz jest odpowiedzialny za swoją pracę, na którą udziela gwarancji.
Jedynym wyjściem jest rozmowa i chęć pokrycia dodatkowych kosztów za wykonanie wkładów. Widzę, że posiada Pani słuszną wiedzę i myślę, iż rozmowa z lekarzem prowadzącym wiele może zmienić.
Pozdrawiam Panią serdecznie. Życzę pomyślnego rozwiązania problematycznej sytuacji.
z poważaniem
dr Joanna Ziółkowska
Witam.
Występowanie " jakichś zmian" w kanale korzeniowym, są wskazaniem do ponownego leczenia kanałowego. Lepiej zrobić to teraz, a nie za kilka czy kilkanaście miesięcy.Jeżeli korony zostaną wykonane i coś zacznie się dziać w kanale korzeniowym, trzeba będzie przewiercić koronę ( może ją to osłabić, wpływa na pojawianie się odprysków porcelany). Często przed założeniem korony, wzmacnia się zęba wkładem koronowo-korzeniowym, który uniemożliwia leczenie kanałowe. Pozostaje wtedy ratowanie sytuacji odcięciem wierzchołka korzenia i wstecznym wypełnieniem kanałów korzeniowych, albo usunięcie nowej korony i nowego wkładu. Mogę powiedzieć, że im później podejmuje się leczenie tym trudniej i drożej.
Pozdrawiam
Olaf Bronowicz
Dzień dobry, nie wiem co oznacza "zmiany w kanałach", bo jeżeli są to zębiniaki w kanałach, to trzeba je usunąć i wypełnić kanał do wierzchołka. Jeżeli są to zmiany okołowierzchołkowe, to przed założeniem koron, również należy przeleczyć konałowo zęba, aby usunąć te zmiany. Nie widzę zdjęcia i trudno jest mi ocenić, czy ząb należy przeleczyć kanałowo ,czy nie .Proszę zaufać lekarzowi. Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam, jeśli chcemy mieć pewność czy takie leczenie jest konieczne można wykonać badanie tomografia komputerową. Niezwykle ważne,jest dobre wypełnienie kanałów przed leczeniem protetycznym.
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Jeśli na zdjęciu RTG nie ma widocznych zmian, nie ma Pani dolegliwości bólowych ze strony tych zębów, a kanały są wypełnione prawidłowo to nie ma potrzeby wykonywania ponownego leczenia endodontycznego przed założeniem koron.
Pozdrawiam
Dziękuję za zadane pytanie.
Wskazaniem do odbudowy przy pomocy wkładów koronowo-korzeniowych jest ząb który: został prawidłowo przeleczony endodontycznie, szczelnie wypełniony i nie wykazuje zmian radiologicznych. Dopiero na podstawie pełnej diagnostyki można odpowiedzieć na Pani pytanie. :)