Ponieważ opinie różnych dietetyków (konsultowałam nurtujące mnie kwestie również w prywatnych gabine

8 odpowiedzi
Ponieważ opinie różnych dietetyków (konsultowałam nurtujące mnie kwestie również w prywatnych gabinetach dietetycznych) są sprzeczne, postanowiłam uprzejmie zwrócić się do Państwa z zapytaniem, czy jeśli mam 32 lata, 157 cm wzrostu, wagi 50 kg i podejmuję codzienną aktywność fiz. (pływanie 60 min) to moje zapotrzebowanie według wzorów i porad specjalistów wynosi mniej więcej ok. 2400 kcal. Sporne kwestie dotyczą natomiast ilości poszczególnych składników:( Zalecono mi zjadanie przynajmniej 250 g ryb dziennie, jako głównego źródła białka w mojej diecie. Niestety mam alergię na mleko krowie i stąd tylko sporadycznie jem np. ser kozi lub inne rodzaje nabiału. Codziennie zjadam 400g makaronu razowego (po ugotowaniu) i dużo warzyw, owoców. Sporą ilość różnych rodzajów tłuszczy (olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, sezamowy), przynajmniej ok. 40 g dziennie. Zastanawiam się czy ilość białka nie jest za duża? Będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich kwestii. Z najlepszymi życzeniami i należytym szacunkiem Karolcia
Witamy kwestia 250g ryby wazne jakiej wzielam pod uwage lososia to okolo 49 g bialka wiec nie jest za duzo a prawidlowo okolo 1g na kilogram masy ciala nawet mozna wlasnie dodatkowo czasem zjesc ser kozi czy inny produkt by dobic do 55 g przy codziennej aktywnosci liczac ze powinno byc okolo 1,2g na kg masy ciala pozdrawiamy

Pani Karolino moim zdaniem ilość białka nie jest za duża, jest prawidłowa.
Pozdrawiam
250g ryb np. dorsz dostarcza ok. 45g białka. Jeśli do tego zjada Pani nasiona rośli strączkowych, orzechy, nasiona i napoje roślinne, to nie ma obaw jeśli chodzi o ilość białka w diecie.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Szanowna Pani,
jest to w zasadzie zbyt mało informacji, by odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie. Pomocne byłoby wypełnienia dzienniczka żywieniowego i wprowadzenie go do programu, by wyliczyć całodzienną dostawę białka, tłuszczów i węglowodanów, wtedy można by było powiedzieć więcej. Pojedyczne składniki są niestety niewystarczające.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Pani Karolino,
Każdy zdrowy człowiek w dziennym zapotrzebowanie potrzebuje :15 % białka,30 % tłuszczu i 55 % węglowodanów. Tak powinna być zbilansowana Pani dieta.Białko to nie tylko ryby,nabiał ,ale też mięso i produkty mączne. Kaloryczność Pani to ok,2000 Kcal.Nie można jeść za dużo białka bo obciąży sobie Pani nerki. Dla sportowców zalecana ilość białka to 1,2 g na kg. masy ciała. Tak,że proszę nie przesadzać i sobie przeliczyć.
Dzień dobry,

Według moich obliczeń (wzór: Mifflina oraz Harrisa-Benedicta) całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne przy aktywnym trybie życia, jaki Pani prowadzi wynosi około 2200 kcal. Zdecydowanie bazowanie na jednym źródle białka w postaci ryb nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Jeżeli występuje u Pani alergia na białka mleka krowiego to jest jeszcze wiele innych dobrych źródeł pełnowartościowego białka, np. drób, chude mięso czerwone, jaja. Warto, aby zadbała Pani o większe urozmaicenie potraw w swojej diecie, np. zamiast zjadać codziennie 400 gram makaronu razowego, można sięgać w kolejnym dniu po kaszę gryczaną, jaglaną, komosę ryżową, ryż brązowy, amarantus, płatki owsiane, jaglane, gryczane, ziemniaki, bataty etc. W Pani przypadku i aktualnej masie ciała trzymałbym się ilości 75 gram białka na dobę, licząc również białko pochodzenia roślinnego.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
Dzień Dobry. Każda dieta i zalecenie jest dostosowywane indywidualnie do danego pacjenta. Trudno jest bez wszystkich informacji wyrokować czy zawartość danego składnika w diecie jest prawidłowa.
Analizując dane podane przez Panią mogę powiedzieć, że przy wysiłku o dużej intensywności (pływanie należy do sportów o wysokim stopniu obciążenia treningowego i znacznej utraty energii - opór oraz temperatura wody, oraz o wysokim zapotrzebowaniu na tlen) wskazane jest zwiększenie podaży białka w diecie. Norma na białko to od 0,8 do 1,2 g białka na kg masy ciała. W szczególnych przypadkach można zwiększyć podaż białka nawet do 2,2 g na kg masy ciała. Czyli wychodząc z danych jakie Pani podała można przyjąć, że zawartość białka w Pani diecie jest prawidłowa i zgodna z ogólnymi zaleceniami.
Moja opinia jest jedynie wstępną analizą i bez dokładnego wywiadu nie mogę powiedzieć więcej na temat Pani diety. Radzę z takim szczegółowym pytaniem zwrócić się do osoby, która ułożyła dietę, jedynie ona potrafi opisać wszystkie zależności jakie uwzględniła tworząc Pani jadłospis. Pozdrawiam
Jeśli z produktów zawierających białko zjada Pani tylko wymienioną ilość ryb i makaronu, to białka jest w diecie tylko ok. 50g zwierzęcego i 15 g roślinnego. To wcale niedużo przy tak intensywnym treningu, ponieważ przy wadze 50kg i przy Pani aktywności białka można podać 1,5-2 g/kg. mc, czyli nawet 100g. Oczywiście przy podaży warzyw i owoców ok. 1 kg/dzień. Zastanawia mnie tylko dlaczego jada Pani codziennie tylko ryby i makaron razowy. Gdzie jest miejsce na bardziej urozmaiconą i dzięki temu bezpieczną dietę? Z dietetykami jest jak ze specjalistami z każdej innej dziedziny - są różni w swoich kompetencjach i doświadczeniu. Mnie osobiście najbardziej przerażają Ci, którzy są oderwani od kuchennej rzeczywistości i pogodzenia jej z całodziennym rytmem dnia. Pozdrawiam