Pomoc w wyborze psychoterapeuty

9 odpowiedzi
Witam,
mam pytanie odnośnie wyboru psychoterapeuty. Jest osoba posiadająca problemy z radzeniem sobie z silnymi, negatywnymi emocjami, która w nie kontroluje wybuchów złości przeradzającej się w agresję, a w sytuacjach dla siebie trudnych posiadająca myśli samobójcze, o dość niskiej samoocenie i permanentnym niezadowoleniu z życia i osiągnięć życiowych. Wracając do pytania, zastanawiam się jaki psychoterapeuta byłyby najlepszy. Czy odpowiedniejszy byłby ktoś specjalizujący się w nurcie psychodynamicznym czy raczej integracyjnym?
Witam, uważam ,że integracyjnym lub behawioralno-poznawczy, który nauczy taka osobę rozpoznawać swój gniew, pierwsze symptomy oraz nauczy inaczej wyrażać. Pozdrawiam M.G

Dzień dobry, jestem psychoterapeutą psychodynamicznym, tak więc odpowiem, że najlepiej zdecydować się na terapię w paradygmacie psychodynamicznym. Pozdrawiam
Witam,
jest szansa, że psychoterapeuci dynamiczni napiszą, że psychoterapia psychodynamiczna jest najbardziej wskazana, a integracyjni, żeby wybrać właśnie ich pracę. Sądzę, że najważniejsze żeby udać się po pomoc, bez względu na kierunek psychoterapii. Psychoterapeuta to osoba, która przede wszystkim jest psychoterapeutą, a potem psychodynamicznym, humanistycznym, poznawczo-behawioralnym (czy też innym). Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie, przede wszystkinim należy wybrać takiego terapeutę , z którym bardzo dobrze czujemy się w relacji. Jeśli chodzi o nurt to zależy, który nurt Pacjentowi bardziej odpowiada. W wymienionym przypadku nie polecam nurtu psychodynamicznego, ale taki który pozwoli uwalniać te pokłady złości. Serdecznie pozdrawiam
Polecałabym, oczywiście po 2-3 konsultacjach- gdy będzie więcej wiadomo na temat źródeł mechanizmów, krótkoterminową terapię psychodynamiczną lub po prostu terapię interwencji kryzysowej.
Witam, wybór terapeuty jest bardzo ważną sprawą. Wydaje mi się, że najlepiej samemu w sobie odpowiedzieć sobie na pytanie, który z podanych nurtów jest mi bliższy. Terapeuta pracujący w nurcie integracyjnym zazwyczaj określa też jakiś swój nurt wiodący. Obydwie propozycje wydają mi się dobre przy określonych problemach. Pozdrawiam
Witam
badania wskazują, że różne nurty terapeutyczne mają podobną skuteczność. Wiele się mówi też o tym, że to więź terapeutyczna jest kluczowa. Istotne są umiejętności terapeuty i jego postawa wobec klienta. Uważam, że istotne jest dopasowanie klient - sposób pracy terapeuty. Niekoniecznie dopasowywałabym według kryterium problemów, tylko osobistych odczuć osoby korzystającej z pomocy terapeutycznej.
Proponuję nurt psychodynamiczny lub psychoanalityczny ze stałym czasem i godzinami spotkań. Pozdrawiam
Witam, na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż uczestnicząc w terapii w każdym z nurtów osoba ta może uzyskać wsparcie w radzeniu sobie z jej trudnościami i osiągnięciu założonych celów, tylko ich realizacja odbywać się będzie nieco innymi drogami. Podczas wyboru terapeuty warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań, tj. jak długo miałaby trwać terapia, jak często miałyby się odbywać spotkania, czy zależy mi na poznaniu mechanizmów powstawania i utrzymania problemów, czy chcę koncentrować się na "tu i teraz", czy też zajrzeć bardziej w przeszłość, co chcę osiągnąć. I odpowiedzi na te pytania omówić podczas wstępnych konsultacji z terapeutą. Osobiście polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz terapię schematu pracujących pod regularną superwizją. Pozdrawiam