Podwyższona glukoza na 104

6 odpowiedzi
Podwyższony wynik glukozy 104 mg/dl badanie robione parę dni temu , miesiąc wcześniej gdy miałem zabieg w szpitalu wyszło też nieco podwyższone,dopatrzyłem się także na wynikach online ,że jak robiłem badanie do kursu na ciężki sprzęt 4 lata temu poziom glukozy wynosił 103. Czy to powód do obaw? Lekarz chirurg u którego byłem na kontroli powiedział aby odstawić cukry w diecie (nie jeść słodyczy, nie słodzić)
i tyle , a mnie się wydaję że muszę coś z tym zrobić ,do jakiego lekarza iść ? oby nie do rodzinnego ,czy muszę mieć skierowanie , może jakieś dodatkowe badanie ? czy po prostu się tym nie przejmować.
Opisany podwyższony poziom glukozy, wymaga po pierwsze kontroli na czczo po co najmniej 12 godzinnej diecie O. Z tym wynikiem zapraszam na wizytę i zastanowimy się co dalej, myślę że potrzebne będą jeszcze dodatkowe testy. Na pewno dieta jest nieunikniona. Pozdrawiam.

Witam, proponuje konsultację internistyczną. Pozdrawiam.
Najlepiej do lekarza POZ. Wskazane wykonanie testu obciążenia z 75g glukozy na czczo i po 2h - niestety potrzebne skierowanie, a potem z wynikiem ew konsultacja u diabetologa.
Rzeczywiście, musi Pan zwrócić uwagę na te wyniki - może być to stan przedcukrzycowy albo cukrzyca - sprawę rozstrzygnie tez doustnego obciążenia glukozą - to badanie może Pan zrobić w laboratorium bez skierowania. Jeśli podwyższony cukier się potwierdzi to powinno się włączyć lek doustny który spowolni postęp choroby i powstawanie ewentualnych powikłań - tym zajmuje się lekarz rodzinny, internista lub diabetolog. Każdy dobry lekarz powyższych specjalizacji poradzi sobie z tym. Będą też potrzebne zmiany w diecie i stylu życia - to temat rzeka, proszę poczytać w internecie materiały dla pacjentów np. z cukrzycą typu 2 - dla Pana zalecenia będę podobne (ćwiczenia fizyczne + zdrowa dieta). Jeśli wdroży się zmiany w stylu życia, cukrzyca czy stan przedcukrzycowy może nawet się wycofać.
Przejmować może ni trzeba ale zrobić badania trzeba
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, wynik glukozy na czczo powyżej 100 mg/dl nie jest prawidłowy. W takim wypadku należy podejść do problemu z kilku stron. Z badań laboratoryjnych to na pewno doustny test obciążenia glukozą, badanie lipidogramu, kreatynina itp. W zależności od Pana stanu zdrowia i ew. czynników ryzyka ( wywiad rodzinny, styl życia itp) należy monitorować zarówno ciśnienie tętnicze, wagę, wzrok czy stan nerek. Wskazana byłaby wizyta u dietetyka, który pomoże ułożyć dietę zbilansowaną. Powinien Pan znaleźć dobrego Internistę/Lekarza Rodzinnego, który wszystko zbierze razem, zrobi odpowiednie badania i oceni jakie dalsze postępowanie będzie optymalne.

Pozdrawiam.