Podejrzenie Samookaleczenia

5 odpowiedzi
Mam córkę 17 lat zamknięta w sobie problemy z nauką i podejrzewamy że się samookalecza
Dzień dobry, proponuję bardzo delikatnie porozmawiać z córką, pozwolić jej się otworzyć, zweryfikować podejrzenie samookaleczenia. W razie konieczności, zapraszam na wizytę. wraz z córką. Pozdrawiam serdecznie.

Witam. Zapraszam na pierwsze spotkanie Rodziców/Rodzica, by omówić sytuację Córki, w tym sytuację Państwa Rodziny. Podejrzenie samookaleczeń, kłopoty z nauką oraz zamknięcie w sobie to niepokojące objawy, które mogą wskazywać na to, że Córka ma poważny kłopot, z którym boryka się na co dzień. Zapraszam na spotkanie. Pozdrawiam, Karolina Piórkowska.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
To bardzo ważne, że rodzic zadaje takie pytanie. Samouszkodzenia nie wolno minimalizować ani bagatelizować. Jest to zachowanie, które zawsze niesie za sobą ważne znaczeni i wymaga uwagi. Warto szczerze porozmawiać z dzieckiem, ale należy to zrobić w bardzo stonowany sposób. Silne reakcje mogą albo wzmocnić dane zachowanie, albo sprawić, że dziecko jeszcze bardziej się zamknie na rozmowę. Nie wolno zwłaszcza złościć się na dziecko i reagować impulsywnie. Rozmowa musi być stonowana i wyważona, tak aby nie pogorszyła już i tak naładowanej emocjami sytuacji. Warto spokojnie wspomnieć, że wiemy o problemie, dopytać o to jak często to się dzieje. Powiedzieć, że rozumiemy, że skoro się okalecza, to musi przeżywać trudne uczucia z którymi sobie nie radzi. Zaproponować spotkanie z psychologiem bądź psychoterapeutą, który ma doświadczenie w pracy z młodzieżą. Powiedzieć córce, że będzie mogła porozmawiać o swoich problemach i uczuciach, że w ten sposób będzie mogła nauczyć się, jak radzić sobie z trudnościami i emocjami. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Szanowna Pani, proszę spróbować najzwyczajniej w świecie z córką porozmawiać, powiedzieć o swoich obawach, zapewnić o swoim wsparciu. Przydatna może okazać się również konsultacja u psychologa. Może ją Pani zgłosić do PPP (szczególnie jeśli są problemy z nauką) lub skorzystać z prywatnej konsultacji. Swoich przeczuć proszę nie bagatelizować. Życzę wszystkiego dobrego.
Dzień dobry,
proponuję rozmowę z córką. Warto spróbować przekonać ją do osobistego spotkania z psychologiem. Kontakt ze specjalistą (wspomagany dodatkową diagnostyką) pozwoli ustalić właściwe formy pomocy, wsparcia. Pozdrawiam.

Maciej Krzymowski - psycholog, seksuolog, diagnosta.