Po traningach bolą mnie stawy (kolana, łokcie) lub jakby "pykają" w trakcie ćwiczeń czy mogę sięgać

10 odpowiedzi
Po traningach bolą mnie stawy (kolana, łokcie) lub jakby "pykają" w trakcie ćwiczeń czy mogę sięgać po suplementy diety z kolagenem mając 16 lat?
Można to zrobić jeśli nie ma Pan przeciwwskazań. Jednak warto może zweryfikować poprawność wykonywania ćwiczeń i równowagę napięć w ciele które mogą prowadzić do powyższych objawów.

Problem nie musi być związany z kolagenem może w ciele występują duże dysbalanse mięśniowe lub brak odpowiedniej mobilność.
Dobra dieta oraz odpowieni trening powinny pomóc.
Nie wiem co znaczy sprawdzic dysbalanse mięśniowe bo jest to hipoteza bez dowodów. Wiem natomiast, żebraków suplementy nie maja udowodnionego działania w porównaniu do grup kontrolnych i placebo. Uważam, że nie warto. Zdecydowanie popracować nad elastycznością tkanek miękkich(Rozciąganie) i poprawnoscia wykonywania ćwiczeń. Pozdrawiam
Ból i ,,pykanie" czyli zjawisko kawitacji, może wskazywać na zaburzenie ciśnienia panującego w stawach, przez co region nie jest w stanie pozbyć się produktów przemiany materii, oraz odpowiednio się odżywiać. Prowadzi to do występowania mikro-stanów zapalnych, a w przyszlosci moze rzutować na wystepowanie poważniejszych dysfunkcji typu: urazy łąkotek, czy więzadeł. Sama suplementacja wydaje się nie mieć sensu w tej sytuacji. Polecam udać się na wizytę do osteopaty, który Panią zbada i zastosuje leczenie skierowane na wyrównanie rzeczonego ciśnienia.
Uważam, ze należy przyjrzeć się poprawności wykonywanych ćwiczeń. Być może wykonywany wysiłek jest zbyt duży, albo obciążenie nie odpowiednie do warunków fizycznych. Klikania w stawach mogą być związane z kondycją aparatu więzadłowo-mięśniowego danego stawu. Nie jestem zwolenniczką suplementów. Lepsze są jednak leki, które mają konkretne badania. Wydaję mi Się również, że za chrząstkę stawową bardziej odpowiada chondroityna, a kolagen jest lepszy iniekcjach dostawowych.W tym wypadku jednak skupiłabym się na technice ćwiczeń. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Zamiast suplementów proponuje kombinacje żelatyny spożywczej z vit C w formie drinków przed ćwiczeniami będę wspomagały tworzenie włókien kolagenowych.
Pozdrawiam
Tak jak koledzy wyżej pisali w tym wieku raczej sensu nie ma. Po pierwsze należy sprawdzić czy masz prawidłowe zakresy ruchomości w stawach. Dla przykładu jeżeli będziesz mieć ograniczenie ruchomości w stawie barkowym np rotacji to zmuszasz mięśnie kończyny górnej do nieprawidłowej pracy przez co mogą występować siły ścinajace , które doprowadza do zbyt mocnego działania a to spowoduje Zaburzenie biomechaniki stawów „po drodze „ np do łokcia co się często zdarza . Technika musi być poprawna to następna sprawa. Najlepiej odwiedzić fizjoterapeutę, który dodatkowo jest trenerem personalnym lub zajmuje się osobami ćwiczącymi np na siłowni .
Polecam wizytę u fizjoterapeuty. Zweryfikuje, gdzie jest problem. Czy w Twoim układzie ruchu, czy w poprawności wykonywanych ćwiczeń. Pozdrawiam!
Zgadzam się z odpowiedziami pani Anny Bogusz-Tomczak i pana Karola Filipa
Warto zwrócić się najpierw w kierunku oceny wykonywanych przez Pani/Pana ćwiczeń. Ocenić należy różnorodność ćwiczeń i czy nie przeciążają one nadmiernie struktur kolana. Jeśli tak, warto zmodyfikować ćwiczenia pod kątem wykonywanej techniki oraz objętości treningu. Istotna będzie również poprawa mobilności stawów oraz dodanie ćwiczeń zapewniających wykorzystanie innych strategii ruchowych jako urozmaicenie treningu. Korzystanie z suplementów nie powinno zaszkodzić ale opieranie głównie na nich terapii może nie być najlepszym rozwiązaniem.