Po co leki na alergię przy braku potwierdzonej alergii?

3 odpowiedzi
Panie Doktorze, syn obecnie ma 7 lat. Dwa miesiace po narodzinach pojawiły się zmiany skórne. Diagnoza Atopia. Potem liczne choroby i liczne badania. Od kilku lat dostaje Aerius. Z jednej strony wydawało się , że mniej choruje, ale z czasem nie było różnicy czy akurat bierze go czy nie i tak łapał choroby. Zaczęły się hospitalizacje, gdyż choroba prawie zawsze wiązała się z uporczywymi wymiotami, bólami brzucha i głowy. Miał wykonywane testy skórne, panel pokarmowy i wziewny( brak jakiejkolwiek alergii), wykonywane badania na pasożyty, i drożdże,spirometrię(mimo kataru dobry wynik) konsultowany przez laryngologa, pulmonologa, gastrologa, alergologa, nefrologa. Wyniki dobre, a konsultacje nic nie wykazywały. Nie wiemy czy jest sens podawać lek na alergię skoro żadna nie została potwierdzona. Zdarzało się, że gdy nie brał Aeriusa dłuższy czas zaczynał kasłać(kaszel oskrzelowy, a oskrzela czyste osłuchowo). Chociaż biorąc Aerius też chorował... Ostatnio dostaliśmy receptę na Hydroksyzynę dla syna, gdyż pojawiły się zmiany skórne( których od bardzo dawna nie było, a syn ostatnio myje się zwykłymi żelami pod prysznic i do kąpieli). Proszę o radę ponieważ jesteśmy w kropce, a nie chcemy podawać leku jeśli nie ma takiej potrzeby. Obawiamy się skutków ubocznych. Syn ma wrażliwe nerki i układ moczowy.
Trzeba zrobić badania panele ige swoiste z krwi pokarmowe i wziewne. One pokażą czy mamy do czynienia z alergią . I czy trzeba brać Lek.

Decyduje o leczeniu lekarz prowadzący.Jednakże przy braku potwierdzenia alegii w badaniach ,wieloletnie podawnie leków p/w histaminowych nie przynosi efektu ani nie ma większego uzasadnienia.
Witam. Aby odpowiedzieć na pytanie czy nadal stosować wymieniony lek p/histaminowy (Aerius) należałoby najpierw ustalić z lekarzem prowadzącym jakie jest aktualne wskazanie do jego stosowania i który z objawów (bo są to leki objawowe) miałby on łagodzić. Sam fakt braku potwierdzenia uczulenia tzw IgE zależnego w wykonanych testach nie przekreśla bowiem zasadności stosowania takich leków. Są one również stosowane "pomocniczo" np. w takich chorobach jak atopowe zapalenie skóry.