Piszę bo mam problem którego chyba nawet do końca nie umie określić ale męczy mnie od dłuższego czas

3 odpowiedzi
Piszę bo mam problem którego chyba nawet do końca nie umie określić ale męczy mnie od dłuższego czasu. Jestem facetem po trzydziestce. Od małego trzymałem się na uboczu i nie nawiązywałem kontaktów z innymi, i inne dzieci chyba też rozumiały że coś jest ze mną nie tak. Z czasem (jako nastolatek) zacząłem z ludźmi rozmawiać ale tylko jak miałem jakiś interes albo mieli te same zainteresowania. Normalne interakcje z ludźmi (gadanie o byle czym by tylko być częścią grupy) nie wchodziło w grę, to było/jest dla mnie męczące i tylko mnie irytowało. Gdzieś po drodze uzależniłem się od gier i internetu co jeszcze bardziej odcięło mnie od ludzi (ale to uzależnienie to raczej objaw większego problemu niż jego przyczyna).

Od jakiegoś czasu czuję się samotny. Wiem że sam sobie taki los zgotowałem ale też nie do końca był to mój wybór. Od gier i net w dużym stopniu się odciąłem i chciałbym jakoś wyjść do ludzi, poznać nowych przyjaciół. Ale mam wrażenie że jestem pod tym względem upośledzony. Nadal mnie męczy bycie w grupie lub rozmawianie o rzeczach trywialnych, to się chyba nigdy nie zmieni. Większym problemem jest to że nie wiem jak nawiązać relacje z ludźmi nawet jeśli ktoś mnie zainteresuje, odruchowo trzymam się na uboczu i dużo milczę, więc dla otoczenia pewnie wyglądam jak socjopata.

Czy coś takiego da się leczyć? Nie chcę spędzić reszty życia tak jak spędzałem je do tej pory. Ale nie mam pojęcia co mam zrobić.
Dzień dobry, w psychoterapii zajmujemy się głównie problemami w relacjach. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, wówczas dowie się Pan wiecej i szerzej, jak można pracować nad opisanymi kłopotami. Często taka praca ma dwa etapy. Pierwszy to terapia indywidualna, a drugi terapia grupowa. Zmiana to proces i mam nadzieję, że gdy doszedł Pan do tego, że nie chce być już samotny to będzie to motywacją, aby ten proces zacząć. Życzę powodzenia. Pozdrawiam, Beata Szulik Beata

Opisany przez Pana trudności wymagają z pewnością pracy w grupie. Zawsze pracę w grupie poprzedza konsultacja indywidualna, w trakcie której osoba konsultująca przeprowadza wstępną diagnozę trudności w relacjach. Czasami zaleca się krótką pracę indywidualną przed włączeniem do grupy. Nie wiem, jak będzie w Pana przypadku. Mało pisze Pan o swoim aktualnym życiu: czy Pan pracuje, z kim mieszka , itd. Z pewnością psycholog konsultujący udzieli Panu bardziej szczegółowych wskazówek. Pozdrawiam, Edyta Mikulska
Dzień dobry, w pierwszej kolejności warto byłoby się przyjrzeć, z czego wynikają Pana trudności - czy są wynikiem wyuczonych schematów postępowania, czy wynikają z innych ważnych relacji, które mógł mieć Pan w dzieciństwie, czy też z cech temperamentu i osobowości. Aby móc się tego dowiedzieć, wskazane byłyby konsultacje psychologiczne, na których przybliży się Pan do odpowiedzi na to pytanie oraz razem z terapeutą ustali Pan, czy wskazana jest terapia, a jeśli tak, to czy indywidualna czy grupowa. Obie formy terapii mają na celu uporanie się z trudnymi emocjami, sytuacjami, problemowymi, a przede wszystkim pomogą w tworzeniu stałych i stabilnych więzi z innymi ludźmi. Pozdrawiam, Zuzanna Bajsarowicz
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.