Pisk w uszach - co dalej?

2 odpowiedzi
Witam. To moje uzupełniające pytanie do wpisu dotyczącego pisku w obu uszach po koncercie.
Sytuacja miała miejsce 2 miesiące temu. Po zdarzeniu wybrałem się do laryngologa. Miałem wykonane audiogram i tympanometrię. Zgodnie z oceną lekarza widoczne było nieznaczne osłabienie słyszenia w zakresie wysokich częstotliwości i nic więcej. Dostałem Memotropil 1200mg i Betaserc 24mg do stosowania przez miesiąc. Miesiąc minął, leki się skończyły, a tu raz ciszej, raz głośniej ale wciąż piszczy. Przypuszczam, że ma to coś
wspólnego z napięciem mięśni lub ciśnieniem, bo natężenie pisku znacznie wzrasta podczas ziewania.
Teraz pytanie - czy po tym czasie i tak wdrożonym leczeniu są jeszcze szanse, że sytuacja wróci do normy? Czy jednak mam się powoli zaprzyjaźnić z tym piskiem? Na czym teraz może polegać leczenie i jakie są rokowania?
Witam
Prawdopodobnie jak sam Pan napisał przyczyną jest uraz akustyczny- po tak długim okresie rokowanie nie jest niestety najlepsze - warto dalsza diagnostykę i leczenie kontynuować w jakiejś Poradni Audiologicznej lub Szumów Usznych (na nfz bo prywatnie b duże koszty diagnostyki); życzę powodzenia ale tego typu problem nie jest łatwy
Pozdr
Stanisław Nitek

Witam!
W odniesieniu do szumów usznych konieczna jest pełna diagnostyka otoneurologiczna - z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: badania laboratoryjne(hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, ocene poszczególnych odcinków drogi słuchowej (BERA, Otoemsję akustyczne) oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych.
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego, metody TRT, metody neuromodulacji w zależności od etiologii!
Na początek można zastosować empiryczne leczenie farmakologiczne.
W przypadku pytań proszę o kontakt.
Zapraszam.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam!