Pierwotne zapalenie dróg żółciowych.

8 odpowiedzi
Jak powinna wyglądać dieta osoby chorej na pierwotne zapalenie dróg żółciowych?
Witam, zapraszam do kontaktu. Ustalimy odpowiednią dietę do choroby.
Pozdrawiam
Natalia Makowska

Witam. Staram się raczej dawać wytyczne co można jeść a czego unikać. Jadłospisu ułożonego na tydzień nie będzie Pani przecież stosować całe życie. Prawidłowe żywienie również w Pani chorobie jest kwestią umiejętności wyboru spośród dostępnych produktów.
Dziękuję za zadane pytanie, tak nie ma problemu z ułożeniem diety.. Zapraszam na konsultację wraz z wynikami badań..
Witam serdecznie,
Jak najbardziej - zapraszam do kontaktu najlepiej telefonicznego, w celu umówienia się na wizytę (slimfactory.pl).
Pozdrawiam,
MBellwon
Żywienie w pierwotnym zapaleniu dróg żółciowych powinno przede wszystkim polegać na ograniczeniu czynników drażniących przewody żółciowe i wątrobę. Dieta powinna być niskotłuszczowa, wysokobiałkowa z ograniczeniem błonnika pokarmowego. Proporcje między składnikami odżywczymi (białka, tłuszcze, węglowodany) ustalane są na podstawie nasilenia objawów oraz stanu narządów objętych chorobą. Preferowana obróbka technologiczna przygotowywanych potraw to: gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie bez dodatku tłuszczu i duszenie bez obsmażania.
Dieta takiego pacjenta zależy również od obecnego stanu odżywienia (aktualnej masy ciała, parametry laboratoryjne) oraz chorób towarzyszących. Często chorobami współistniejącymi są nieswoiste zapalenia jelit, na które również trzeba zwrócić uwagę podczas planowania żywienia.
Witam serdecznie,

przy pierwotnym zapaleniu dróg żółciowych należy stosować dietę łatwo strawną z ograniczeniem tłuszczu.
Źródłem tłuszczu w diecie powinny być: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron, czy lniany (dodawany na zimno np. do sałatek), ewentualnie w małych ilościach masło i margaryny miękkie. Dobrym źródłem tłuszczu są także orzechy. Ważne, aby ilość tłuszczu w diecie nie była zbyt duża, gdyż jego trawienie w tej jednostce chorobowej jest utrudnione, co może powodować dolegliwości bólowe. Powinno się wykluczyć z diety produkty takie jak smalec, boczek, słoninę. Pamiętać należy, że również produkty mięsne są bogate w tłuszcz np. golonka, żeberka wieprzowe, kaczka, gęś, dlatego należy ich unikać. Również śmietana szczególnie ta z wysoką zawartością tłuszczu jest niewskazana w diecie. Ze względu na zmniejszoną zawartość tłuszczu warto jest wzbogacić żywienie o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach:
A- znajduje się w marchwi, dyni, morelach, brzoskwiniach, groszku zielonym, a także w tłuszczach rybich (tranie),
D- syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, znajduje się również w tłuszczach rybich (tranie) oraz w jajach. Zalecane jest suplementowanie witaminy D w miesiącach jesienno-zimowych,
E- występuje w olejach roślinnych, kiełkach i zarodkach zbóż, warzywach- sałata, zielona pietruszka, kukurydza.
K- bardzo ważna, gdyż bierze udział w krzepnięciu krwi. Można ją znaleźć w zielonych częściach roślin, sałacie, szpinaku, kalafiorze, kapuście, brukselce.
Ważne jest aby ograniczyć w diecie ilość błonnika pokarmowego, dlatego że może on powodować silne obkurczanie się pęcherzyka żółciowego i towarzyszące temu nieprzyjemne dolegliwości. Przeciwwskazane jest pieczywo razowe, pełnoziarniste, pieczywo z otrębami, gruboziarniste kasze . Wykluczyć należy potrawy ciężkostrawne i długo zalegające w żołądku tj. fasola, kapusta, bób, soczewica, czy też potrawy ostro przyprawione. Ograniczyć powinno się także szpinak, szczaw i rabarbar. Spożywanie nadmiernej ilości cukru i słodyczy może sprzyjać powstaniu kamicy żółciowej. Niekorzystne w zapaleniu dróg żółciowych jest spożywanie żółtka jaj, gdyż powoduje silne skurcze pęcherzyka żółciowego. Zalecane jest ograniczenie spożywania alkoholu i innych używek np. kawy.
Warto wzbogacić dietę produktami bogatymi w witaminę C, która wykazuje działanie przeciwzapalne i znajduje się w natce pietruszki, papryce, owocach cytrusowych. Można włączyć do jadłospisu produkty probiotyczne tj. maślanka, jogurt, kefir, kiszone ogórki. Produkty te działają korzystnie na trawienie oraz zapobiegają chorobom zapalnym jelit, które często współwystępują z zapaleniem dróg żółciowych.
Polecane jest przygotowywanie potraw techniką gotowania w wodzie, na parze, duszenia, pieczenia w folii bez dodatku tłuszczu. Natomiast należy unikać smażenia i pieczenia na tłuszczu.
Posiłki najlepiej aby były spożywane regularnie,najlepiej 5 posiłków na dobę niewielkich objętościowo.

W celu ustalenia odpowiedniego modelu żywienia najlepiej udać się do doświadczonego dietetyka, który w oparciu o wywiad zdrowotno-żywieniowy po dokonaniu odpowiednich pomiarów ułoży zbilansowaną dietę.
Dieta jest czynnikiem wspomagającym leczenie farmakologiczne.W diecie ograniczamy nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans, które znajdują się w produktach poddawanych obróbce termicznej, uwodornionych olejach roślinnych, niektórych margarynach, produktach cukierniczych. Należy zamienić świeże pieczywo na czerstwe, zabronione jest pieczywo ciemne, z ziarnami, chrupkie, należy ograniczyć ilość błonnika. Wędliny tylko chude np. polędwica, szynka. Jajka też są zabronione, jedynie lekko ścięte białko. Potrawy musza być lekkostrawne, czyli gotowane duszone a nie smażone. Zaleca się regularne spożywanie posiłków w małych ilościach a często (5-6 posiłków na dzień)
Bardzo ważne jest ograniczenie spożycia błonnika pokarmowego oraz przede wszystkim potraw tłustych, ciężkostrawnych, a także stosowanie odpowiednich technik sporządzania potraw: gotowanie, duszenie, pieczenie w rękawie lub folii aluminiowej.
Najlepiej jeść warzywa gotowane, pieczone na parze, rozdrobnione oraz w postaci surowych soków, a także regularność - spożywanie posiłków o jednakowych porach dnia, w niewielkich objętościach 4 - 5 razy dziennie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.