Pęknięta rzepka bez przemieszczenia w gipsie. Co mogę zrobic by zachować mięśnie uda i łydki w dobre

3 odpowiedzi
Pęknięta rzepka bez przemieszczenia w gipsie. Co mogę zrobic by zachować mięśnie uda i łydki w dobrej kondycji?
Witam,
Jeśli długość gipsu na to pozwala i może Pani/Pan poruszać stopą to należy wykonywać nią wszystkie możliwe ruchy. Można również leżąc na plecach wciskać stopę w ścianę tak jak pedał w samochodzie ;) Jeśli lekarz pozwolił obciążać nogę można również spróbować stawania na palcach. To wszystko pomoże zachować mięśnie łydki w dobrej formie.
Co do mięśni uda to na pewno można leżąc na plecach unosić nogę w górę, wciskać ją w podłogę, przesuwać na boki. Jednak inne ćwiczenia zależą od tego jak duże było pęknięcie, w którym miejscu oraz w jakim etapie zrostu obecnie jest.
Warto spotkać się z fizjoterapeutą, żeby pokazał jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia oraz zmodyfikować je po zdjęciu gipsu.
pozdrawiam

Witam,możliwości zachowania dobrej kondycji mięśni uda i łydki ,pomimo unieruchomienia gipsowego, jest wiele :). Proszę więc umówić się na konsultacje fizjoterapeutyczną a z pewnością zostanie przedstawiony instruktaż ćwiczeń izometrycznych(zwykłych,krótkich,długich),ćwiczenia ipsilateralne oraz w zależności od stanu funkcjonalnego także ćwiczenia kontralateralne. Jeżeli tylko będzie taka potrzeba to fizjoterapeuta także wykona adekwatny masaż .Jednak ,żeby można było wykorzystać,którąś z licznych możliwości to niezbędna jest ocena fizjoterapeutyczna - stanu unieruchomienia części kończyny i jej wpływu na resztę ciała.Pozdrawiam.
Witam serdecznie.
Unieruchomienie prawdopodobnie jest od kostki do pachwiny więc opcji nie ma za dużo a biorąc pod uwagę fakt lokalizacji i funkcji rzepki te możliwości również nie są za duże. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który wyuczy ćwiczeń odpowiednich dla Pana/Pani a także wdroży terapię pozostałych części ciała by konsekwencje unieruchomienia dla tkanek i stawów nie było tak duże po zdjęciu gipsu.
Pozdrawiam
Robert Hetman