PBC i dieta bezglutenowa, bezbiałkowa czy inna?

15 odpowiedzi
W styczniu 2016 r. zdiagnozowano u mnie chorobę autoimunologiczną PBC. Od 6 miesięcy zażywam proursan. Jestem pod opieką gastrologa. Czy powinnam stosować dietę i jaką. Czy powinnam wykonać badania IgG . Do jakiego lekarza czy dietetyka powinnam się zgłosić żeby zinterpretować wyniki badań IgG.
Renia
Witam
Warto zmniejszyć stan zapalny w organizmie odpowiednim żywieniem. Jest to rozległy temat dlatego proszę zgłosić się do dietetyka, który ma doświadczenie w chorobach autoimmunologicznych. Często "chodzą one parami" także warto przeprowadzić dokładny wywiad zdrowotny i na tej podstawie zlecić kolejne badania, myślę że na nietolerancję także. Dietetycy zajmujący się nietolerancjami z pewnością zinterpretują także badania na IgG, oprócz tych także dobrze zrobić panel IgA lub badania na celiakię (gen). Nie mam za dużo danych o Pani więc ciężko mi powiedzieć więcej.
Zapraszam na konsultację.

PBC jest uznawany przez wielu ekspertów jako choroba autoimmunologiczna, o której mówimy wówczas, gdy tkanki naszego organizmu są atakowane przez własny układ immunologiczny,jednak nie jest to teoria potwierdzona do końca. Jednak ja osobiście w pierwszej kolejności zrobiłabym badania na nietolerancje pokarmową - przede wszystkim na gluten, alfa- i beta - globulinę oraz laktozę, ponieważ one są najsilniejszymi czynnikami wywołującymi reakcje immunologiczne (z pokarmu).
Niestety ja nie wykonuję badań na nietolerancję :)
Witam, pierwotna marskość żółciowa wątroby ( w skrócie PBC) to przewlekłe schorzenie wątroby, które wymaga dobrze dobranej diety uwzględniającej wszystkie dolegliwości pacjenta. A "towarzyszy" tej choroby może być wielu. Najczęściej jest to przewlekłe zmęczenie nasilające się po wytężonym wysiłku fizycznym, które nie przechodzi nawet po odpoczynku, świąd, celiakia i anemia.

Druga sprawa to tło psychologiczne, którym warto a nawet trzeba się zająć. PBC to choroba autoimunologiczna czyli wynikająca z autoagresji. Jednym słowem złość jest kierowana do środka organizmu. Dlaczego się tak dzieje? Przyczyn i rozwiązań tej sytuacji jest wiele ...

Najwłaściwszą osobą, która może Pani pomóc w tym temacie jest dietetyk i psycholog medyczny, który połączy spojrzy na Panią holistycznie ( całościowo).

Zapraszam na wizytę do gabinetu w Gdyni lub w Gliwicach a także na Skype ( dieta online)

Pozdrawiam - Aleksandra Banaszkiewicz
Tak, jak najbardziej dieta powinna być ułożona pod kątem Pani dolegliwości, by w jak największym stopniu je łagodzić. Nie będę pisać ogólnych zasad, ponieważ ogóle wskazówki Pani nic w tej chwili nie pomogą, zbyt mało wiem nt. Pani stylu życia, nawyków żywieniowych, by powiedzieć coś konkretnie. Badania na nietolerancje pokarmowe, alergie jak najbardziej, ale w pierwszej kolejności powinna być zrobiona konsultacja, następnie ułożony plan żywieniowy, obserwacja organizmu, jeśli po msc, 2 msc nie byłoby poprawy, wówczas trzeba by zagłębić się w temat nietolerancji, by jeszcze dokładniej dopasować jadłospis. Każdy dietetyk powinien umieć zinterpretować wyniki. Jeśli będzie Pani gotowa na zmiany, zapraszam na indywidualną konsultację. Pozdrawiam, Agnieszka
Tak powinna pani dostosować dietę do jednostki chorobowej. Samo badanie IgG nic nie wniesie, ale testy na nietolerancje pokarmowa jak najbardziej, Zapraszam na wizytę
Pani Renato,
jeśli chodzi o dietę dla Pani to (na podstawie Pani opisu) powinna to być dieta łatwostrawna, gdzie dzienna ilość błonnika nie przekracza 20g, niskotłuszczowa (przy dziennej podaży tłuszczu na poziomie 40-50g - w dodatku tłuszczu z dobrego źródła czyli oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, masło), bezalkoholowa.
Ale UWAGA ... brakuje kilku istotnych informacji, które są niezbędne by móc odpowiednio tą dietę dopasować. Najczęściej przy PBC stosuje się dietę jak wskazałem powyżej, ale istnieją od tego odstępstwa w zależności od stanu zdrowia. Najczęściej podaż białka się zwiększa ponad poziom normalny dla osoby zdrowej (czyli do 1,0-1,2g / kg masy ciała / dzień), jednak przy pojawieniu się encefalopatii wątrobowej wtedy białko należy znacząco ograniczyć do 0,5g / kg masy ciała / dzień (i tu dodatkowa sprawa - jeśli mamy ograniczyć białko do takiego poziomu najczęściej niezbędne jest jego uzupełnienie przez dożylnie podanie roztworu aminokwasów). Dokładna informacja o diagnozie, którą Pani otrzymała jest tutaj niezbędna. Podstawą diety niezależnie od wszystkiego powinny stanowić węglowodany (z puli łatwostrawnych), a pozostałe składniki odżywcze - białka i tłuszcze - uzależnione są od zaawansowania Pani choroby i mogą być tak naprawdę zupełnie skrajne. Jeśli nie jest Pani zorientowana w dokładnej diagnozie na pewno postawi ją hepatolog.
Dieta bezglutenowa natomiast, jeśli nie ma Pani stwierdzonej celiakii, alergii bądź nietolerancji na gluten jest całkowicie nieuzasadniona. Jeśli odczuwa Pani jakieś dolegliwości po spożyciu produktów zawierających gluten wtedy też można wykonać IgG-zależny test na gluten. Jednak jeśli nie mamy żadnych problemów po spożyciu glutenu nie jest to konieczne. Co więcej - testy IgG w środowisku dietetyków są dość często mocno dyskredytowane, bowiem w wielu przypadkach nie oddają realnego problemu naszego organizmu. Większość diagnostów uważa wyniki IgG za fikcję, jednak istnieją dowody, że wyniki te są miarodajne, ale warto zawsze w tych przypadkach powtórzyć takie badanie dla potwierdzenia. Wyniki powinien zinterpretować alergolog.
Jak się domyślam IgG, o które Pani pytała odnosiło się do glutenu, bowiem IgG możemy zrobić prawie na wszystko.

W razie pytań lub wątpliwości jestem do dyspozycji.
Witam, bardzo pomocne w ustaleniu diety może okazać się wykonanie badania IgG zależnej. Zapraszam do Poradni.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
WITAM SERDECZNIE
PIERWOTNA MARSKOŚĆ WĄTROBY TO BARDZO RZADKA CHOROBA. CZY BADANIA NA NIETOLERACNJE POWINNA PANI WYKONAĆ - MYŚLĘ ŻE TAK. DIETA BEZBIAŁKOWA RACZEJ NIEMOŻLIWA, BARDZO TRUDNA, I NIE WIEM PO CO MIAŁABY PANI NA NIEJ BYĆ. BEZGLUTENOWA JEŚLI MA PANI NIETOLERANCJE TO POCZUJE SIĘ PANI ZNACZĄCO LEPIEJ JEŚLI NIE - NIE ZASZKODZI BĘDZIE PANI MIAŁA LEPSZE TRAWIENIE. JEŚLI CHODZI O DIETĘ JA OSOBISCIE MUSZĘ WIDZIEĆ WYNIKI BADAŃ, PRZEPROWADZIĆ Z PANIĄ ROZMOWĘ I WTEDY USTALIĆ ODPOWIEDNI JADŁOSPIS.
ZAPRASZAM DO GABINETU W CZĘSTOCHOWIE LUB KOZIEGŁOWACH.
POZDRAWIAM
Witam serdecznie,
W związku z tym, że jest to choroba związana z pracą wątroby, powinna Pani stosować dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczu, aby dodatkowo nie obciążać pracy wątroby.
Poza tym jak w każdej chorobie autoimmunologicznej, nie znamy w 100% przyczyny choroby. Warto jak najbardziej wykonać badanie przeciwciał klasy IgG oraz testy na nietolerancje pokarmowe tzw. utajone, żeby wykluczyć szkodliwe dla organizmu składniki pokarmowe. Zapraszam do Gabinetu Dobrego Dietetyka.
Pozdrawiam
Witam. Na pewno warto zrobić badania IgG – będzie to ważny element do ułożenia odpowiedniej diety. Bo dieta na pewno będzie konieczna – ale dobrana indywidualnie do Pani, po przeprowadzeniu badan i dokładnego wywiadu.
Podstawową rzeczą jest, aby wyeliminować ze swojego najbliższego otoczenia jak najwięcej chemikaliów: farby i lakiery do włosów, środki czystości, kosmetyki, spaliny samochodowe, tytoń, pestycydy, metale ciężkie, odświeżacze powietrza, sztuczne dodatki do żywności itp.
Należy wybierać naturalne i hypoalergiczne kosmetyki oraz środki czystości (proszki do prania, do czyszczenia soda oczyszczona czy ocet do usuwania kamienia itp.) – w miarę możliwości redukować ilość syntetyków.
Kolejną sprawą jest badanie szczelności jelit. Rozszczelnienie może być spowodowane nie tylko przez toksyny środowiskowe, ale też stres, leki, nieuregulowany tryb życia, czy niewłaściwą dietę.
Rozszczelnione jelito przepuszcza cząsteczki białkowe, a następnie kompleksy antygen-przeciwciało osadzają się w rożnych narządach powodując ich stan zapalny i choroby z autoagresji.

Leczenie to odbudowa flory bakteryjnej (uszczelnienie jelita) + suplementy + dieta
W odbudowywaniu flory bakteryjnej niezbędne są probiotyki, prebiotyki i inne substancje pomocnicze.

Dieta dla każdego może być inna w zależności od wykrytych nadwrażliwości pokarmowych. Nie ma tu reguły, sprawa jest złożona i każdy powinien mieć ustalaną dietę indywidualnie.
Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie. PBC to choroba na tle autoimmunologicznym, która polega na niszczeniu nabłonka dróg żółciowych przez własny układ odpornościowy. Jako, że jest to choroba wątroby dieta powinna być lekkostrawna z ograniczeniem ilości tłuszczów w diecie. Warto również zadbać o swoje jelita, które w znacznym stopniu odpowiadają za reakcje odpornościowe organizmu. Należałoby przyjrzeć się obecnego żywieniu i zmodyfikować tak, aby zregenerować i uszczelnić jelito cienkie. Przy chorobach autoimmunologicznych jak najbardziej zalecam zrobienie testów na nietolerancje pokarmowe. Po wynikach odpowiednio wykwalifikowany dietetyk układa dietę wykluczając na odpowiednio długi czas produkty nietolerowane.

Zapraszam po więcej informacji na wizytę.

Pozdrawiam,
mgr inż. dietetyk Magdalena Oleś
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
PBS czyli pierwotna marskość żółciowa wątroby jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i często towarzyszą inne schorzenia autoagresji takie jak RZS czy Hashimoto. Z tego względu należałoby zrobić badanie nietolerancji pokarmowej IgG zależnej ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko, że u Pani takie nietolerancje występują. Następnie należy wprowadzić pod nadzorem dietetyka odpowiednią dietę eliminacyjną, jednak na pewno nie niskokaloryczną. Proszę pamiętać o odpowiednio dużym spożyciu białka w diecie, ważne są również takie witaminy jak A E i K a szczególnie wit D. Jeśli nie ma Pani swojego dietetyka zapraszam do kontaktu, tutaj niezbędne jest spotkanie. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,

dieta w chorobach wątroby zależy od stopnia wydolności narządu. Jeżeli lekarz prowadzący nie zlecił specjalnej diety : ubogobiałkowej , bezglutenowej może Pani wykonać test na nietolerancje pokarmowe i według wyników ułożyć dietę. Dieta w chorobach watroby bez marskości i jeśli narząd jest wydolny powinna być bogatobiałkowa z czynnikami wzmacniającymi odporność organizmu. Jeżeli występuje kamica żółciowa dieta powinna być dopasowana do tego schorzenia.

Pozdrawiam
Odpowiem od strony dietetycznej - musi Pani stosować dietę lekkostrawną, wysokobiałkową, normalnoskrobiową, z ograniczeniem błonnika i tłuszczu. Musi też Pani wykluczyć żółtka. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
temat jest na tyle rozległy, że zapraszam do kontaktu. Badanie IgG stosuje się w celu diagnostyki danej choroby. Pani ma tą diagnozę już postawioną.Interpretacja badań w pierwszej kolejności należy zawsze do lekarza.Dieta czyli prawidłowe odżywianie powinno się stosować na co dzień bo od tego zależy nasze zdrowie, a w szczególności w chorobie.
pozdrawiam