Ostatnie badania krwi wykazały u mnie podwyższony poziom przeciwciał anty-TG (13,9 IU/ml przy normie

2 odpowiedzi
Ostatnie badania krwi wykazały u mnie podwyższony poziom przeciwciał anty-TG (13,9 IU/ml przy normie do 4,11). Niebawem będę miała wykonywane USG w kierunku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Zostałam poinformowana przez lekarza rodzinnego, że w przypadku braku tej choroby, poziom przeciwciał nie jest powodem do żadnych zmartwień oraz że nie mogę zrobić nic, aby go obniżyć. Znam też osoby, które mając podobne doświadczenia stosowały specjalne diety, w celu obniżenia poziomu przeciwciał tarczycowych. Czy jest to możliwe i faktycznie konieczne, zarówno w przypadku wykrycia choroby autoimmunologicznej jak i jej braku? Dodam, że mam 19 lat, nie spożywam nabiału (nietolerancja laktozy) oraz mięsa i ryb. Czy dieta mogła wpłynąć na moje zdrowie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
oczywiście! Przeciwciała z jakichś powodów rosną, prawdopodobnie jest to związane ze zestresowaniem organizmu co jest konsekwencją problemów z mikroflorą jelitową, nietolerancji pokarmowych co Pani zaznaczyła wyżej. Czynniki antyżywieniowe takie jak gliadyna "przyklejają się" do tarczycy i problem się pogłębia. Jest to powód niewątpliwie do tego, aby zareagować, ponieważ wszystko ze sobą jest powiązane, a problem nie zniknie.

Dzień dobry,
Wysokie przeciwciała nie biorą się znikąd, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: min. nietolerancje pokarmowe, zaburzenia flory jelitowej, stany zapalne,.
Warto pamiętać, że problem sam się nie rozwiąże, żywieniem można wspomóc funkcjonowanie organizmu i ograniczyć lub wyeliminować produkty pogłębiające problem.
Pozdrawiam serdecznie,
Paula Łysakowska
Zdrowie na Talerzu