Ostatnie badania krwi wykazały u mnie podwyższony poziom przeciwciał anty-TG (13,9 IU/ml przy normie

2 odpowiedzi
Ostatnie badania krwi wykazały u mnie podwyższony poziom przeciwciał anty-TG (13,9 IU/ml przy normie do 4,11). Niebawem będę miała wykonywane USG w kierunku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Zostałam poinformowana przez lekarza rodzinnego, że w przypadku braku tej choroby, poziom przeciwciał nie jest powodem do żadnych zmartwień oraz że nie mogę zrobić nic, aby go obniżyć. Znam też osoby, które mając podobne doświadczenia stosowały specjalne diety, w celu obniżenia poziomu przeciwciał tarczycowych. Czy jest to możliwe i faktycznie konieczne, zarówno w przypadku wykrycia choroby autoimmunologicznej jak i jej braku? Dodam, że mam 19 lat, nie spożywam nabiału (nietolerancja laktozy) oraz mięsa i ryb. Czy dieta mogła wpłynąć na moje zdrowie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
oczywiście! Przeciwciała z jakichś powodów rosną, prawdopodobnie jest to związane ze zestresowaniem organizmu co jest konsekwencją problemów z mikroflorą jelitową, nietolerancji pokarmowych co Pani zaznaczyła wyżej. Czynniki antyżywieniowe takie jak gliadyna "przyklejają się" do tarczycy i problem się pogłębia. Jest to powód niewątpliwie do tego, aby zareagować, ponieważ wszystko ze sobą jest powiązane, a problem nie zniknie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Wysokie przeciwciała nie biorą się znikąd, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: min. nietolerancje pokarmowe, zaburzenia flory jelitowej, stany zapalne,.
Warto pamiętać, że problem sam się nie rozwiąże, żywieniem można wspomóc funkcjonowanie organizmu i ograniczyć lub wyeliminować produkty pogłębiające problem.
Pozdrawiam serdecznie,
Paula Łysakowska
Zdrowie na Talerzu

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.