ospa, wyjście, makijaż

4 odpowiedzi
Witam,
Mam 25 lat. W minionym tygodniu w czwartek została zdiagnozowana u mnie ospa. Z perspektywy czasu wiem, że tak naprawdę mam ją już od poniedziałku zeszłego tygodnia, jednak nie miałam świadomości że krostki były spowodowane ospą. Został mi przepisany heviran oraz maści na smarowanie. Pomimo tego że wszyscy dookoła informują mnie o powikłaniach i ciężkim przebiegu ospy w dorosłym wieku ja czuję się bardzo dobrze, temperaturę miałam tylko na początku choroby przez jeden dzień. Króst też nie mam wiele. Jednak na twarzy jest ich dość sporo, głównie w okolicach ust. Są one już zaschnięte. Pech chciał, że w sobotę za 3 dni odbędzie się wesele mojej siostry. Czy uważają Państwo, że mogę uczestniczyć w uroczystości (czy na tym etapie jestem bardzo narażona na powikłania?) i czy można w takiej sytuacji wykonać makijaż? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
jest to bardzo indywidualne i zależy od Pani samopoczucia i nasilenia schorzenia.
pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia
OJ

Ospa jest zakażna do momentu zaschnięcia strupów.Dla choroby typowa jest wielopostaciowość wykwitów od wczesnej grudki przez pęcherz , potem dopiero strup.Rzeczywiście z reguły choroba u osoby dorosłej ma cięższy przebieg niż u dzieci.
Myślę, że jeżeli Pani się dobrze czuje to może Pani iść na wesele siostry,
Dzień dobry,
zrozumiałam, że miną juz dwa tygodnie, czyli przy takim przebiegu choroby i leczeniu,
a także zachowaniu ostrożności, można uczestniczyc w uroczystościach w precyzyjnie
wykonanym makijażu-kamuflazu.
Wesele siostry- to szczęście :-)))
Wesołej zabawy !
Szanowna Pani,

Ospa jest zakaźną chorobą wirusową spowodowaną przez wirusa HZV (HSV3). Okres zakaźności rozpoczyna się na ok. tydzień przed pojawieniem się zmian skórnych i trwa aż do odpadnięcia strupów.

U osób dorosłych, ze względu na zwykle znacznie cięższy przebieg choroby, zwykle zlecane jest leczenie acyklowirem doustnym (Heviranem), podczas gdy leczenie miejscowe ma znaczenie drugorzędne.

Nawiązując do Pani pytań – nikt nie może zagwarantować Pani, że choroba nie pozostawi następstw (poza bliznami), chociaż ryzyko powikłań w przypadku ospy jest względnie niewielkie. Istnieje duża szansa, że wirus reaktywuje się u Pani w okresie obniżonej odporności (np. okresie grypy czy w starszym wieku), dając objawy półpaśca.

Chociaż czuje się Pani dobrze, Pani obecność na ślubie stanowi ryzyko epidemiczne. Mimo, że większość osób przechorowała/była szczepiona na ospę, może Pani wciąż zarazić nią te osoby które nie miały z nią kontaktu. Największe zagrożenie stanowi Pani dla starszych osób (większe ryzyko powikłań), osób z niesprawnym układem odpornościowym (osoby chore na nowotwory, leczone lekami obniżającymi odporność, chorujące na cukrzycę, w okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych, itd.), ciężarnych, rodziców małych dzieci i samych dzieci, zwłaszcza w dobie propagandy antyszczepionkowej/proepidemicznej. Proszę mieć świadomość, że takie zakażenie może się dla nich również skończyć powikłaniami i trwałym kalectwem (m. in. wrodzone wady płodu, zapalenie mózgu, utrata wzroku, sepsa, śmierć).

Rozumiem, że ślub siostry to ważne wydarzenie rodzinne, ale myślę, że siostra zrozumie, że Pani nieobecność na nim pozwoli świadomie nie narażać życia i zdrowia zaproszonych gości weselnych.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV