Około pół roku temu zdiagnozowano u mnie konieczność leczenia kanałowego górnej szóstki. Samo leczen

6 odpowiedzi
Około pół roku temu zdiagnozowano u mnie konieczność leczenia kanałowego górnej szóstki. Samo leczenie trwało ponad miesiąc (trzy wizyty), niestety ból nie ustępował. Lekarze kazali mi czekać, odwiedzić laryngologa, neurologa. W ten sposób minęły kolejne trzy miesiące z bolem zęba i zatoki, trafiłam do kolejnego endodonty, który (też po pewnym czasie) dokonał zabiegu reendo i odnalazł czwarty kanał, jednak zabieg jeszcze nie jest skończony, kolejny etap ma się odbyć dopiero za dwa tygodnie. Ból nie minął. Jeżeli reendo nie pomoże, lekarz proponuje resekcję, a więc znowu czekam. Zaczynam obawiać się jednak, czy chodzenie ze stanem zapalnym tyle miesięcy nie wpłynie na moje zdrowie? Czy możliwe jest zakażenie sąsiednich zębów (czy konieczna jest nowa tomografia?) badz, o czym czytałam, infekcje związane z m.in.sercem? Czy nie byłoby rozsądniej pozbyć się zęba, aby uniknąć ewentualnych kłopotów? Na tomografii widać powiększoną zatokę, która laryngolog powiązał z pewnością z zębem, obawiam się dalszych konsekwencji. Bardzo proszę o rady. Dziękuję.
Dzień dobry,zatoka szczękowa się nie powiększa - może być zajęta przez płyn, polipy, lub zmiany okołowierzchołkowe zębów, których korzenie tkwią w zatoce szczękowej. Jeżeli zmiany okołowierzchołkowe są duże, radzę usunąć zęba.Zmiany okołowierzchołkowe jak najbardziej odpowiadają za zapalenie wsierdzia - serce, zapalenie kłębuszków nerkowych i nadciśnienie , stany zapalne stawów . Zakażenie sąsiednich zębów jest raczej nie możliwe. Pozdrawiam dr Kręcisz

Trudno mi ocenić bez rtg myślę że to pytanie należy zadać lekarzowi który podjął się leczenia
Górne szóstki to rzeczywiście najtrudniejsze do leczenia kanałowego zęby a jak każde leczenie może zakończyć sie niepowodzeniem. Jeśli tylko wybrała się Pani/Pan do dobrego endodonty to warto poczekac na zakończenie leczenia ew spróbować SAF samodopasowujacego sie systemu endodontycznego ktory pomoze zlokalizowac wszystkie boczne kanaly. Osobiscie nie polecam resekcji gornych szostek ze wzgledu na bliskosc zatoki szczekowej i duze ryzyko powiklan z jej strony. Jesli miala juz Pani tomografie to na niej widac zwykle kilka zebow, zatoke i tkanki okoliczne, nie ma wiec sensu kolejna dawka promieniowania rtg, dobrz wiec jeszcze raz popatrzec na dotychczasowe badania. jesli wszsytko zawiedzie czeka Pania ekstrakcja i ew implant
Witam zalecalabym powstrzymanie się od ekstrakcji zęba . Proszę zgłosić lekarzowi nadal utrzymujący się ból być może będzie konieczność włączenia antybiotykoterapii w procesie leczenia
Dzien dobry, niestety zęby szóste górne mają przeważnie 4 kanały. W trakcie leczenia kanałowego powtórnego powinno się zastować doustne leczenie antybiotykowe, które usunęłoby zarówno stan zapalny w okolicy okołowierzchołkowej zęba jak i zatok. Usuniećie zeba to ostateczność, ale gdy będzie utrzywywać się stan zapalny to nie bedzie innego wyjścia. I wtedy pomyśleć o odbudowie na imlpancie. Zakażenie innych zębów sasiednich jest możliwe ale stosunkowo rzadkie. Utrzymujace sie w przewlekłym stanie zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba z ubytkiem kości widocznym na rtg , moze być ogniskiem zębopochodnym dla odległych narządów ( podobnie jak migdałki), ale jest to proces odległy w czasie- nawet kilka lat do kilkanastu lat.
Radzę dokończyć leczenie kanalowe, zastosować antybiotyk, sprawdzić gojenie tkanek na rtg i wtedy po 2 , 3 miesiącach zdecydować o ewentulanym usunięciu zęba lub o pozostawieniu . Wtedy jescze nie dojdzie na pewno do zmian w odległych narządach bo jest to zbyt krótki czas.
Pozdrawiam serdecznie i życze cierpliwości
Witam serdecznie,
Bez zdjęcia i badania ciężko mi coś więcej powiedzieć o stanie samego zęba i rokowaniu. Dolegliwości bólowe mogą być zarówno związane ze stanem zapalnym miazgi (nerwu) tego zęba, ale mogą one świadczyć również o jego pęknięciu lub perforacji (dziurze). Jeśli ponowne leczenie kanałowe nie pomoże, warto ponownie wykonać tomografię i zdiagnozować przyczynę bólu i dobrać dalsze leczenie.
Warto porozmawiać również z lekarzem odnośnie alternatywy (np. usunięcie zęba, a później implant lub most).