Odżywki a nastolatek

17 odpowiedzi
Witam, czy odżywki i suplementy diety takie jak BCAA czy Glutamine Micro Power są zdrowe i korzystne dla nastolatka (15 lat)?
A jak wygląda sytuacja przy środkach na stawy (np. Flexus)?
Witam serdecznie,mówiąc szczerze należy sobie odpowiedzieć po co 15 latek chce zażywać suplementy i odżywki? Czy to zalecenie lekarza czy też kolegów z siłowni? Środki na stawy ,czy ma problemy ze stawami?

Osobiście zalecam wspomaganie odżywkami u osób pełnoletnich i takich których sama dieta nie wystarczy np 2 treningi dziennie plus cotygodniowe zawody. Dlatego u 15 latka skupiłabym się na diecie. A suplementację wdrożyła dopiero od 18-20 r.ż. Czy te odżywki są szkodliwe? To zależy od producenta. Należy kierować się przy wyborze głównie ceną i składem. Im droższy preparat tym będzie lepsza jakość. Odnośnie suplementów na stawy, jeśli dochodzi do częstych kontuzji to warto zastosować. Osobiście polecam Forever Move. Pozdrawiam
Witam. Jeśli dieta jest niedoborowa, a trening na wysokiej intensywności, to przyjmowanie w/w suplementów jest zasadne i bezpieczne.
Witam Serdecznie, żywienie osób aktywnych fizycznie bez względu na wiek powinno opierać się na zdrowej i zbilansowanej diecie. Suplementy diety i odżywki powinny być ostatecznością a w przypadku nastolatka lat 15 nie powinny być brane pod uwagę ponieważ jego organizm ma jeszcze czas na wspomaganie. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na żywienie i na ewentualne błędy żywieniowe, które mogą wpływać na pogorszenie wydolności itp. Zatem reasumując nastolatek ma dużo własnych zasobów dzięki którym wprowadzenie tego typu preparatów jest bezzasadne.
Pozdrawiam i zapraszam na konsultacje.
Witam,.. Nie zajmuję się dietetyką sportową, ale zawsze w pierwszej kolejności proponuję pracować nad nawykami żywieniowymi, jak i uporządkowaniem jedzenia talerzowego, a na samym końcu można pomyśleć o suplementacji. Odnośnie kolagenu, polecam zawsze rybi, osobiście mam sprawdzony Kolagen Arthro Sprint.
Witam,
Nic nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety. Wszystko zależy od tego dlaczego nastolatek miałby stosować takie odżywki, rozumiem że jest sportowcem. W małych dawkach nie byłoby raczej przeciwskazań (potrzebny wywiad z pacjentem, analiza składu ciała i wyniki podstawowych badań) ale poczekałabym jeszcze 2-3 lata na stosowanie używek i suplementów a na razie skupiła się na właściwej diecie.
Pozdrawiam
Olga Kapinos
Dobry Dietetyk
Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana nie ma potrzeby suplementacji. Jeśli chodzi o BCAA oraz glutaminę nie ma dowodów potwierdzających ich skuteczność. Ciężko określić skuteczność środków na stawy, ponieważ nie ma dowodów ich skuteczności.
Witam, niezależnie od przeznaczenia w tym wieku nie ma potrzeby stosować suplementów diety o które Pan/Pani pyta. Zarówno aminokwasy rozgałęzione (BCAA), jak i glutamina znajdują się naturalnie w pożywieniu. Zalecam korzystać z dobrze zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, która pozwoli na harmonijny rozwój młodego organizmu.
bcaa w wieku 15 lat nie polecam mozna spróbowac zbilansowac diete i wzbogacic bardziej w bialko roslinne i zwierzece, na stawy polecam flexagen forte z olimpu, pozdrawiam ;-)
Zdrowy nastolatek nie potrzebuje dodatkowej suplementacji a zwłaszcza BCAA, suplementów "na stawy" i glutaminy, która dostępna jest w większości produktów jakie spożywamy każdego dnia. Należy zweryfikować jakość diety i zastanowić się co chcę uzyskać stosując wyżej wymienione suplementy. Aktualne badania naukowe wskazują np. na brak wpływu suplementacji BCAA na tkankę mięśniową. Zapraszam do mojego gabinetu aby szczegółowo omówić problem.
Warto opierać się na odpowiedniej diecie w tym wieku i poczekać z odżywkami.
Dzień dobry,
Stosowanie suplementów wspomagających typu BCAA czy glutamina jest sprawą bardzo indywidualną i zależy głównie od rodzaju wykonywanego sportu i obciążeń treningowych. Czasem taka suplementacja nie będzie miała większego sensu. Radziłabym konsultację u dietetyka. Środku na stawy typu Flexus zawierają kolagen typu II i są one bardzo bezpieczne w stosowaniu. Pomagają w regeneracji tkanki chrząstek i kości, dlatego polecane będą dla każdego, u kogo dochodzi do obciążenia tych struktur (m.in. sporty siłowe).
Pozdrawiam
Anna Walus
Jestem przekonana, że dla 15. latka najlepsza jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Serdecznie pozdrawiam!
Bożena Czabaj Brauntsch
dieta-4u.pl
Witam serdecznie,
Wszystko zależy od tego, w jakim celu mają być spożywane (czy syn trenuje wyczynowo). Przy normalnej aktywności fizycznej, treningach, w większości przypadków wystarcza dobrze zbilansowana dieta.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Dzień dobry, raczej w tym wieku odradzałabym stosowanie suplementów i odżywek, a postawiła na prawidłowe żywienie zapewniające podaż wszystkich niezbędnych składników. Sama suplementacja powinna być rozpatrzona indywidualnie i zależeć od stanu zdrowia, uprawianego sportu i czynników fizjologicznych. Jest to okres intensywnego rozwoju organizmu, a ingerencja w ten proces różnymi substancjami może przynieść niekorzystne skutki. Na własną rękę nie sięgałabym po środki na stawy, decyzję najlepiej skonsultować z lekarzem.
Dzień dobry,
moim zdaniem 15 lat to za młody wiek, aby zacząć brać jakieś odżywki. Przede wszystkim zadbałabym o dobrą dietę. Niestety nie ma żadnej informacji, czy nastolatek ten ćwiczy regularnie, czy uprawia wyczynowo jakieś sporty. Branie odżywek tylko po to, aby brać nie ma sensu. Jeśli miałabym wybierać, to postawiłabym bardziej na BCAA. Dawka zależy od masy ciała, a czas przyjmowania od rodzaju uprawianego sportu. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z dietetykiem sportowym.
Witam. Wszystkie odżywki bardzo obciążają wątrobę. Najczęściej robią więcej szkody niż pożytku. W tak młodym wieku nie powinno się dokładać organizmowi sztucznych odżywek. Pozdrawiam