Od zawsze nie mogłem wypowiedzieć litery "R", przekształcam ją na coś pomiędzy "e" i "y". Kilka mies

12 odpowiedzi
Od zawsze nie mogłem wypowiedzieć litery "R", przekształcam ją na coś pomiędzy "e" i "y". Kilka miesięcy terapii u logopedy nie pomogły, potem logopeda urwał ze mną kontakt. Jakie są inne możliwości leczenia/terapii?
Należałoby najpierw sprawdzić czy wędzidełko podjęzykowe nie jest skrócone. Jeśli jest, należy wykonać zabieg podcięcia i wznowić ćwiczenia.

Dzień dobry!
Nie można wypowiadać się w tym temacie bez obejrzenia aparatu mowy Pacjenta. Sprawność, ruchomość, pionizacja języka, badanie wędzidełka podjęzykowego. Określenie czy drży apex języka? Rotacyzm jest jedną z najtrudniejszych wad w terapii wymaga bardzo dużo pracy od Pacjenta i od logopedy. Pozdrawiam !
Witam . Dorośli i mali pacjenci , którzy się do mnie zgłaszają w 100% uzyskują sukces w terapii rotacyzmu. Nie jestem w stanie powiedzieć z jakiego powodu poprzedni Logopedzi nie uzyskali w Pana przypadku głoski . Terapia rotacyzmu wymaga bardzo dużej uwagi i wiedzy ze strony specjalisty ponieważ mięśnie języka i mięsień Okrężny ust u pacjenta w trakcie terapii mają bardzo labilnyą motorykę. Należy więc kolejne kroki terapii dostosować ,przede wszystkim , do możliwości osiągniętej ruchomości. Nie śpieszyć się i zastosować tak zwaną metodą małych kroków . Nie przechodzić do kolejnego etapu i nie wymagać od pacjenta ruchów mięśni, które nie są osiągnięte. Powoli dążyć do uzyskania kolejnych pozycji i ruchów mięśni . Nie jestem w stanie odpowiedzieć dlaczego w Pana przypadku było inaczej bez badania Facjooralnego bo być może są nieprawidłowości w budowie anatomicznej aparatu artykulacyjnego bądź też wada zgryzu z koniecznością zastosowania aparatu ortodontycznego . Może trzeba podciąć jeszcze bardziej wędzidło podjęzykowy . Nie wiem też do końca jakie metody były u Pana stosowane bez wywiadu Medycznego . Widocznie była to nieprawidłowo prowadzona terapia . Z doświadczenia wiem , że poprzedni moi pacjenci byli również źle prowadzeni w terapii . Zapraszam więc do kontaktu na wizytę diagnostyczną .
Dzień dobry, czynników wpływających na powstanie rotacyzmu jest wiele m.in. nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych - głownie języka, który może być zbyt duży, zbyt gruby lub mieć ograniczoną sprawność na skutek zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego - anomalie podniebienia twardego, anomalie zgryzowe, niska sprawność języka, naśladowanie nieprawidłowych wzorców, niedostateczne słuchowe różnicowanie dźwięków. Zalecałabym wizytę diagnostyczną - pogłębiona szczegółowym wywiadem.
Dzień dobry, w pierwszej kolejności zalecam wizytę diagnostyczną, która powie nam o budowie narządów artykulacyjnych i sprawności języka. Mając tę wiedzę możemy dopiero ustalić przebieg terapii, która w rotacyzmie wymaga czasu i zaangażowania. Trzymam kciuki:)
Dzień dobry. Jeśli jest Pan z okolic Poznania, zapraszam na spotkanie diagnostyczne, postaram się pomóc :-)
Wizyta u logopedy, diagnoza i systematyczne ćwiczenia pod jego okiem.
Terapia logopedyczna niemal zawsze pomaga uzyskać prawidłową artykulacje głoski r, niezależnie od wieku pacjenta. Jednak im pacjent jest starszy, tym trudniej przyzwyczaić mu się do innego ( w jego odczuciu "dziwnego") sposobu mówienia, zwłaszcza poza gabinetem. Wywołanie głoski nie jest trudne, natomiast kłopoty pojawiają się, kiedy niewłaściwie wprowadzane są wyrazy z głoska r do mowy potocznej. Automatyczne powtarzanie wyrazów nie jest skuteczne, należy zastosować inne techniki.
Nie pisze Pan, jaka była liczba spotkań w ciągu tych kilku miesięcy oraz dlaczego logopeda przerwał terapię. Może zlecił dodatkowe badania specjalistyczne?
Zachęcam do podjęcia systematycznych ćwiczeń, ponieważ właściwie prowadzona terapia przy współpracy ze strony pacjenta przyniesie efekty.
Zapraszam na wizytę.
Zapraszam na terapię - Bydgoszcz.
Tak jak moi przedmówcy uważam, że należy ponownie rozpoznać przyczyny problemu i dostosować nowe metody terapeutyczne.
Pozdrawiam
Dzień dobry, aby Panu pomóc należy ponownie przeprowadzić badanie diagnostyczne w celu ustalenia przyczyny niepowodzeń w terapii i dostosować sposób korygowania wady wymowy. Dla dobrego efektu terapii konieczna jest również samodzielna praca poza gabinetem - wg wskazówek logopedy. Życzę powodzenia!
Witam. Sugerowałabym kolejna wizytę i kolejna diagnozę. Znalezienie przyczyny to pierwszy krok, a potem metody to drugi. Nie,to4zy uzyskują doskonale efekty z użyciem wibratora logopedycznej. Bywa, ze poza korzystaniem z niego w gabinecie logopedy, decydują się na zakup własnego. Wtedy ćwiczenia mogą być wykonywane systematycznie i przynosić szybszy efekt.
Życzę powodzenia
Krystyna Zielińska