Od zawsze byłam nieśmiała w towarzystwie ludzi których nie znam, nawet stwierdzilabym ze nie byłam d

2 odpowiedzi
Od zawsze byłam nieśmiała w towarzystwie ludzi których nie znam, nawet stwierdzilabym ze nie byłam do końca sobą bo nie wiedzialam co mogę mówić a co nie bo bałam sie oceny drugiej osoby, zawsze jak szłam w miejsca gdzie jest duża otwarta przestrzeń miałam w głowie myśli że jest pełno ludzi którzy mnie obserwują i cała się spinałam dopiero jak znalazłam się w mniejszej przestrzeni czułam ulgę że nie jestem "na widoku". Nadal tak mam, ale teraz boje się wypowiedziec własne przemyślenia nawet przy przyjaciołach z którymi rozmawialam o wszystkim i czułam się swobodnie , teraz jak czuje ze chce coś powiedzieć bądź czuje ze powinnam.skomentować w jakiś sposób oblewają mnie poty ,cała się spinam i trzęse i kończy się tak że nic nie powiem i zamkne się w sobie nie mowiac nicjuz do końca , a jak już jestem zmuszona zeby cos powiedzieć mówię rzeczy których wcale nie chce powiedzieć i mówię to tak nieskładnie ze sie sama zastanawiam dlaczego tak powiedziałam skoro mialam cos innego na myśli. Czy z tego typu reakcją na kontakt z ludźmi , jakąkolwiek interakcją jestem w stanie sama to zmienić ?
Dzień dobry, na początku chciałam powiedzieć, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Myślę, że ten opis świadczy o tym, że bardzo boi się Pani oceny innych osób i tego jak zareagują na Pani wypowiedź. Wychodzą z tego jeszcze gorsze rzeczy niż układa to sobie Pani w głowie. Wydaje mi się, że warto popracować nad sobą i umiejętnościami społecznymi. Dobrze byłoby spotkać się z psychologiem albo na początek trochę zapoznać się z tym tematem- przykładowo czytając artykuły o podobnej tematyce. Nie jest Pani sama z tym problemem i myślę, że po "pracy" uda się Pani przezwyciężyć te trudności :) Pozdrawiam, Agnieszka B.B.

Dzień dobry. Z Pani opisu można wywnioskować, że zmaga się Pani z jednym z najbardziej popularnych zaburzeń lękowych, a mianowicie fobią społeczną. Jest to coś co po trochu dotyczy nas wszystkich i dzięki pewnym ćwiczeniom jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Osoby, które przeżywają tego rodzaju lęki, zwykle borykacją się z negatywną mową wewnętrzną: przeceniają prawdopodobieństwo negatywnych następstw, myślą o następstwach bardziej katastroficznie oraz nie doceniają własnych zdolności do radzenia sobie w takich sytuacjach. Istnieje wiele metod i ćwiczeń, które może Pani robić sama. Na początek poleciłbym trening relaksacyjny, podczas którego może Pani wypisać wszystkie negatywne przekonania, które pojawiają się zwykle w Pani głowie przy opisanych sytuacjach. Następnym krokiem byłoby wiarygodne podważenie tych przekonań (może być na podstawie sytuacji, w których poradziła sobie już Pani kiedyś, a nawet jak ktoś zareagował na Pani wypowiedź w sposób, który zinterpretowała Pani jako negatywny, to przecież nic poważnego zapewne się nie stało). Ostatnim krokiem do przezwyciężenia tego typu fobii, jest ekspozycja, czyli konfrontowanie się z sytuacjami, o których Pani pisała i stopniowym zwiększaniu ilości komentarzy oraz długości wypowiedzi w grupie. Polecam rónież konakt z psychologiem lub terapeutą, który pomoże Pani w opracowaniu tych kroków i uświadomieniu mocnych stron Pani osobowości. Dodatkowo przydatny byłby trening umiejętności społecznych oraz trening asertywności, które pozwolą Pani czuć się bardziej swobodnie podczas kontaktów z ludźmi.