Od wielu lat zmagam się z problemami z wypowiadaniem się - mój problem polega na blokadzie w mówieni

5 odpowiedzi
Od wielu lat zmagam się z problemami z wypowiadaniem się - mój problem polega na blokadzie w mówieniu (zacinanie się), w niektórych sytuacjach (często stresowych, ale nie tylko). Problemy te występują zarówno w przypadku rozmowy z osobami obcymi, jak również tymi, które znam od lat i mam z nimi dobry kontakt (rodzina/znajomi). Nie jest to typowe jąkanie, tylko niemożliwość wypowiedzenia słowa lub zdania - często nawet przedstawienie się sprawia problem. Nie zdarza się to oczywiście przy każdym zdaniu czy słowie, ponieważ zdarza mi się również płynnie i bez zacięć. Co ważne tego problemu nie mam w przypadku gdy jestem sam (mówię sam do siebie, a nie do konkretnej osoby), wówczas mówienie, czytanie, czy dłuższe wypowiedzi nie sprawiają mi żadnego problemu. Byłem z tym problemem u logopedy, jednak wydaje mi się, że tamta Pani nie do końca wiedziała jak coś takiego leczyć i terapia była czymś na zasadzie "może w końcu się uda". Dostawałem mnóstwo ćwiczeń oddechowych itd. jednak wydaje mi się, że w przypadku gdy mogę się swobodnie wypowiadać będąc sam, nie w oddechu jest problem. Ciężko mi stwierdzić od jakiego momentu w życiu ten problem występuje i czy to wynik jakiejś traumy. Ponadto mam okresy gdzie problem ten nasila się (częściej się zacinam) i słabnie (mam większą swobodę wypowiedzi) - tutaj również ciężko określić od czego to zależy. Przez ten cały okres pojawiły się oczywiście jakieś nawyki dzięki którym radzę sobie w przypadku całkowitego bloku np. zrobienie krótkiej pauzy i przełknięcie śliny (tak żeby to wyglądało naturalnie), czy też wymuszenie wypowiedzenie słowa wraz z końcówką oddechu. Często wydaje mi się, że sam blok może powstawać przez to, że przed wypowiedzeniem zdania, analizuje je pod tym kątem czy będe w stanie swobodnie je wypowiedzieć i robi się z tego trochę błędne koło - zdarzają się spontaniczne wypowiedzi, gdzie później zastanawiam się w jaki sposób wypowiedziałem te słowa bez bloku. Są też sytuacje gdzie powiem coś swobodnie, a rozmówca nie zrozumie i prosi o powtórzenie - wtedy w zdecydowanej większości przypadków pojawia się blok.
Do jakiego specjalisty powinienem się udać z tym problemem? Czy jest to problem natury logopedycznej czy bardziej psychologicznej?

Pozdrawiam
Objawy, które Pan opisuje (naprzemienne okresy płynności i trudności mówienia, analizowanie planowanej wypowiedzi, płynne mówienie przy braku obecności osób trzecich, bloki) wskazują na jąkanie. Jest to zaburzenie płynności mówienia, na które składa się wiele czynników (czynniki biologiczne, psychologiczne, społeczne..). W przypadku jąkania najlepsze efekty daje terapia kompleksowa, czyli terapia logopedyczna i psychologiczna równocześnie. Terapia logopedyczna ma na celu wypracowanie umiejętności świadomego panowania nad wypowiedziami i powinna zaopatrzyć Pana w sposoby radzenia sobie z chwilami niepłynności.
Sugeruję wizytę: Diagnoza logopedyczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, Problem, o którym Pan pisze jest złożony z kilku ważnych czynników mających znaczny wpływ na niepłynność mówienia. Są to m.in. aspekty językowe, psychologiczne czy też biologiczne. Dlatego też bardzo ważne jest rozpoznanie i prawdopodobnie wielotorowa terapia tj. logopedyczna i psychologiczna. Proszę zapoznać się też z terapią biofeedback, która pokaże prace fal mózgowych, a te mogą wiele powiedzieć o Pana trudnościach.
Dzień dobry Panu! Problem niepłynności mowy jest złożony. Z przytoczone powyżej opisu charakterystyczne są lepsze i gorsze okresy. To typowe. Proszę spróbować terapii czaszkowo-krzyżowej cranio sacralnej. W mojej praktyce genialnie pomaga jako dopełnienie tradycyjnej terapii. Proszę spróbować!!! Powodzenia!!!
Witam,
Proszę udać się do psychologa, który dzięki hipnozie uleczy pana z problemami mówienia. Oczywiście oddychanie i jego kontrola, to podstawa, ale jeżeli logopeda nie pomógł - zostaje hipnoza.

Pozdrawiam,
Maria Kieś
Mamy tu do czynienia z typową niepłynnością mowy ( jąkaniem)
wzmacnianą logofobią czyli lękiem przed mówieniem.Stan ten jest wynikiem wielorakich przyczyn natury organicznej i psychologicznej. Należy pracować dwutorowo ( logofobia i niepłynność) w zespole specjalistów , w skład którego wchodzą: logopeda , psycholog i ewentualnie psychiatra.Metod pracy jest wiele, dobór metody zależy od diagnozy i wymaga od pacjenta cierpliwości , determinacji , wytrwałości i mądrej motywacji a także umiejętności dążenia do celu.Jest to terapia długotrwała ale przy dobrym doborze specjalistów przynosi fenomenalne efekty i zmienia życie pacjenta otwierając mu nowe perspektywy.Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.