Od roku zmagam się z problemem trądzikowym. Podjęłam leczenie u miejscowego dermatologa . Po miesięc

3 odpowiedzi
Od roku zmagam się z problemem trądzikowym. Podjęłam leczenie u miejscowego dermatologa . Po miesięcznym leczeniu maściami widać było lekką poprawę . Na następnej wizycie dermatolog przepisał mi axotret... lecz jestem pełna obaw stosowania tego leku i raczej się do niego nie przekonam , jestem przerażona skutkami ubocznymi . Chciałabym dowiedzieć się czy istnieje jakiś lek który pomoże w podobnym stopniu, ale nie będzie tak silnie działał na organizm. Pozdrawiam
Szanowna Pani

Nie ma skuteczniejszego leku ni izotretinoinina jesli chodzi o leczenie trądziku.
Jest to tez również bardzo bezpieczny lek, jeśli stosowany jest łącznie z antykoncepcja hormonalna, przed i w trakcie leczenia wykonywane są badania krwi, a leczenie prowadzone jest przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu tym lekiem. patrząc od strony chemicznej i przez pryzmat wpływu na organizm, lek ten jest bezpieczniejszy niż doustne antybiotyki tetracykliny (które również zaleca się brać między 3-6 miesięcy w leczeniu trądziku). W przeciwieństwie jednak do izotretinoiny, antybiotyki zwykle nie dają trwałego efektu wyleczenia z trądziku, podczas gdy izotretinoina spożyta w odpowiedniej dawce u większości pacjentów daje taki własnie efekt. Ponadto większość działań ubocznych jest łagodna (suchość skóry, pękanie ust, przejsciowy wzrost stężenia cholesterolu), natomiast w ulotce leku (tak jak w każdej, wystarczy przeczytać ulotkę paracetamolu czy ibuprofenu dostępnych bez recepty) opisane musi być wszystko co zaobserwowane kiedykolwiek u pacjentów leczonych tym lekiem.
Reasumując - nie ma się czego bać, trzeba monitorować wyniki badań krwi i nastawić się pozytywnie. Izotretinoina w leczeniu trądziku znana jest juz od ponad 30 lat , a dzięki temu wiadomo czego się spodziewać, jak leczenie prowadzić i kontrolować i jak zapobiegać działaniom ubocznym w trakcie terapii.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Gratuluję Pani trafienia do dermatologa który podejmuje się leczenia axotretem. To bardzo dobry lek dający ok 80% szansy na całkowite wyleczenie trądziku. Jeśli pacjenty prowadzony jest przez doświadczonego lekarza efekty uboczne leczenia sprowadzają się najczęściej do wysuszania ust i śluzówki nosa. Konieczne jest bezwzględne stosowanie skutecznej antykoncepcji w okresie leczenia i miesiąc po jego zakończeniu. Wielu pacjentów nie chce stosować tego leku z uwagi na uciążliwość i opisywane na forach oraz w ulotce skutki uboczne. Zawsze powtarzam pacjentom aby zapoznali się z opisem skutków ubocznych jakiegokolwiek leku przeciwbólowego lub na zgagę - są równie przerażające ale na to nikt nie zwraca uwagi. Efekty uboczne występują przy wszystkich lekach ale lekarz powinien prowadzić leczenie tak aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Musi Pani wykonywać regularne badania zlecone przez lekarza prowadzącego i być na regularnych wizytach kontrolnych. Proszę posłuchać zalecenia swojego dermatologa, to dobry wybór w przypadku uciążliwego trądziku i jedyna obecnie dostępna na rynku szansa na jego całkowite wyleczenie. Inne środki i leki będą tylko pomagały Pani okresowo ale nie wyleczą trądziku.
Szanowna Pani,

Izotretinoina (np. Axotret) nie jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu trądziku. Dopuszczalność jego użycia ściśle określają zalecenia lecznicze i nie powinien być stosowany rutynowo. Dobierane leczenie jest zawsze dopasowane zależnie od nasilenia i formy trądziku.

Z treści pytania nie wynika jednoznacznie czy leki miejscowe były zlecone do czasu wykonania badań kwalifikujących do leczenia Axotretem i ew. wykluczających np. hormonalne podłoże trądziku (co byłoby zrozumiałe), czy też Axotret został przepisany bez wykonania badań oceniających jego bezpieczeństwo stosowania, co byłoby już błędem. Oczywiście wymogiem leczenia tym lekiem jest podpisanie zgody i stosowanie skutecznej metody antykoncepcji min. przez pełen jeden cykl miesięczny przed leczeniem (chociaż bywa, że pacjent zobowiązuje się pierwotnie do stosowania abstynencji seksualnej nim zacznie działać antykoncepcja) i do 1 miesiąca po zakończeniu leczenia.

Jeżeli kwalifikacja do leku została przeprowadzona właściwie, a lek stosowany jest pod ścisłym nadzorem lekarza z przeprowadzaniem określonych badań krwi, leczenie przeważnie nie sprawia większych problemów poza pękaniem ust, plamieniami z nosa i suchością oczu. Konieczność odstawienia leku w trakcie leczenia zdarza się ekstremalnie rzadko.

Niestety nie mając możliwości zbadania Pani, ani zebrania dokładnego wywiadu lekarskiego nie jest możliwa weryfikacja celowości leczenia Axotretem.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV