od roku cierpię na refluks - palenie w klatce i dolegliwości laryngologiczne, jestem 5 tyg po operac

16 odpowiedzi
Od roku cierpię na refluks - palenie w klatce i dolegliwości laryngologiczne, jestem 5 tyg po operacji antyrefluksowej, rekonwalescencja przebiega dobrze, w międzyczasie zrobiłam wodorowy test oddechowy ponieważ od lat mój brzuch wygląda jak w ciąży, w usg brzucha zawsze nadmierna ilość gazów, w rtg widoczne pętle jelitowe. Wynik WTO wyszedł pozytywny, wiem że sibo można leczyć xifanaxem - na ile jest to leczenie skuteczne i trwałe?, oczywiście chcę włączyć dietę bez węglowodanów i cukrów (FODMAP) i jakie probiotyki/prebiotyki powinnam przyjmować po antybiotykoterapii? i czy zrobienie również testów na nietolerancje ma sens? dziękuję
Jest to temat rzeka, na podstawie kilku zdań nie dam Pani rozwiązania, ponieważ może być nie trafne a odpowiedzialność jest po mojej stronie. Proponuję jak najszybciej udać się do dietetyka w swojej miejscowości, ponieważ antybiotykoterapia powinna być połączona z dieta, ziołami i suplementami, wówczas osiągniemy sukces. Każdy reaguje inaczej nie diete, takze powinna być ona na bierząco modyfikowana przy okazji konsultacji.

Testy na nietolerancje pokarmowe sa w tym przypadku bardzo wazne, bo każdy organizm reaguje innaczej na produkty spozywcze, nawet te najzdrowsze. Natomiast dieta FODMAP jest stworzona dla ogolu populacji i nie zawsze i w kazdym przypadku daje dobre efekty.
Dzień dobry, jeśli lekarz zdecydował się wprowadzić leczenie, należy je zastosować. Równie ważna jest odpowiednia dieta i styl życia (ograniczenie stresu), aby dolegliwości nie powróciły. Probiotyki mają na celu wyrównanie flory jelitowej i są bardzo ważnym elementem terapii. Po skończonym leczeniu i zastosowaniu probiotyków zaleconych przez lekarza sugeruję wprowadzenie produktu, który będzie miał kilka silnych szczepów.
W przypadku tzw. IBS, czyli znacznej ilości gazów jelitowych wynikających z fermentacji krótkołańcuchowych węglowodanów pomocna może być suplementacja Lukrecją DGL.
Zapraszam na konsultację w celu połączenia problemów w całość (musimy pamiętać o refluksie) i ułożenia indywidualnych zaleceń i planu żywieniowego.
Z testami na nietolerancje radzę się wstrzymać - jeśli leczenie i zmiana diety, stylu życia nie przyniesie spodziewanych efektów wtedy jest to zasadne, ponieważ przyczyną dolegliwości może być również nietolerancja białek.
Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka Białek
Witam, problem SIBO (przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego) często jest przewlekłym i nawracającym schorzeniem. Na dzień dzisiejszy lekiem zalecanym przez gastrologów jest Xifaxan oraz wprowadzenie odpowiedniej diety i suplementacji probiotykami. Polecam skonsultować się z lekarzem gastrologiem oraz dietetykiem, którzy dopasują wszystkie zalecenia do Pani indywidualnie tak, by leczenie i dieta odpowiadała zarówno Pani potrzebom, jak i pomagała na wspomniane przez Panią problemy zdrowotne. Odpowiednio dobrana dieta jest szczególnie ważna podczas leczenia, ponieważ tylko taka będzie pomocna podczas zdrowienia.
testy na nietolerancje powinna Pani zrobić już dawno. Większość dolegliwości gastrycznych jest przez jedzenie, które z jakiś przyczyn organizm nie toleruje lub nie wytwarza odpowiedniej ilości enzymów do ich strawienia. Probiotyki wieloszczepowe.
Witam, przyczyn takich dolegliwości może być kilka. FODMAP nie jest dietą bezwęglodowanową, lecz wyłącza ona fermentujące oligo-, di- i monosacharydy oraz poliole z diety. Dieta taka nic nie wniesie jeśli przyczyną jest jakaś nietoleranacja np na gluten. Dlatego zalecałabym najpierw test nietolerancji pokarmowych i dokładną diagnostykę. Proszę na własną rękę nie wprowadzać diet eliminacyjnych, gdyż istnieje ryzyko niedoborów składników odżywczych.
Można zrobić testy na nietolerancje, ale na pewno przed rozpoczęciem diety eliminacyjnej. Potem wynik będzie niemiarodajny. Jeśli chodzi o probiotyk to można włączyć preparat z kilkoma szczepami np. Sanprobi. Xifanax to antybiotyk. Proponuję, żeby o rozpoczęciu terapii tym lekiem zadecydował lekarz, być może konieczne będą również inne leki.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na ile jest trwałe i skuteczne leczenie, u każdego człowieka będzie inaczej. Oczywiście badanie na nietolerancje warto wykonać. wówczas jedną z przyczyn powstawania gazów będzie można wykluczyć. Zaczynać warto od probiotyków 1-2 szczepowych.
Pozdrawiam
Witam,
Jak najbardziej zrobienie testów na nietolerancję ma sens.
Jeśli chodzi o prebiotyki po antybiotykoterapii dla SIBO to polecałabym Bifidobacterium i Saccharomyces boulardi. Potem dopiero bakterie probiotyczne Lactobacillus zasiedlające jelito cienkie. Temat jest rozległy a kwestia diety i samopoczucia bardzo indywidualna. Polecam swoją pomoc i wsparcie podczas dietoterapii.
Pozdrawiam
Olga KApinos
Nie wspomniała Pani jaki to był test wodorowy - z czym? Z laktulozą? Takim potwierdza się SIBO. Leczenie jest zazwyczaj skuteczne, a dieta FODMAP przejściowa. Warto włączyć wieloszczepowy probiotyk na okres nawet 6 miesięcy. Na ten moment nie widzę wskazań do testów na nietolerancję pokarmową. Testy IgG nie są polecane przez żadną z wiodących instytucji zajmujących się alergiami.
Zapraszam na wizytę, pomogę w ułożeniu diety FODMAP.
Dzień dobry,
przy takich problemach zdrowotnych zalecam wizytę u doświadczonego dietetyka klinicznego. Potrzebny jest dokładny wywiad żywieniowo-medyczny. Wtedy będzie można zaproponować dietę i dodatkowe badania.
pozdrawiam
Zawsze warto wiedzieć, czego nasz organizm nie toleruje aby ustalić indywidualny jadłospis.
Pozdrawiam i zapraszam na badanie.
Sibo to bardzo złożony problem trzeba zrobić dodatkowe testy i zastosować proteinoterapie celowana. Pozdrawiam
Zapraszam na konsultację, bliżej będę mogła poznać Pani problem. Myślę że na razie robienie testów na nietolerancję nie ma większego sensu. Sprawdzimy ewentualną nietolerancję obserując Pani organizm na diecie .Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
po pierwsze, powinna się Pani udać do lekarza, który dobierze dla Pani odpowiedni lek. Przy antybiotykoterapii bardzo ważne jest przyjmowanie probiotyku. Może Pani wybrać dowolny. Jednak ważne jest, aby był on dobry jakościowo (wypisane szczepy, nie tylko nazwa gatunkowa, a także ich ilość). Jeśli chodzi o dostosowanie diety do Pani dolegliwości, to zachęcam do skorzystania z usług dietetyka medycznego w Pani miejscowości.

Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry
Nie wiem dokładnie co obejmowała operacja, nie mnie jednak jeżeli chodzi o dietę, to na pewno dieta uboga w FODMAP/dieta GAPS może stanowić rozwiązanie względem nadmiernych gazów, bólów brzucha. Natomiast jeżeli chodzi o SIBO i/lub SIFO to radziłbym o podejście mniej radykalne z początku, skupiające się najpierw na odżywianiu i wdrążeniu środków specjalnego przeznaczenia. Ponieważ radzenie sobie z SIBO nie jest w cale tak łatwe jakby mogło się wydawać i jest to raczej bardzo powolny i mozolny proces.
Probiotyki powinna Pani przyjmować nawet podczas brania antybiotyków, zaczynając od bakterii jednoszczepowych z dokładnie oznaczonym gatunkiem i minimalna ilością danego szczepu w produkcie oraz podanych Jednostkach Tworzących Kolonie (JTK) np. bakterii Bifidobacterium - gdyż to zazwyczaj ich brakuje nam w składzie flory jelitowej. Gdy jednak nie spożywała Pani zbyt dużo produktów mlecznych i ich przetworów w swoim życiu, może również być zbyt mała ilość bakterii Lactobacillus.
Jeżeli chodzi o prebiotyki - odradza się stosowanie ich podczas brania jakichkolwiek leków/środków specjalnego przeznaczenia/suplementów - gdyż utrudniają ich wchłanianie - mowa głownie o błonniku, zarówno frakcjach rozpuszczalnych jak i nierozpuszczalnych. Wyjątkiem mogą stanowić leki/środki spejcalnego przeznaczenia zawierające krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy - kwas masłowy.
I jak najbardziej zrobienie testów na nietolerancje pokarmowe, lecz tylko w klasie IgG w podklasach 1-3 będzie miało znaczenie. IgG total natomiast, jest zazwyczaj mało miarodajnym badaniem.
Najlepszym rozwiązaniem w Pani przypadku, będzie podjęcie współpracy z dietetykiem i lekarzem.

Z poważaniem
Piotr Luboński