Od początku grudnia tego roku mam problem. Dotyczy on ucisku w gardle i co jakiś czas natrętnej potr

4 odpowiedzi
Od początku grudnia tego roku mam problem. Dotyczy on ucisku w gardle i co jakiś czas natrętnej potrzeby wzięcia głębszego oddechu. Dodam, że jestem studentem i czasami borykam się z róznymi stresogennymi sytuacjami. Moja pani terapeutka powiedziała mi, że może to być tzw. hiperwentylacja. Zasugerowała mi również, abym powstrzymywał się od tych natrętnych oddechów, lecz czasami to naprawdę trudne, szczególnie wtedy, gdy się uczę i powstaje silne napięcie w gardle.Czasami jestem przez to przymulony i mniej efektywny w nauce, co mnie irytuje. Proszę o poradę co możnaby zrobić, aby to męczące uczucie z gardła przeszło.
Pozdrawiam
Polecam techniki relaksacji które redukują napięcie i uczą kontrolowania oddechu np. trening Jacobsona czy trening Schultza
Zachęcam do wyprobowania metody TRE (Trauma Releasing Exercises) wspólnie z Providerem z Pana okolicy. Metoda ta świetnie zwalcza chroniczny stres, przynosi ulgę, uczy kontroli oddechu i świadomości własnego ciała. Wystarczy jedna wizyta i można samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu.

Zachęcam do konsultacji u psychiatry, by wprowadzić wsparcie farmakologiczne. Nie wiem, jak długo trwa psychoterapia, jeśli od grudnia, to proszę dać sobie czas lub... poszukać innego terapeuty, pracującego w innym nurcie. Coś się wydarzyło w grudniu (listopadzie) ? Coś, o czym "woli" Pan nie myśleć? Dlaczego? To pytania do terapii...
Serdecznie pozdrawiam
Szanowny Panie,
Objaw, który Pan opisuje bez wątpienia przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Napewno lepiej zapobiegać niż leczyć.
W tym celu warto wprowadzić kilka zmian w prowadzonym przez Pana stylu życia. Praktykowanie jogi czy techniki oddechowe napewno będą pomocne. Ważne żeby było to regularne np. codziennie przed snem. Tylko wtedy jest w stanie pomóc. Również aktywność fizyczna (również regularna), najlepiej na świeżym powietrzu, często pomaga w dolegliwościach psychosomatycznych. Dodatkowo warto zainteresować się akupunkturą, w celu minimalizacji odczuwanego przez Pana stresu.
Mam nadzieje, że te męczące dla Pana dolegliwości szybko miną
Pozdrawiam,
Karolina Koczur
Rozumiem, że to uczucie może być bardzo nieprzyjemne i utrudniać codzienne funkcjonowanie, szczególnie gdy jesteś skoncentrowany na nauce. Wydaje się, że masz do czynienia z objawami związanymi z hiperwentylacją, czyli nadmiernym oddychaniem, które może być spowodowane stresem i napięciem.
Warto rozejrzeć się za różnymi technikami, które mogą Ci pomóc zarządzać stresem i zmniejszyć napięcie w gardle. Poniżej kilka możliwości:

Techniki relaksacyjne: Regularna praktyka technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy proste ćwiczenia rozluźniające, może pomóc w zmniejszeniu napięcia w ciele i gardle.
Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i napięcia. Nawet krótkie spacery czy ćwiczenia rozciągające mogą przynieść ulgę.
Zarządzanie stresem: Spróbuj identyfikować sytuacje stresogenne i zastanów się, jak możesz na nie reagować w sposób bardziej efektywny. Techniki zarządzania stresem, takie jak planowanie czasu, delegowanie zadań czy trening umiejętności radzenia sobie z emocjami, mogą być bardzo pomocne.
Wsparcie terapeutyczne: Kontynuuj rozmowy z Twoją terapeutką na temat tego, co działa i co nie, oraz eksperymentujcie z różnymi strategiami. Jeśli masz wrażenie, że terapia nie przynosi wystarczającej ulgi, warto również rozważyć konsultację z lekarzem lub psychiatrą.
Świadomość ciała: Uważne słuchanie swojego ciała może pomóc w identyfikacji sygnałów napięcia i stresu oraz w reagowaniu na nie zanim się nasilą. Ćwiczenia świadomości ciała mogą być przydatne w tej kwestii.
Ważne jest, abyś był cierpliwy ze sobą i nie wymagał natychmiastowych rezultatów. Zmiana nawyków i radzenie sobie ze stresem to proces, który wymaga czasu i wysiłku. Jeśli jednak będziesz konsekwentny w praktykowaniu różnych technik, prawdopodobnie zauważysz stopniową poprawę. Jeśli zauważysz, że objawy nadal utrudniają Ci codzienne życie, nie wahaj się poprosić o dalszą pomoc. Wszystkiego dobrego.