Od pewnego czasu towarzyszy mi ból w lewym biodrze promieniujący na cześć lędźwiową kręgosłupa. Prze

18 odpowiedzi
Od pewnego czasu towarzyszy mi ból w lewym biodrze promieniujący na cześć lędźwiową kręgosłupa. Przeprowadziłem wszelkie badania (rezonans, prześwietlenie), które nic nie wykazały. Sam staram się wykonywać ćwiczenia w domu, ale pomagają tylko na krótki czas. Czuję olbrzymi dyskomfort w poruszaniu się, a przy skręcie biodra słychać trzask. Co w tej sytuacji może pomóc?
najprawdopodobniej jest to problem na poziomie stawu krzyżowo biodrowego. Warto przejść się do Osteopaty lub Chiropraktyka w celu uruchomienia stawu. Jeżeli chodzi o odgłosy wychodzące ze stawu biodrowego mogą być to komplikacje związane ze zwiększonym obciążaniem kończyny dolnej po której występują dolegliwości.
Łączę pozdrowienia
dr Jakub Pawłowski

Witam,
Objawy, które Pan odczuwa mogą mieć związek zarówno z odc. lędźwiowym kręgosłupa (zablokowanie segmentów kręgosłupa lub napięcie struktur powięziowych, które rzutują do biodra) jak i w jamie brzusznej (okolica esicy - jelita grubego ewentualne problemy żołądkowo-jelitowe, m. biodrowo-lędźwiowego, które mogą dawać objawy również w biodrze). Aby to w pełni określić niezbędny jest wywiad oraz badanie manualne. W związku z tym najlepiej udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty, którzy powinni pomóc.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam. Aby odpowiedzieć na to pytanie, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego badania manualnego okolic kręgosłupa lędźwiowego, miednicy oraz stawu biodrowego. Brak uchwytnych patologii w diagnostyce obrazowej może sugerować podłoże mięśniowe. Należy rozważyć kilka możliwych przyczyn bólu takich jak: zespół posturalny odcinka ledźwiowego czy zespół mięśnia gruszkowatego. Zapraszam na wizytę konsultacyjną lub jeśli mieszka Pan w innej okolicy, proszę poszukać fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną. Z poważaniem. Janusz Kocjan
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Badanie funkcjonalne u dobrego fizjoterapeuty. Przy braku zmian strukturalnych w badaniach obrazowy za ból zwykle odpowiada dysfunkcja - trzeba ją zlokalizować i leczyć. Testy różnicowanie powinny objąć kręgosłup, miednicę i staw biodrowy.
Witam serdecznie,
zawsze przed badaniami dodatkowymi proponuję udać się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu przeprowadzenia dokładnej analizy przypadku (szczegółowy wywiad oraz badanie funkcjonalne). Dopiero wtedy należy wykonać badania dodatkowe - potwierdzenie diagnozy lub rozwiania ewentualnych wątpliwości.
Co do ćwiczeń - jeżeli pomagają to znaczy, że pracujesz w dobrym miejscy. Myślę, że trzeba iść krok dalej i poszukać przyczyny problemu, co zdecydowanie powinno przynieść jeszcze lepsze efekty pracy. Zalecam w tym celu udać się po poradę do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam i życzę owocnych efektów terapii :)
Szanowny Panie,
przede wszystkim należy jednoznacznie określić przyczynę dolegliwości, podczas gdy rejon stawu biodrowego i kręgosłupa lędźwiowego nie należą do najprostszych pod tym względem obszarów.
Jednocześnie biorąc pod uwagę przytoczone przez Pana objawy diagnostyka zmierzałaby w kierunku tzw. biodra trzaskającego (przeskakującego). U jego podstaw leży m.in nadmiernie napięta boczna część uda (pasmo biodrowo-piszczelowe) oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy.
Metody terapeutyczne zależą m.in. od czasu trwania dolegliwości, w tym nasilenia objawów.

Sugeruję rozciąganie oraz rollowanie wymienionych powyżej struktur (2-3 razy w tyg kilkunastominutowa sesja). Przy braku efektów zalecam udać się do Fizjoterapeuty, który pokieruje dalszym leczeniem.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,

rozumiem zaniepokojenie, bo faktycznie czasem lepiej, jeśli od razu w pierwszym lepszym badaniu wyjdzie główna przyczyna schorzenia. Trzaski o których Pani/Pan pisze, mogą świadczyć o stanie zapalnym kaletki krętarz większego kości udowej, który rzutuje na przebieg mięśnia pośladkowego średniego. Schorzenie to określa się mianem zespołu trzaskającego biodra i ma jako przyczynę trzy powodu. Jeden mógłbym w ciemno chyba wykluczyć, bo pojawia się najczęściej przy urazach mechanicznych (uderzenia). To uszkodzenie obrąbka kości biodrowej. Wtedy głowa kości udowej wręcz przeskakuje w panewce kości biodrowej z charakterystycznym klikiem. Natomiast bardziej prawdopodobne są dwa pozostałe powody czyli przeskakujące ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego lub mięśnia naprężacza powięzi szerokiej po krawędzi kości biodrowej. Tu może towarzyszyć stan zapalny kaletki krętarza i rzutować na okolicę lędźwiową.

Co warto z tym robić? \

Na pewno udać się do fizjoterapeuty by zaczął od masażu głębokiego poszczególnych struktur, ewentualnie zadziałać fizykoterapią. Można spróbować też z rozciąganiem i rolowaniem na wałku do masażu takich mięśni jak: biodrowo-lędźwiowy (tu rozciaganie), naprężacz powięzi szerokiej i pośladkowy średni (tworzą pasmo biodrowo-piszczelowej). Oraz spróbować mobilizacji stawów krzyżowo-biodrowych.

W razie dalszych wątpliwości zachęcam do kontaktu tel lub mailowego przez formularz na mojej stronie internetowej:

www.lamignat. pl

Pozdrawiam
Przemysław Jeziorski
Witam należało by sprawdzić co powoduje ból w biodrze używając różnych testów aby usunąć dolegliwości. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Byc może to nie jest ból ze stawu, a pochodzący z tkanek miękkich. Należy udac się do fizjoterapeuty, który Pana dokładnie przebada, sprawdzi funkcjonalnośc układu ruchu. Ustali, co jest powodem problemów z biodrem, jaki mechanizm na to wpłynął.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Wskazana jest w mojej ocenie wnikliwa diagnostyka mechaniczna zarówno kręgosłupa jak i stawu biodrowego przeprowadzona najlepiej przez fizjoterapeutę bądź ortopedę specjalizującego się w terapii mechanicznej zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn . Ból może może być skutkiem przyczyny leżącej w obrębie stawu biodrowego jak i w obrębie kręgosłupa albo wręcz tylko i wyłącznie za przyczyną leżącą w obrębie kręgosłupa, a trzask pochodzący z biodra może być sprawą występującą niezależnie i niezwiązaną z występującym bólem.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, myślę, że pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty. Zastanawiam się tylko dlaczego skoro pacjent miał wykonane badani dodatkowe i rozumiem, że był konsultowany u specjalisty nie postanowiono diagnozy i nie udało się pacjentowi pomóc. Nie ma też informacji jakiej okolicy ciała dotyczyły badania dodatkowe. Jeśli nie był Pan u ortopedy to także polecał bym wizytę u tego specjalisty.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez oceny funkcjonalnej i spotkania z fizjoterapeutą.
Witam, niestety badania obrazowe nie pokazują zaburzeń w obrębie struktur mięśniowo-powięziowych czy napięć oraz wykonywane są w statyce a dolegliwości występują podczas ruchu. Trzeba na pewno bardzo dokładnie przeprowadzić wywiad i zbadać Pana co może pwodować dolegliwości. Zalecam wizytę u fizjoterapeuty lub osteopaty, być może ma Pan dodatkowe zaburzenia ze strony narządów wewnętrznych które też mogą wpływać na dolegliwości biodra. Pozdrawiam
Ciężko odpowiedzieć na pytanie w sytuacji, gdy nie zostało przeprowadzone badanie fizjoterapeutyczne. Zakładając czysto hipotetycznie. Jedną z przyczyn "trzaskającego biodra wewnętrznego" jest wzmożone napięcie mięśnia biodrowo- lędźwiowego, który "przeskakując" przez wyrośla kostne powoduje trzaski. Mięsień ten bardzo często również przyczynia się do dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Tego rodzaju patologia nie zostanie wykryta na rezonansie lub prześwietleniu. Z całą pewnością potrzebuje Pan diagnostyki schorzenia oraz późniejszej terapii. Łączę pozdrowienia.
Trzeba sprawdzić mięsień biodrowo-lędźwiowy wraz z towarzyszącymi taśmami mięśniowo-powięziowymi. Prawdopodobnie jest on przyczyną dolegliwości. Rozwiązanie można podpowiedzieć dopiero po określeniu na czym polega problem w miesniu i czy odpowiednie będzie jego rozluźnianie, czy wręcz przeciwnie - wzmacnianie, czy też konieczne będzie zastosowanie fizykoterapii np. TENS. Można też sprawdzić hipotezę uszkodzenia wewnętrznego dysku, którego nie widać na rezonansie.
Witam
Trzeba sprawdzić biomechanikę stawu biodrowego, miednicy w ujęciu do całości i ustalić powód problemu. Najczęściej powodem jest brak właściwej elastyczności tkanek miękkich. Terapia plus trening są w stanie zniwelować problem całkowicie.
Pozdrawiam
Moim zdaniem dobry fizjoterapeuta pomoże..:)
Niestety nie da się odpowiedzieć na Pana pytanie bez diagnostyki funkcjonalnej. Zapraszam do kontaktu z fizjoterapeutą.