Od paru lat zmagam się ze stanem przygnębienia, braku pewności siebie i rosnącej rezygnacji z życia.

4 odpowiedzi
Od paru lat zmagam się ze stanem przygnębienia, braku pewności siebie i rosnącej rezygnacji z życia. Po przeczytaniu paru artykułów i wykonaniu mało profesjonalnych testów w internecie wyszło, że jest to depresja ciężka. U jakiego specjalisty mogę zasięgnąć opinii i czy powitalne stwierdzenie "sądzę że mam depresję" nie spotka się ze złym odzewem? Kogo najlepiej wybrać przy pierwszym kontakcie?
Szanowny Panie, rzeczywiście słowo "depresja" jest nagminnie nadużywane w dzisiejszym świecie. Nie oznacza to jednak, że należy trywializować zgłoszenia od pacjentów. Zachęcam Pana do ograniczenia się jednak do opowiedzenia o doświadczanych dolegliwościach, objawach, a kwestię diagnozy pozostawienia specjaliście. W pierwszym kontakcie zachęcam do odwiedzenia:
1. Jeśli na NFZ, to najłatwiej będzie dostać się do lekarza do lekarza psychiatry w lokalnej Poradni Zdrowia Psychicznego. Lekarz zbada, postawi diagnozę, zleci leki, jeśli będzie widział taką potrzebę. Aby doprecyzować diagnozę lekarz może skierować również do psychologa lub psychoterapeuty, do których jednakże w ramach NFZ najczęściej są długie kolejki. Zachęcałbym jednak do skorzystania z tej formy. Terapia dwutorowa (leczenie farmakologiczne i psychoterapia) dają najczęściej lepsze efekty, niż pozostanie przy tylko jednej metodzie leczenia.
2. Jeśli zdecyduje się Pan na kontakt prywatny, to zachęcam do wyboru obu specjalistów "na raz", co przyspieszy początkowy proces diagnostyczny i rozpoczęcie zarówno farmakoterapii, jak i psychoterapii (o ile specjaliści będą widzieli takową potrzebę).
Pzodrawiam

Dzień dobry. Czytam, że towarzyszą Panu/Pani obawy, czy powitalne stwierdzenie "sądzę że mam depresję" nie spotka się ze złym odzewem. Nie, nie spotka się: ani z krytyką, ani wyśmianiem, ani lekceważeniem. To dobrze, że szuka Pan/Pani profesjonalnej pomocy. Lekarz psychiatra i/lub psychoterapeuta pomogą rozpoznać, z czym się Pan/Pani mierzy i zaproponują plan terapii (może to być farmakoterapia, psychoterapia, leczenie skojarzone). Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Myślę, że jeśli jest to stan przewlekły i trwa już od kilku lat, to dobrze by było połączyć terapię farmakologiczną z psychoterapią. Proszę udać się w swoim regionie do psychiatry, który da odpowiednie leki i umówić się do psychoterapeuty, gdzie będzie możliwość przyjrzenia się skąd wywodzą się te trudności i je przepracowywać tak, aby nie utrudniały funkcjonowania na codzień. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry,
jak Pani sama zauważyła testy w Internecie niekoniecznie są wiarygodne i rzetelne. Proszę skorzystać z wizyty u psychologa/terapeuty lub psychiatry, ponieważ poza samymi testami ważne jest zabranie wywiadu. Po uzyskaniu podstawowych informacji psycholog może poprosić o konsultację psychiatryczną, jak również lekarz psychiatra może dostrzec potrzebę rozpoczęcia procesu terapeutycznego u psychologa/psychoterapeuty. Wówczas obydwaj specjaliści mogą – po wyrażeniu przez Panią zgody – współpracować ze sobą w celu ukierunkowania leczenia/pomocy i dopasowania do Pani trudności i możliwości. Pani odczucia są ważne, ni mniej warto mieć na uwadze, że niektóre pojęcia weszły do użytku potocznego z błędnym ich rozumieniem i niekoniecznie oddają miary klinicznego stanu. Ni mniej warto wysłuchać Pani perspektywy.
Z uszanowaniem,
Dr n. hum. Monika Gmurek