Od około dwóch-trzech lat mam problemy z pamięcią, koncentracją i motywacją co rzutuje na moje ogóln

5 odpowiedzi
Od około dwóch-trzech lat mam problemy z pamięcią, koncentracją i motywacją co rzutuje na moje ogólne, codzienne zachowanie. Często czuję się w porządku, ale czasami kompletnie nie mam ochoty na nic i zawalam swoje postanowienia/obowiązki, co jeszcze bardziej dołuje. Czy to objawy depresji/dystymii i konieczna jest pomoc psychologa?
Dzień Dobry,

Dziękuje za kontakt :)

Mam mało danych...

Jaki styl życia na co dzień?

Zaprezentowane symptomy, widziałabym jako wskazanie do osobistej/kontrolnej konsultacji neuropsychologicznej, celem oceny funkcjonowania poznawczego (pamieć, koncentracja) oraz kontrolnej konsultacji neurologicznej/psychologicznej.

Odpowiadając (trochę nie wprost) pozwoliłam sobie odnieść się do pytania, co ma fundamentalne znaczenie dla optymalnego/efektywnego funkcjonowania w obszarze osobistym/zawodowym.

Okazuje się, że tak zwany dobrostan fizyczny i psychiczny, aż w ok. 70 % zależy od stylu życia.
A więc od odpowiedniego odżywiania, suplementacji, regularnej aktywności fizycznej, dotleniania organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, poprzez techniki relaksacyjne, medytację, jogę oraz od zdrowego i pozytywnego myślenia.

Odkrycie w życiu swojej prawdziwej pasji, Coś Co będzie powodowało motywację do codziennego wstawania i działania (pomimo pojawiajacej się niechęci...)
Istotne jest poczucie kontroli nad własnym życiem, skupiając się na tym, co ma priorytetowe znaczenie
w danej chwili.

Istotna jest otwartość na zmiany- trzeba wierzyć, że cokolwiek się dzieje w życiu, jest dobre i że świat dobrze Nam życzy.

Bo zmiany stresują tylko wtedy, gdy się im opieramy i nie chcemy ich zaakceptować.
Bez względu na to, jak widzimy zmianę w danej chwili (najczęściej widzimy ją jako złą passę), niezwykle ważne jest, żeby w zmianach widzieć postęp i krok na przód, a nie jako nowe obciążenie emocjonalne.
Na dobrostan fizyczny/psychiczny/mentalny, pozytywnie wpływa miłość, zdrowie, rodzina, bliscy i przyjaźni Ludzie wokół oraz pozwalanie sobie na
spontaniczność, śmiech i radość..
Kluczowe znaczenie ma również zdrowe /pozytywne myślenie, które z kolei przynosi zdrowe i pozytywne życie.
Motywacja i powodzenie w każdym przedsięwzięciu zależą od wiary i myśli, w to, co się wierzy.

Podsumowując, to co robimy i to, co czujemy jest konsekwencją myślenia.

Z przesłaniem Tego, Co jest teraz najbardziej potrzebne!

Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry,
trudno odpowiedzieć. To, co można wychwycić, to, że nastąpiła obserwowana przez Pana/Panią zmiana w zakresie formy psychicznej i że niepokoi się Pan/Pani swoim stanem. No i że ma Pan/Pani hipotezy i intuicje próbujące wyjaśnić ten stan. Jeżeli trudno jest Panu/Pani funkcjonować, warto rozważyć, oprócz konsultacji medycznych wykluczających ewentualne przyczyny organiczne, konsultację z psychologiem/psychoterapeutą/psychiatrą. Byłby to moment pozwalający przyjrzeć się i zagłębić w możliwe przyczyny przeżywanych trudności.
Pozdrawiam serdecznie
Szanowna Pani,
dziękuję, że się do nas Pani zwraca, szukając pomocy. Odpowiedź na Pani pytanie można znaleźć z większym prawdopodobieństwem po zebraniu dokładnego wywiadu odnośnie objawów, które Pani opisuje, czasu ich wystąpienia, intensywności, przyczyny. Warto, by diagnosta poprosił o wypełnienie określonych kwestionariuszy, które są pomocne w stawianiu diagnozy. Warto na taki wywiad przygotować się od strony medycznej i dostarczyć informacji o przebytych chorobach, chronicznych dolegliwościach (o ile występują), zażywanych lekach, ewentualnym leczeniu psychiatrycznym, terapii. I proszę dopilnować, by psycholog/psychoterapeuta zebrał również te dane medyczne, ponieważ stawiamy diagnozę różnicową, czyli musimy wykluczyć przyczyny biologiczne lub mieszane, a w tym celu często sugerujemy wykonanie dodatkowych badań medycznych.
Z uszanowaniem,
dr Monika Gmurek
Warto pokusic sie o poglebiona diagnoze psychologoczna i medyczna w Pani przypadku.Wiele z symptomow ktore Pani podaje dotycza zaburzen nastroju i rytmu biologicznego bo wspomina Pani o dystymii.Co cechuje te stany dodatkowo problemy z pamiecia i uwaga gdzie moze czaic sie obraz depresyjnosci Pani osoby.Pierwsze spotkania u psychologa maja na celu postawienie diagnozy roznicowej czy mowimy o Pani biologicznych organicznych uwarunkowaniach i ograniczeniach czy zmaga sie Pani ze stresorem psychologicznym zwiazanym z zyciem psychicznym.Prosze przedstawic swoj problem u psychologa i zaczac porzadkowac swoje zycie uczuciowe oraz stan somatyczny.Warto zaglebic sie w swoje problemy gdyz czesto nie wiemy czego one dotycza i jak bardzo cierpimy.Jesli jest Pani z Krakowa zapraszam na wizyte. Pozdrawiam serdecznie Tamara Bogdanowicz psycholo,g Krakow.
Witam serdecznie, jak już wyżej wspomniano, należałoby zgłębić temat, zebrać więcej danych dotyczących ostatnich wydarzeń, poszukać przyczyn obecnego stanu. Jeśli jest Pani zainteresowana, zapraszam na konsultacje. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.