Od okolo 5 lat mam fobie spoleczna. U lekarza jeszcze z tym nie byłem, nie chodzi o to ze nie chce p

4 odpowiedzi
Od okolo 5 lat mam fobie spoleczna. U lekarza jeszcze z tym nie byłem, nie chodzi o to ze nie chce poporstu mam obawy do tej wizyty.
Co w przypadku gdy "złapie" mnie lęk podczas spotkania? W ostatnich latach z fobia stwierdzam ze nie umiem usiasc naprzeciw kogos i normalnie porozmawiać. Zawsze tego unikam a jak juz dojdzie do takiej sytuacji to jestem bardzo zestresowany i najchetniej bym uciekł. Lęk odczuwam juz praktycznie w wiekszosci sytuacji choc jakos nauczylem sie z tym zyc ale zauważyłem ze bardzo duzo na tym trace i strasznie mnie meczy psychicznie.
Rozumiem Pana obawy, lecz gorąco namawiam do wizyty u psychoterapeuty. Trudno jest sobie samemu poradzić w takim przypadku przypadku i potrzebny jest do tego drugi człowiek -terapeuta, który dysponuje pomocnymi narzędziami, a także dużym zrozumieniem i wyczuciem sytuacji. Pozdrawiam Małgorzata Trawińska

Witam.
Zachęcam do wizyty u specjalisty. Myślę, że podjęcie decyzji o psychoterapii to najlepszy sposób aby nauczyć się radzenia sobie z problemem. W kontakcie z kompetentną osobą można przyjrzeć się źródłom lęku i wypracować sposoby radzenia sobie w sytuacjach budzących lęk. Warto zadbać o poprawę jakości życia. Życzę Panu odwagi w decydowaniu.
Pozdrawiam Agnieszka Jędruch
Dzień dobry. Pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian w swoje życie, jest zauważenie problemu. Z tego, co Pan pisze, Pan już dokonał tego kroku i zauważył, jak wielki wpływ na Pana funkcjonowanie ma towarzyszący Panu lęk. Gabinet specjalisty - psychiatry lub psychoterapeuty jest takim miejscem, w którym jak nigdzie indziej będzie Pan mógł poćwiczyć, jak to jest nawiązywać relację z inną osobą, w którym będzie mógł Pan przyjrzeć się, co Panu pomaga w opanowaniu lęku, a jakie czynniki go wzmacniają. Aby mógł Pan jak najskuteczniej poradzić sobie z tą trudnością wskazana byłaby konsultacja psychiatryczna, ale przede wszystkim podjęcie psychoterapii, do czego serdecznie zachęcam. A skoro już Pan wykonał pierwszy krok, kolejny, jakim jest zapisanie na wizytę, powinno być odrobinę łatwiejsze. Pozdrawiam i życzę powodzenia, Zuzanna Bajsarowicz
Witam, jeżeli jeszcze Pan nie był u lekarza to skąd Pan wie,
że ma Pan fobię społeczną ?
Z podanych przez Pana objawów to nie wynika.
Radziłbym czym prędzej iść do doświadczonego psychoterapeuty w celu zdiagnozowania zaburzenia a także określenie metodyki leczenia.