Od kilku lat borykamy się z partnerem z problemami w naszym związku. Już kilka razy podejmowaliśmy r

3 odpowiedzi
Od kilku lat borykamy się z partnerem z problemami w naszym związku. Już kilka razy podejmowaliśmy rozmowę, która pomagała nam ustalić przyczyny naszych problemów. Mimo prób znalezienia rozwiązań nie udaje nam się odnaleźć i dogadać. Nasze problemy to głównie problem z komunikacją, okazywaniem uczuć, trudnym dzieciństwem i brakiem umiejętności artykułowania naszych potrzeb. Czy terapia dla par to jeszcze jakiś dla nas ratunek? Jesteśmy razem 8 lat, od 3 borykamy się z problemami, często nie potrafimy się dogadać. Aktualnie jesteśmy pod ścianą. Poziom flustracji jest tak wysoki, że nie jesteśmy pewni swoich uczuć. Nie wiem czy nie jest już za późno. Ja chciałabym pójść na terapię, mój partner się waha. Proszę o opinie. Ewentualnie o radę, czy mogę jakoś przekonać partnera do odbycia terapii?
Droga Pani,
bardzo często główną potrzebę, którą pary realizują w gabinetach psychologicznych to właśnie wypracowanie metod skutecznej komunikacji. Pisze Pani, że Państwa związek przechodzi kryzys, że mają Państwo problem z rozmawianiem o swoich emocjach. Bardzo ważne, że w ogóle rozważają Państwo rozpoczęcie terapii. Jeśli to możliwe, proszę znaleźć psychologa w swojej okolicy i umówić się na wizytę. Wszystko wskazuje na to, że najlepiej, gdyby to była terapia par. Jeśli jednak Pani partner wciąż nie będzie na to gotowy i będzie zwlekał przez kolejne tygodnie, zachęcam do umówienia się na wizytę indywidualną. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Dzień dobry, zachęcam do psychoterapii. Jeśli jesteście Państwo tyle razem pomimo trudności z komunikacją to wygląda na to, że ten związek pełni jakąś ważną funkcję dla Was. Pomocna będzie psychoterapia par i tu warto znaleźć wyszkolonego psychoterapeutę. Podobnie pomocna może okazać się terapia indywidualna obojga lub choć jednej osoby. Zgodnie z teorią systemu zmiana jednej osoby wpłynie na zmianę systemu, czyli na drugą osobę z pary również. Inaczej mówiąc, jeśli partner nie da się zachęcić do terapii warto udać się jak najszybciej do doświadczonego psychoterapeuty i rozpocząć terapię indywidualną.
Pozdrawiam, Beata Szulik Bomba
Z tego, co Pani opisuje wynika, że macie Państwo świadomość tego, co powoduje trudności w Państwa relacji. Jednak pomimo wiedzy, nie udaje się tych trudności pokonywać, unikać. Czyli jednocześnie jest chęć zmiany i jakaś niemoc w jej dokonaniu. Myślę, że na terapii pary mogliby Państwo przyjrzeć się temu, co powoduje, że ta zmiana nie może zaistnieć, czemu "stare" wygrywa nad "nowym". Jednak może być tak, że terapia pary będzie niewystarczająca dlatego, że każde z Państwa ma tak silnie zakorzenione własne schematy działania, reagowania, myślenia o sobie i partnerze, przeżywania bliskości i relacji, że konieczna będzie terapia indywidualna (jednego z Państwa lub obydwojga) po to, żeby przepracować te rzeczy w sobie.
Podsumowując, terapia pary mogłaby być dla Państwa korzystna, jednak jeśli Pani partner nie chce/ boi się iść na konsultację, to nie wszystko stracone, jeśli Pani jest gotowa przyjrzeć się sobie i temu, jak Pani funkcjonuje w tej relacji. Zachęcam Panią do konsultacji z terapeutą.