Od dłuższego czasu mam ze sobą coraz większe problemy. Czynności z którymi nie miałam wcześniej prob

39 odpowiedzi
Od dłuższego czasu mam ze sobą coraz większe problemy. Czynności z którymi nie miałam wcześniej problemu, jak nauka sprawiają mi ogromne trudności. Mam okropne problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Całe dni czuje się przygnębiona i ociężała, a podczas spotkań z innymi ludźmi mam wrażenie jakbym zakładała maskę stając się najzabawniejszą osobą w towarzystwie, starając się wszystkim przypodobać. Z kolei w domu przy rodzinie często nie potrafię zmusić się do uśmiechu i czuję, że tylko obciążam ich swoją obecnością. W jednej chwili potrafię na kogoś naskoczyć, często nieprzyjemnym komentarzem i kompletnie nad tym nie panuje. Dawniej niewiele rzeczy mnie wzruszało, natomiast teraz często muszę powstrzymywać się na środku ulicy, aby nie wybuchnąć płaczem. Jest mi ciężko wytrzymać z samą sobą i nie wiem, czy jestem po prostu przewrażliwiona i mam "wziąć się w garść" jak słyszę coraz częściej czy powinnam udać się z tym do specjalisty?
Dzień dobry, na pewno ciężko jest Pani słuchać takich komentarzy. Wydaje się, że wynikają one z bezradności Pani bliskich. Zdecydowanie polecam się zgłosić do specjalisty. Z całą pewnością można poprawić jakość Pani Życia. Życzę powodzenia.

Nie warto dłużej czekać i lekceważyć objawów, które utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie. Tym bardziej, że jak Pani pisze objawy utrzymują się od dłuższego czasu i są coraz bardziej nasilone. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą. Opisane objawy mogą być początkiem depresji i nie powinna Pani tego lekceważyć. Być może w Pani przypadku wystarczy skuteczna psychoterapia bez konieczności wspomagania farmakologicznego, ale to już oceni specjalista w trakcie konsultacji. Życzę odwagi i powodzenia.
Dzień dobry, bardzo się cieszę, że odważyła się Pani podzielić swoimi wątpliwościami. Z tego, co Pani napisała odnoszę wrażenie, że źle się Pani czuje z sytuacją, w jakiej się Pani znalazła. Myślę, że to jak najbardziej odpowiedni moment na wizytę u specjalisty. Napisała Pani o sobie tylko kilka zdań, na podstawie których nie chciałabym stawiać diagnozy, ale podejrzewam, że może Pani mierzyć się z objawami depresji. Nie jest to Pani wina, ani nie jest Pani przewrażliwiona. Polecam udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie w bezpiecznych warunkach będzie Pani mogła porozmawiać o swoich problemach z psychiatrą i psychologiem/psychoterapeutą. Pozdrawiam Panią serdecznie
Tak, udanie się do specjalisty to jak najbardziej dobra myśl. Dzięk temu, mam nadzieję uda się Pani dowiedzieć co może być przyczyną Pani stanu zdrowia i prawdopodobnie z pomocą specjalisty poszuka środków zaradczych, jakie mogłyby Pani pomóc w wyjściu z tego stanu. Także jak najbardziej zachęcam do udania się do psychologa.
Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty - psychoterapeuty, który pomógłby Pani ocenić, czy konieczna jest jeszcze pomoc lekarza psychiatry i ewentualne leki. Opisuje Pani sytuację, w której przeżywa Pani dużo cierpienia i trudno Pani sobie poradzić z różnymi emocjami. Czasami "wzięcie się w garść" nie działa i konieczne jest przyjrzenie się tym emocjom i stojącym za nimi mechanizmom, żeby poczuć się lepiej z samym sobą. Psychoterapia może być dla Pani bardzo pomocna. Pozdrawiam.
Witam, stanowczo proszę udać się do specjalisty. Opisane objawy mogą wskazywać na depresję ale to lekarz psychiatra powinien rozpoznać problem podczas wizyty. Myślę, że z kolei spotkania z psychoterapeutą pomogą Pani lepiej radzić sobie zanim objawy nie ustąpią. Proszę spróbować ignorować rady typu "weź się w garść". Ludzie często nie są w stanie zrozumieć, że można czuć się tak, jak Pani to opisała.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Emilia Szymanowicz
Nie wykluczone że ten obniżony nastrój ma związek z jakimiś Pani wewnętrznymi konfliktami które można by zdiagnozować i pracować nad nimi w ramach psychoterapii. Być może nie będzie konieczna psychoterapia, ale na pewno warto udać się do psychologa/psychoterapeuty na konsultacje (zazwyczaj chodzi o więcej niż jedno spotkanie).
Szanowna Pani. Odpowiadając wprost na Pani pytanie. Tak powinna się Pani udać do specjalisty. Pani rozdrażnienie, fakt, że nie odczuwa Pani subiektywnie pozytywnych uczuć oraz cierpienie, które Pani opisuje jest jak najbardziej wskazaniem to konsultacji terapeutycznej. Osobną kwestią jest dokładne określenie przyczyn aktualnego stanu oraz celów terapii. Do tego trzeba przeprowadzić szczegółowy wywiad. Zachęcam zatem do konsultacji diagnostycznych z psychoterapeutą.
Witam serdecznie,
dobrze byłoby pójść się do specjalisty z tym problemem. Proponowałabym jednak najpierw udać się na badania krwi, w szczególności zbadać poziom hormonów tarczycy oraz wykonać morfologię, ponieważ czasem problemy tego typu mogą mieć podłoże czysto biologiczne. Jeśli wyniki badań będą w normie, to wtedy warto udać się do psychologa.
Pozdrawiam
Opisane przez Panią objawy mogą być zarówno chwilowym kryzysem i przejściowym obniżeniem nastroju spowodowanym np gorszą formą psychiczną lub nagromadzonymi problemami lub też początkiem poważniejszych zaburzeń jak depresja. Sugeruje kontrolną wizytę u terapeuty który zrobi szczegółowy wywiad oceni aktualny stan emocjonalny i zaproponuje ewentualne leczenie.
Myślę, że warto zgłosić się do psychologa, aby po dokładniejszym wywiadzie i rozmowie ustalić, co może być przyczyną opisanego samopoczucia. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
może warto rozważyć sugestię najbliższych odnośnie wizyty u specjalisty, ze względu na opisane trudności. Po pierwszej wizycie powinno być wiadomo, czy potrzebna jest dłuższa psychoterapia, czy może konsultacje u lekarza psychiatry. Polecam skorzystać z takiej możliwości.

pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Dzień dobry,
Nie podała Pani swojego wieku, co jest dla mnie ważne. Opisane przez Panią objawy mogą sugerować epizod depresyjny- zaburzenia funkcji poznawczych (m. in. pamięci, koncentracji, uwagi), drażliwość, obniżenie nastroju, spadek formy fizycznej (szybka męczliwość, "ociężałość"), poczucie winy, jednak z całą pewnością internet nie jest miejscem do stawiania diagnozy. Zachęcam do zgłoszenia się do psychoterapeuty. Po zebraniu wnikliwego wywiadu specjalista zaproponuje formę pomocy dla Pani. Jeśli uzna, że potrzeba wsparcia farmakologicznego- pokieruje Panią na konsultację.
Oczywiście niezwykle ważny jest również wywiad w kierunku chorób somatycznych- m. in. tarczycy, ponieważ potrafią one pogłębiać stany depresyjne i lękowe.
Pozdrawiam Paulina
Na podstawie Pani opisu trudno jednoznacznie stwierdzić czy to "zaledwie" okresowe obniżenie nastroju, może jakiś kryzys czy początek depresji. Istotne jest jak długo trwa taki stan i na ile utrudnia on Pani codzienne funkcjonowanie. Bez względu jednak na przyczyny Pani samopoczucia zachęcam do skorzystania z konsultacji specjalistycznej. Psycholog, psychoterapeuta pomoże Pani sprecyzować przyczyny Pani złej kondycji i w zależności od tego zaproponuje najlepszą formę pomocy - leczenia lub wsparcia by poradzić sobie z kryzysem. Pozdrawiam ciepło Agnieszka Schab
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na swój sposób przecież "wzięła się Pani w garść" - spotyka się Pani z innymi ludźmi i nie ujawnia im Pani swojego autentycznego samopoczucia. Wygląda na to, że ta metoda ma jednak ograniczoną skuteczność, bo nie rozwiązuje źródła problemu, a doświadczane przez Panią objawy obniżają komfort Pani codziennego funkcjonowania. Aby poznać źródła tych objawów i poprawić jakość Pani życia, najlepiej udać się do specjalisty - na przykład psychoterapeuty.
Dzień dobry, warto udać się do specjalisty. Pozdrawiam Panią serdecznie. Katarzyna Zalewska
Witam Panią
Z tego co Pani napisała wynika, że najprawdopodobniej ma Pani kłopoty z nastrojem. Opisane objawy sugerują, że należałoby podjąć diagnozę w kierunku zaburzenia depresyjnego. Objawy takie jak kłopoty z koncentracją uwagi, problemy z pamięcią w związku z tym kłopoty z nauką, przygnębienie, brak napędu, smutek, płaczliwość, drażliwość, labilność emocjonalna wskazują na tego typu problem. Charakterystycznym objawem u ludzi młodych jest drażliwość i złość. To co Pani opisała niewątpliwie wpisuje się w obraz zaburzenia. Nie chciałabym w tym miejscu stawiać diagnoz, bo zawsze diagnozy stawia lekarz psychiatra ale w moim odczuciu powinna się Pani udać do specjalisty albo wspomnianego psychiatry albo na początek do psychologa psychoterapeuty na konsultację. Specjalista jest w stanie ocenić sytuację i zaproponować sposób wyjścia z kłopotu. Proszę nie zwleka, bo mówienie tutaj "weź się w garść" nic nie pomoże. Z takich stanów się wychodzi i warto to zrobić jak najszybciej. Najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii z psychoterapia.
Życzę podjęcia dobrych decyzji
Trzymam kciuki i pozdrawiam ciepło
Co takiego sprawiło w ostatnim czasie, że zaczęła się Pani tak czuć? Pani opis wskazuje depresję, więc warto byłoby podjąć terapie z psychologiem.
Droga Pani,
Doświadczane przez Panią objawy mogą wskazywać na obecność jednego z zaburzeń nastroju. Podczas wizyty u specjalisty, który zbiera pełny wywiad, możliwa byłaby diagnoza Pani stanu psychicznego, a w związku z nią konkretne zalecenia. Psychoterapia może pomóc wyszukać, jakie są przyczyny obecnej kondycji psycho-fizycznej oraz odzyskać stabilność emocjonalną.
Życzę wszystkiego dobrego,
Aleksandra Wróblewska
Dzień dobry,
zdecydowanie zachęcam do udania się do specjalisty. Zakładam, że gdyby na ten moment "wzięcie się w garść" bez niczyjej pomocy było możliwe - zrobiłaby to Pani. Życzę powodzenia w drodze do dobrostanu.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Wieliczko
Witam. Opisywane przez Panią dolegliwości są niepokojące i uciążliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie. To wystarczający powód, żeby udać się do specjalisty. Objawy te mogą wskazywać na zaburzenia depresyjne, dlatego warto zgłosić się do lekarza psychiatry, który może postawić właściwe rozpoznanie i zaproponować farmakoterapię znacząco poprawiającą komfort życia. Drugą wskazaną formą leczenia jest psychoterapia (prowadzona przez certyfikowanego psychoterapeutę), w której możliwe jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz przykrymi myślami. Badania wskazują, iż w przypadku zaburzeń depresyjnych najbardziej skuteczne jest łączenie farmakoterapii i psychoterapii. Zachęcam więc do skorzystania z pomocy specjalistów. Katarzyna Sikora
Dzień dobry,
nawet jeśli w opinii innych ludzi jest Pani "tylko przewrażliwiona", to Pani doświadcza realnego cierpienia. I to jest dla mnie kluczowe. Czytam, że od dłuższego czasu czuje się Pani przygnębiona, ociężała, że powstrzymuje Pani łzy, które same cisną się do oczu. Jednocześnie Pani stan emocjonalny odbija się na sprawności procesów poznawczych - utrudniona koncentracja, zapamiętywanie, problemy z uczeniem się. Sposób, w jaki dotychczas radziła sobie Pani z opisanymi problemami (maskowanie emocji, powstrzymywanie ekspresji łez), okazuje się niewystarczający. Nie przynosi bowiem trwałej poprawy samopoczucia.
To, co w mojej opinii warto zrobić, to przyjrzeć się nie tylko objawom, które dokładnie Pani opisuje, ale temu, co leży u ich podstaw, co jest ich przyczyną. I w tym drugim kroku - tj. odnalezieniu źródeł doświadczanych problemów, a także znalezieniu sposobów ich przezwyciężenia - może pomóc specjalista. Gorąco zachęcam Panią do umówienia się na - choćby jednorazową - wizytę do psychoterapeuty pracującego w Pani okolicy. Dobry fachowiec pomoże Pani lepiej zrozumieć, co się z Panią dzieje, a także określić, jakie działania należy podjąć (np. kilka konsultacji, dłuższa psychoterapia itp.), by pokonać doświadczane trudności.
Przypuszczam, że już dość długo boryka się Pani ze swoimi problemami zupełnie sama (pisze Pani o tym, że nie chce obciążać sobą innych ludzi). Może więc nadszedł już czas, by sięgnąć po wsparcie zaufanej i jednocześnie kompetentnej osoby? Ja jestem pewna, że warto spróbować.
Mocno trzymam za Panią kciuki! Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska
Dzień dobry. Powinna Pani skontaktować się ze specjalistą. Pomoże on Pani zrozumieć przyczyny takiego zachowania i poradzić sobie z nim. Pozdrawiam
Dobry wieczór Pani. Objawy, które Pani opisuje, mogą świadczyć o stanach depresyjnych. Jak najbardziej powinna się Pani udać do psychologa w celu zdiagnozowania problemu i odnalezienia jego przyczyny. Myślę, że dobrze było by również przepadać się pod względem somatycznym aby wykluczyć ewentualne choroby somatyczne, które silnie również wpływają na nastrój. Zapraszam do swojego gabinetu.
Pozdrawiam
Psycholog
Adrian Szafrański
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Bardzo często trudno jest tak po prostu "wziąć się w garść". Są specjaliści (psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy), którzy służą wsparciem i pomagają pacjentowi osiągnąć to, czego potrzebuje. Myślę, że wizyta u psychoterapeuty może być dla Pani bardzo pomocna. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
proponuję czym prędzej udać się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, celem zrobienia podstawowych badań, w szczególności badań hormonalnych oraz zbadania poziomy witamin i minerałów. Wahania hormonalne w organizmie mogą mieć wpływ na samopoczucie. Następnie proszę udać się także na konsultację psychologiczną do dobrego, rekomendowanego specjalisty. Rozmowa z psychologiem pozwoli zwrócić uwagę na przyczyny obniżonego nastroju.
Życzę wszystkiego najlepszego i powodzenia,

Magdalena Klimek
Każdy dyskomfort, z jakim się borykamy sygnalizuje nam, że coś trzeba z nim zrobić. Opisuje Pani różne sytuacje życia codziennego, w których odczuwa Pani trudności. Pisze Pani także, że ciężko Psni wytrzymać ze samą sobą. W tym prxypadku warto udać się do specjalisty, ze wsparciem którego znajdzie Pani rozwiązanie i wprowadzi zmiany w swoim życiu. Polecam udać się do psychologa/terapeuty oraz psychiatry. Pozdrawiam!
Dzień dobry,

Objawy, o których pani pisze - to jest trudności z realizowaniem czynności, które wcześniej nie sprawiały pani problemów, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem, poczucie zmęczenia i ociężałości, obniżony nastrój, poczucie winy i przekonanie o byciu ciężarem dla innych, trudności z panowaniem nad reakcjami emocjonalnymi - wskazują, że może pani doświadczać problemów z grupy zaburzeń nastroju, w tym przede wszystkim depresji. Nie znam szczegółów, ale z pewnością warto udać się do specjalisty. Proponuję wizytę u lekarza psychiatry lub konsultację z psychoterapeutą czy psychologiem. Lekarz psychiatra jest osobą, która może zdiagnozować lub wykluczyć depresję (oraz inne zaburzenia zdrowia psychicznego) i w razie potrzeby przepisać leki tak, by mogła sobie pani lepiej radzić. Z psychoterapeutą może pani pracować terapeutycznie, to jest rozwijać świadomość siebie oraz poszerzać wiedzę na temat swojego funkcjonowania (przyczyn problemów, okoliczności, swoich reakcji emocjonalnych, schematów myślenia, powtarzanych zachowań), uczyć się lepszych niż do tej pory sposobów radzenia sobie, łagodzić objawy, dbać o motywację etc. W wielu sytuacjach klienci cierpiący z powodu problemów zdrowia psychicznego korzystają z pomocy zarówno psychoterapeuty jak i lekarza psychiatry.

Pozdrawiam ciepło i trzymam kciuki.
Ewa Kaczorkiewicz
Dzień dobry, objawy które Pani opisuje są niepokojące i nie wskazują na przewrażliwienie. Zdecydowanie polecam wizytę u specjalisty, aby poznać przyczyny tych stanów i poszukać sposobów na ich rozwiązanie. Pozdrawiam serdecznie
Problemy z koncentracją, chroniczne przygnębienie, popłakiwanie, ociężałość, spowolnienie, poczucie bycia ciężarem dla innych, trudności z panowaniem nad emocjami, wybuchy niekontrolowanej złości, poczucie bycia samotnym wśród ludzi to niektóre z objawów depresji. Dlatego udanie się do psychologa jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Podczas wizyty będzie czas i przestrzeń, aby dokładniej przyjrzeć się przyczynom obniżonego nastroju, dzięki czemu łatwiej można podjąć skuteczne środki zaradcze. Gorąco zachęcam.
Szanowna Pani,
rozumiem, że przeżywane przez Panią trudności, są dla Pani bardzo uciążliwe, a komentarze otoczenia "weź się w garść", itp. zamiast pomagać, jeszcze bardziej dobijają, gdyż nie czuje się Pani zrozumiana.
Z informacji, które zawarła Pani w opisie, można wnioskować, że pod kątem psychologicznym dotknęła Panią depresja sezonowa, ale aby dokonać całościowej diagnozy zdecydowanie potrzebna jest większa ilość szczegółów dotycząca obecnego funkcjonowania, a także przeszłych wydarzeń życiowych.
Zanim jednak uda się Pani do psychologa, zalecam skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, wykonać badania krwi, a także udać się na wizytę do dietetyka, aby wykluczyć aspekty typowo medyczne i te związane ze złymi nawykami żywieniowymi.

Proszę nie lekceważyć żadnych objawów i dokonać dokładnych badań swojego organizmu.

Jeśli uzna Pani, że wsparcie psychologa jest niezbędne, serdecznie zapraszam na konsultacje!

Pozdrawiam ciepło,

Joanna Gruszczyńska
Dzień dobry,
Z powyższego opisu ciężko jednoznacznie wyciągnąć wnioski. Jeżeli czuje Pani że nie radzi sobie z obecną sytuacją, że trwa ona już od jakiegoś czasu i staje się dla Pani coraz bardziej obciążająca, oczywiście polecam konsultacje u psychologa. Często w trudnych dla nas momentach życiowych potrzebna nam pomoc specjalisty, dzięki temu łatwiej i szybciej można poradzić sobie z problemem.
Jeżeli zdecyduje się Pani na konsultację zapraszam do kontaktu.
Witam, opisane przez Panią objawy należałoby skonsultować ze specjalistą. Przyczyn obniżonego nastroju oraz trudności z koncentracją może być wiele, dlatego pierwszym krokiem na drodze do poprawy Pani samopoczucia powinno być przeprowadzenie rzetelnej diagnozy psychologicznej. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
Z Pani opisu mogę wywnioskować, że ma Pani obniżony nastrój, może depresję. Osoby z Pani otoczenia, a może i Pani nie do końca rozumie, że "wzięcie się w garść" nie jest możliwe, gdyby było dawno by Pani to zrobiła. Warto swoje trudności chociażby skonsultować z psychologiem/psychoterapeutą, choć myślę, że potrzebna będzie regularna terapia. Warto zadbać o sobie, przy wsparciu profesjonalisty zmiana jest możliwa i łatwiejsza. Warto skonsultować się, bo w przypadku zab. nastroju czas zazwyczaj działa na niekorzyść.
Myślę, że warto udać się do specjalisty.
pozdrawiam,
Agnieszka Musiel
Witam,
na pewno jest Pani trudno zmagać się z takimi problemami.
Zachęcam do kontaktu z psychologiem, żeby popracować nad emocjami i samopoczuciem. Zdiagnozować z jakim problemami zmaga się Pani oraz wspólnie poszukać rozwiązań. Zachęcam również do spotkania z lekarzem rodzinnym być może konieczne okaże się wykonanie podstawowych badań morfologicznych, żeby wykluczyć niedobory pierwiastków które mogą wpływać na obniżoną koncentrację uwagi oraz rozdrażnienie i płaczliwość.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Jaworska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry.
Opisane przez Panią trudności są codziennym bólem i przyczyną cierpienia. Wizyta u psychoterapeuty/ psychologa pozwoli Pani dotrzeć do przyczyn takiego stanu rzeczy, a także otworzy perspektywę dobrej zmiany.
Życie warte jest przeżycia i czerpania tego, co piękne. Warto to zrobić dla siebie i z myślą o sobie.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, rady typu "weź się w garść" najczęściej wynikają z braku zrozumienia trudności z jakimi osoba się boryka. Zdecydowanie polecam skonsultować się ze specjalistą- najlepiej psychoterapeutą i psychiatrą. Po to są, żeby pomagać w takich sytuacjach. Jak rozumiem, objawy z którymi Pani się mierzy urudniają Pani życie i są źrodłem cierpienia, nie ma więc na co czekać. Pozdrawiam serdecznie.