Od dłuższego czasu borykam się ze zbędnymi kg. 3 lata temu byłam na dość restrykcyjnej diecie 1200 k

2 odpowiedzi
Od dłuższego czasu borykam się ze zbędnymi kg. 3 lata temu byłam na dość restrykcyjnej diecie 1200 kcal (same kasze, tłuszcz roślinny, wyeliminowanie nabiału oraz smażenia)schudłam do 55 kg, a po około 1,5 roku waga wróciła do 67-69 kg (wzrost 164 cm) rok wcześniej robiłam różne badania i wyniki były dobre, po pewnym czasie z powodu walki z trądzikiem zostałam skierowana na badania hormonalne, wyszła wysoka prolaktyna, androstendion oraz po dalszych badaniach niedoczynność tarczycy. Od pół roku leczę się na tarczycę oraz walczę z powracającymi torbielami na jajniku stosując hormony doustne (atywia). 4 lata temu wylądowałam w szpitalu z pękniętym jajnikiem na którym był potworniak (już od jakiegoś czasu był pęknięty) główną przyczyną operacji były jednak przewieszone jelita przez zrost. Od dawna unikam warzyw strączkowych i z rodziny kapustowatych, nie smażę nic, zaczęłam nawet biegać moje "grzechy" to słodycze od czasu do czasu głównie te na zamiennikach cukru tj. erytrol, ksylitol miód ale nie tylko. W 2007 roku zdiagnozowali u mnie również zespół raynauda, leczyłam sie przez 5 lat, po czym odstawiłam leki bo strasznie mnie otępiały. Chciałabym schudnąć tylko nie bardzo wiem jak. Proszę o sugestie co do zmian.
Witam. Niedoczynność tarczycy niestety skutkuje spowolnieniem metabolizmu i w związku z tym trudniej zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Sądzę, że najlepszym wyjściem byłaby wizyta u dietetyka, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i opracuje dla Pani zalecenia i plan działania uwzględniający stan Pani zdrowia. Wyeliminowanie z diety warzyw krzyżowych i soi jest dobrym pomysłem, ponieważ goitrogeny w nich zawarte nie są wskazane przy niedoczynności tarczycy. Jeśli mogę coś zasugerować na podstawie tego, co Pani napisała, uważam, że o ile jeszcze Pani nie diagnozowała się w kierunku PCOS, to warto przedyskutować to z lekarzem. I w tym przypadku dieta jest istotna i może sobie Pani pomóc także z tej strony. Upodobanie do słodyczy nie jest moim zdaniem największym problemem, można je bez większego wysiłku zastąpić jakąś zdrową alternatywą, a klucz do sukcesu to umiar. Najważniejsze aby wyregulować układ hormonalny i wrócić do zdrowia, nie można tego zignorować. Gdyby się także okazało, że doskwiera Pani obniżony nastrój, uczucie zmęczenia, niechęć do działania, co może towarzyszyć niedoczynności tarczycy, warto zadbać również o swój stan emocjonalny, bo to także ma pozytywny wpływ na układ hormonalny.
Pozdrawiam.

Dzień dobry,
przy uregulowanej niedoczynności tarczycy (czyli gdy hormony tarczycy są w normie dzięki zastosowanemu leczeniu) odchudzanie przebiega jak u osoby zdrowej. Ważne, by regularnie badała Pani poziom hormonów tarczycy (proszę ustalić z endokrynologiem jak często powinna Pani robić takie badanie - zwykle kontrola raz na pół roku jest wystarczająca).
Aby schudnąć i utrzymać upragnioną masę ciała niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych. Oczywiście w zdrowej diecie znajdzie się też miejsce na coś słodkiego - najlepiej domowej roboty. Ważne jest znalezienie równowagi w odżywianiu. Nie powinno się też sięgać po restrykcyjne (niskokaloryczne), monotonne diety. Bo czy tak można jeść całe życie i czy będzie to zdrowe? Proszę postawić na regularne posiłki, dużą ilość warzyw i owoców, spożywanie wody lub niesłodzonych napojów w ilości ok. 2 litrów dziennie. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który obliczy Pani zapotrzebowanie energetyczne na czas diety i pomoże dobrać posiłki do Pani trybu życia oraz posiadanych schorzeń. Proszę pamiętać również o aktywności fizycznej. Przy odchudzaniu wskazane byłoby ćwiczyć 3x w tygodniu po minimum 40 minut. Pozdrawiam serdecznie !