Od czego zależą lepsze zdolności komunikacyjne u człowieka ?

14 odpowiedzi
Moje pytanie brzmi co wpływa na zdolności komunikacyjne i werbalne u człowieka -psycholodzy wymieniają między innymi - częste prowadzenie rozmów -na rozmowie lub ilość przeczytanych książek ?
Dzień dobry, niestety nie ma prostych odpowiedzi. Zwykle w odniesieniu do tak skomplikowanych umiejętności jak zdolności komunikacyjne, mówimy o wzajemnej interakcji predyspozycji biologicznych i środowiska. Oznacza to, że osoba podsiadająca predyspozycje językowe w nisprzyjającym środowisku nie rozwinie swoich umiejętności. Natomiast osoba, która ma nieco mniejsze zdolności a środowisko stymuluje ją do rozwoju może mieć w tym zakresie spore osiągnięcia. Oczywiście rozmowa, czytanie książek jak najbardziej mogą być pomocne w rozwijaniu takich zdolności. Jednak i tu jak we wszystkim trzeba zachować umiar i harmonię. Czytanie "na siłę", kiedy ktoś nie jest tym zainteresowany też nie będzie pomocne. Lepiej rozwijać zainteresowania przez zachęcanie i rozbudzanie ciekawości.

Z pewnością ilość przeczytanych książek wpływa na zasób słownictwa, a częste rozmowy sprawiają, że zbieramy doświadczenia i czujemy się pewnie. Wstępem do komunikacji jest własna otwartość na drugiego człowieka, pozytywne nastawienie do rozmowy, chęć sluchania i zrozumienia. Pozdrawiam
Witam, nie da się krótko odpowiedzieć na postawione pytanie. Kompetencje komunikacyjne zależą od bardzo wielu czynników np; od indywidualnych cech każdego człowieka, wychowania i jego historii życia, czynników kulturowych itp. Oczywiście im więcej wiemy i ćwiczymy nasze umiejętności możemy stawać się bardziej ciekawym rozmówcą. Zastanawiam się jednak czy pytanie dotyczy umiejętności prowadzenia rozmów, czy raczej satysfakcjonujących bliskich relacji z ludźmi. Zastanawiam się również, co kryje się pod tym pytaniem, może warto umówić wizytę u psychologa lub psychoterapeuty i porozmawiać o swoich trudnościach. Pozdrawiam Dorota Rychter
Witam,przeczytane książki mogą bogacić słownictwo, poszerzać horyzonty, rozwijać wiedzę i zainteresowania, a dzięki temu dawać więcej tematów do rozmów i wspierać zdolność konwersacji. Jednak w komunikacji warstwa werbalna stanowi co najwyżej 30% przekazywanej treści, reszta to komunikaty niewerbalne, czyli ton głosu, postawa ciała, mimika, kontakt wzrokowy. Na te informacje reagujemy dużo bardziej niż na przekaz słowny. Na sztukę rozmowy składa się nie tylko mówienie, ale też słuchanie - uważność na rozmówcę, rozumienie tego, co do nas mówi, okazywanie zainteresowania i empatii. Na pewno ćwiczenie czyni mistrzem, im więcej rozmawiamy z innymi, tym bardziej biegli możemy stać się w sztuce konwersacji. Dobrą rozmowę wspiera też poczucie bezpieczeństwa w kontakcie, a lęk np.: przed krytyczną oceną ze strony rozmówcy utrudnia. Zaufanie do siebie i swoich zdolności komunikacyjnych pomaga być spontanicznym, otwartym i szczerym, a to zawsze czyni rozmowę ciekawszą.
Życzę wielu udanych, ciekawych i ważnych rozmów z bliskimi i nowo poznanymi,
Magdalena Muszyńska
Witam,
jest wiele czynników, które wpływają na jakość prowadzonych przez nas rozmów - od tych wspomnianych przez Pana/Panią, czyli ilość prowadzonych rozmów, oczytania, czyli najzwyczajniej w świecie ZASOBU słownictwa, ale również poziomu naszej inteligencji, znajomości tematu rozmowy, pewnej biegłość w ww. Są to również czynniki związane z naszym usposobieniem, czy temperamentem - ludzie ekstrawertywni, czyli poszukujący częstszej aktywności, lubiący towarzystwo, spotkania ze znajomymi zapewne będą lepiej radzili sobie w sytuacjach komunikacyjnych niż introwertycy.
Myślę,że dużo może również zależeć od odbiorcy, jego nastawienia oraz stosunku do samego nadawcy komunikatu - ale to już szczegółowe informacje dot. psychologii społecznej.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Odnosząc się do tego do Pani/Pan napisał - "częste prowadzenie rozmów" - z pewnością jest tak, że to praktyka czyni mistrza :) im więcej rozmawiamy z innymi, w różnych sytuacjach tym bardziej przychodzi nam to z łatwością. Wydaje mi się jednak, że warto też wcześniej poznać zasady dobrej komunikacji - tutaj oczywiście mogą przydać się książki, kursy, treningi. Często też dobrze jest zobaczyć co akurat u mnie powoduje trudności w komunikowaniu się z innymi, z czym się to wiąże, np. strach przed powiedzeniem swojego zdania, przed oceną, odrzuceniem itp. Po zmierzeniu się ze swoimi lękami komunikacja z innymi również jest łatwiejsza. Pozdrawiam :)
Dzień dobry,

na pewno coś prawdziwego kryje się w określeniu "praktyka czyni mistrza", a więc zarówno częste prowadzenie rozmów, jak i oczytanie, sprzyjają lepszemu posługiwaniu się językiem podczas kontaktów interpersonalnych. Innym tematem jest chęć do zdobywania i utrzymywania kontaktów z innymi, jeśli nie ma takiej chęci i realnych działań, to nawet najwyższe zdolności komunikacyjne nie pomogą.

pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Szanowny Panie/ Szanowna Pani. Szczegółowa odpowiedź na zadane pytanie wymagałby niemal napisania książki. W skrócie można odpowiedzieć, że trudno wskazać działanie, które nie wpływa na funkcjonowanie komunikacyjne człowieka. Jeśli, jednak, chodzi o to jak poprawić swoje umiejętności komunikacyjne to myślę, że warto zastanowić się nad - kursami skutecznej komunikacji, różnego rodzaju kursami umiejętności społecznych czy też zajęciami rozwojowymi (grupowymi. Jeśli zauważalne są jakieś zaburzenia w procesie budowaniu kontaktu/ relacji może warto zastanowić się nad powyższymi zajęciami grupowymi, ewentualnie nad pracą indywidualną z terapeutą (jeśli , zaburzenia te mogą mieć związek z problemami natury rozwojowej). Częste kontakty interpersonalne na pewno mają szansę wpływać stymulująco na umiejętności komunikacyjne. Jeśli zaś chodzi o czytanie książek, to na pewno poszerzają one zasób słownictwa oraz ubogacają wewnętrznie (jest "o czym" rozmawiać) co przekłada się czasem również na poprawę umiejętności komunikacyjnych. Pozdrawiam
Dzień dobry,
na zdolności komunikacyjne składa się wiele czynników. Prowadzenie rozmów i czytanie książek na pewno jest pomocne i poszerza nasze horyzonty myślowe. Wiedza dodaje pewności siebie, ale nie zamaskuje mowy ciała, które może pokazywać zupełnie co innego, np. strach, brak pewności siebie, nieśmiałość, wstyd, itd... Aby swobodnie komunikować się z ludźmi, ważna jest akceptacja własnych słabości i niedoskonałości, poczucie, że jesteśmy wartościowi jako człowiek, niezależnie od wielkości naszej wiedzy, wyglądu, statusu materialnego, czy społecznego. Ważny jest również rodzaj więzi i jakość relacji jaką tworzyliśmy z rodzicami, ponieważ ten model powtarzamy w życiu dorosłym z innymi ludźmi.
Warto się temu wszystkiemu przyjrzeć :-)
Życzę swobodnych rozmów.

Marzena Reszczyńska-Owczarek
psycholog, psychoterapeuta
Dzień dobry. Niewątpliwie zasób wiadomości, słownictwa, umiejętność formułowania wypowiedzi, które zależą m.in. od czytania książek mają spore znaczenie dla zdolności komunikacyjnych. Ale równie ważną rolę w tych umiejętnościach pełnią czynniki osobowościowe. Ktoś kto np jest bardzo nieśmiały będzie miał spory kłopot w komunikacji z innymi. Albo ktoś dla kogoś celem komunikacji będzie rywalizacja z innymi będzie miał kłopot w dyskusji. Jeżeli ktoś ma kłopot z komunikacją musi przyjrzeć się różnym jej aspektom. Czy to rzeczywiście braki w słownictwie czy w umiejętności sprawnego formułowania sądów czy też dzieje się też coś na poziomie komunikacji niewerbalnej co zniechęca rozmówców.
Do takiego przyglądania się sobie zachęcam. Można też to zrobić z pomocą psychologa.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Dzień dobry! Zdolności komunikacyjne należą do kluczowych kompetencji interpersonalnych pozwalających nam na sprawne poruszanie się w świecie społecznym i osiąganie zamierzonych celów. Oprócz umiejętności jasnego i precyzyjnego wyrażania się obejmują także zdolność do aktywnego słuchania i rozumienia wypowiedzi rozmówcy. Powyższe zdolności mogą być uwarunkowane szeregiem różnych zmiennych takich jak m.in.: sposób wychowania, cechy osobowości takie jak neurotyczność czy introwersja/ekstrawersja, temperament, strategie radzenia sobie ze stresem, nieśmiałość etc. Mogą mieć także związek z funkcjonowaniem aparatu poznawczego czyli uwagą, pamięcią i koncentracją. Oczywiście praktyka czyni mistrzem, więc żeby poprawić swoje zdolności komunikacyjne wskazane jest prowadzenie rozmów i czytanie książek. Dobrym pomysłem jest także udział w warsztatach dotyczących efektywnej komunikacji.
Witam, zastanawiam się z czego wypływa Pana/Pani pytanie? Jeśli chodzi o teorię, to jest dostępna literatura na ten temat. Przeprowadzono też masę badań powiązanych ze zdolnościami interpersonalnymi. Zachęcam do opisania problemu i zapraszam do kontakyu e-mail ze mną. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
zdolności komunikacyjne u ludzi nie mają jednej definicji ale faktycznie jest to zbiór umiejętności które nabywamy w trakcie życia. Kompetencje społeczne można uznać za spójny, funkcjonalny, wykorzystywany w praktyce oraz uwarunkowany osobowościowo zestaw wiedzy, doświadczenia, zdolności, umiejętności społecznych. Z pewnością ilość przeczytanych książek i kontakt z drugim człowiekiem ułatwia czy poprawia nasze zdolności komunikacyjne. Ważne są jednak jeszcze otwartość na doświadczenia, uważność na potrzeby drugiego człowieka czy empatia. Dobrze jest też mieć ugruntowane poczucie własnej wartości oraz spore zasoby w sobie, tak żeby nasze samopoczucie nie zależało tylko od otoczenia.
Serdeczności przesyłam :-)
Magda Synowska
Witam,

Komunikacja werbalna różni się u poszczególnych ludzi. Może mieć na nią wpływ - tak jak zaznaczono w liście - częste prowadzenie rozmów, jednak ma na to wpływ także środowisko w jakim jednostka funkcjonowała w dzieciństwie, to, co od danej osoby "wymagał" otaczający Ją świat (czy pobudzał chęć poznawania otoczenia, przyglądania się nowościom, odnajdywania tego, co może przynieść zadowolenie, spełnienie, otrzymywanie tego w różny sposób, poprzez: czytanie, słuchanie, szukanie, doświadczanie- jednym zdaniem, czy otoczenie pobudzało młodego człowieka do "smakowania życia", by w ten właśnie sposób poszerzyć kompetencje werbalne i niewerbalne). Ale nie można zapomnieć o cechach charakteru danej osoby, co także ma wpływ na zdolności komunikacyjne! Takie zdolności można poddawać ćwiczeniom, które udoskonalą, wzbogacą i uzupełnią osobiste możliwości człowieka. Odpowiedni specjaliści zajmują się właśnie takimi zadaniami, mogą odpowiednio pokierować, dostosowując plan działania indywidualnie do każdego.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska