Od 5 lat cierpie na nerwice lekowa, z ktora przy pomocy psychiatrow i terapeutow nauczylam sie zyc.

4 odpowiedzi
Od 5 lat cierpie na nerwice lekowa, z ktora przy pomocy psychiatrow i terapeutow nauczylam sie zyc. Do tej pory najwieksze trudnosci sprawiala mi hiperwentylacja, ciagle skupienie na oddechu, az do ostatnich wakacji kiedy to zaczelam sie skupiac na jedzeniu. Zaczelam sie bac tego, ze sie udlawie. Lekarze mowia, ze to typowe dla nerwicy i nic mi sie nie moze stac ale ciezko mi w to uwierzyc. Kiedy dochodzi do zakrztuszenia/zadlawienia? Czy moje obawy sa racjonalne? Czy kiedy za daleko przesune pokarm w trakcie jedzenia to moze on wpasc do gardla/przelyku? Czy zawsze wystepuje odruch polykania? Bardzo prosze o odpowiedz i uzasadnienie. Pozdrawiam.
Dzień dobry, przy takich objawach, myślach warto rozpocząć psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest mało prawdopodobne, że w sytuacji, gdy słowa lekarzy specjalistów nie są w stanie uspokoić Pani lęków, uda się to innym osobom. Skuteczną metodą poprawy jakości życia może być właśnie terapia poznawczo-behawioralna. Powodzenia, A. Skłodowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Zacznę od refleksji, że Pani obawy są Pani obawami, i nie o ich racjonalność chodzi. Chodzi o Pani osobiste podejście do obaw. Może łatwiej przychodzi Pani skupienie się na oddechu czy jedzeniu aniżeli na własnych emocjach. Traktując Pani obawy jako metaforę, nasuwa mi się pytanie „ jakich emocji jest tak wiele, że boi się Pani, że się nimi udławi”? „Czego dotyczy ten lęk, co takiego dzieję się w Pani życiu”? Zachęcam do podjęcia terapii i ulżenia sobie. Pozdrawiam, Iwona
Dzień dobry,
opisuje Pani bardzo typowe myśli i przekonania pojawiające się w zaburzeniach lękowych. Wielu pacjentów ma podobne przekonania i objawy, nie jest Pani sama. Terapia poznawczo behawioralna (CBT) nie tyle pomaga nauczyć się z tym żyć, co pomaga zacząć myśleć inaczej i usunąć lub zminimalizować objawy. Często pracę zaczyna się właśnie od wytłumaczenia jak uniknąć hiperwentylacji (jest to jeden z najbardziej popularnych problemów w zaburzeniach lękowych.) Potem pracuje się nad przekonaniem, że "się udławię," "dostanę ataku serca," lub że stanie się coś równie strasznego. Dlatego zachęcam z całego serca aby dała Pani terapii jeszcze jedną szansę i umówiła się do terapeuty CBT.
Dzień dobry
To, co Pani czuje jest normalne dla osób/ pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Nie jest to kwestia racjonalności. Proszę spróbować jeszcze raz zaufać terapeucie. Najlepsze rezultaty w zmniejszaniu tego typu objawów ma Terapia Poznawczo Behawioralna. W konkretny, graficzny sposób pokazuje się w trakcie sesji, myśli, emocje i zachowania, które wiążą się z objawem. Polecam spróbować. Pozdrawiam. Monika

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.