Od 2010 roku jestem coraz większa. od tego czasu przytyłam 28kg, ta waga ciągle się waha w granicach

11 odpowiedzi
Od 2010 roku jestem coraz większa. od tego czasu przytyłam 28kg, ta waga ciągle się waha w granicach 84-92kg przy wzroście 176cm, nie jest stała, nie mam zaleconej żadnej diety, ale jem racjonalnie. Moim problemem jest tycie oraz zdecydowanie ciągłe uczucie bycia nabrzmiałą, jakbym miała za dużo wody, natomiast nie piję jej obecnie dużo, poniewaz kiedy piję po ok.2l wody czuje się fatalnie, jakbym nosiła cegły zamiast 'niosła' nogi. Cierpi przez to tez moja aktywność fizyczna, bardzo mi ból to utrudnia, a jestem osobą która nie lubi siedzieć w miejscu. Do tego teraz zrobił się grudkowaty i bolący cellulit, od 2010 roku ciągle pieką i puchną mi stopy oraz robią się koloru mocno czerwonego i od tego czasu w sumie pojawiły mi się oba te problemy. Chirurg naczyniowy dał mi tylko jakieś rajstopy wówczas, nosiłam, ale bez efektu, powiedział ze to przejdzie bo to lato. Lato minęło i dalej dwóch kolejnych proponowało mi rajstopy. >Chyba< w wyniku tego powstają mi pajączki i zaczynają uwydatniach się zyły, czyli tzw żylaki. Ponadto zdiagnozowane mam: M22,4, M51(Structum 500mg), E06.3(euthyrox 125), zniesienie lordozy szyjnej. Trochę chaotycznie opisałam, ale napisałam dwa główne moje problemy. Chciałabym wiedzieć gdzie się udać i zbadać jaki jest problem tego stanu uczucia ciągłego spuchnięcia rąk i nóg, a przy tym tycia. Proszę o podpowiedzi.
Dzień dobry,
Problem z przybieraniem na wadze najprawdopodobniej leży w chorobie Hashimoto, z która się Pani zmaga. Niezbędne będzie podjęcie współpracy z odpowiednim dietetykiem oraz lekarzem. Przede wszystkim proszę sprawdzić przeciwciała TG i TPO wraz z panelem tarczycowym i innymi badaniami zleconymi przez lekarza. Jeżeli chodzi o uczucie nadmiaru wody w organizmie to polecam sprawdzić również jonogram, bo najprawdopodobniej w Pani diecie stosunek sodu do potasu nie jest korzystny, a zmniejszanie ilości przyjmowanych płynów na pewno nie przyczyni się do poprawy, wręcz przeciwnie może tylko pogorszyć stan zdrowia.

Z poważaniem

Piotr Luboński

Dzień dobry,

Zdecydowanie w pierwszej kolejności zalecam konsultację z endokrynologiem oraz dietetykiem klinicznym, który przeanalizuje Pani dotychczasowy styl życia i nawyki żywieniowe, a następnie przygotuje indywidualne zalecenia żywieniowe, które będą służyć docelowo nauce nowych i trwałych prozdrowotnych nawyków, które ułatwią Pani utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Zapraszam do współpracy stacjonarnie lub online (szczegóły na stronie mateuszdurbas.pl). Co więcej zachęcam Panią także do zapoznania się z najnowszym numerem czasopisma o zdrowym odżywaniu Food Forum, które dostępne będzie od przyszłego wtorku w Empikach na terenie całej Polski, gdzie znajduje się casebook mojego autorstwa o postępowaniu żywieniowym w chorobie Hashimoto i niedoczynności tarczycy.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proponuje skonsultować się z endokrynologiem oraz dietetykiem. Podczas wizyty istnieje możliwość pomiaru składu ciała w tym określenia ilości zatrzymanej wody. Odpowiednia dieta pozwoli na wspomaganie usuwania nadmiaru płynów z organizmu.
Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Dzień dobry,

wyraźnie nie radzi sobie Pani sama, stąd udanie sie do specjalisty dietetyka jest koniecznością. Zakładam, że jest Pani pod opieka endokrynologa.

pozdrawiam
Dzień Dobry, bardzo dziękuję za to pytanie. Jeśli chodzi o problemy z uczuciem "nabrzmiałości" to doskonale Panią rozumiem, bo mam wielu takich pacjentów. Warto byłoby oprócz diety wzmocnić się ziołami oraz zastosować dietę eliminacyjno-rotacyjną, która wykluczy z diety produkty, które mogą powodować zatrzymywanie się wody w organizmie. Dodatkowo przy schorzeniach autoimmunologicznych, a do takich należy m.in. schorzenie tarczycy warto skupić się na reagowaniu dobrze na stres - tu polecam afirmację oraz olejki eteryczne. Bardzo się sprawdzają gdy chcemy się zrelaksować. Dodatkowo warto też spojrzeć kompleksowo na problem - czyli dlaczego Pani tyje - znaleźć przyczynę. Pozdrawiam serdecznie Marzena Zacharska dietetyk kliniczny
Dzień dobry
Przede wszystkim zaleciłabym wizytę u endokrynologa. Proszę zrobic badania w kierunku insulinooporności czyli glukoza i insulina wystarczy na czczo (należy wyliczyć współczynnik HOMA) do tego lipidogram, AST, ALT, TSH i anty TPO.
Często insulinooporności towarzyszy niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto. Jeśli lekarz zdiagnozuje insulinooporność proszę skonsultować się z dietetykiem, który zajmuje się tym schorzeniem, ponieważ zwykła zmiana nawyków żywieniowych nie będzie wystarczająca. Czas między posiłkami oraz ich zbilansowanie są ściśle związane z wynikami insuliny i glukozy Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia Joanna Majer-Skruch
Zachęcam do zebrania swojej dokumentacji medycznej i skonsultowania swojego problemu z dietetykiem lub psychodietetykiem. Widać, że temat jest dość złożony i potrzeba tutaj przeprowadzenia szczegółowego wywiadu.
Dzień dobry, zachęcam do konsultacji dietetycznej aby można było wywnioskować więcej z Pani dokumentacji medycznej i analizy przypadku.
Zdecydowanie konieczna będzie konsultacja endokrynologiczna, wykonanie odpowiednich badań oraz konsultacja dietetyczna. Zapraszam Panią do siebie, współpracuję z pacjentami z m.in. chorobą Hashimoto.
Dzień dobry, zachęcam do konsultacji dietetycznej. Jestem dietetykiem klinicznym, który podejdzie do Pani zdrowia w holistyczny sposób. Przeprowadzę przez cały proces dietoterapii i suplementacji oraz zadbamy wspólnie o Pani styl życia i samopoczucie psychiczne!
Dzień dobry, zachęcam do konsultacji z dietetykiem, który dokładnie i indywidualnie podejdzie do Pani objawów i sytuacji, następnie pomoże w odpowiednim doborze dietoterapii.