Octenisept a płodność

10 odpowiedzi
Dzień dobry. Przez ostatnie lata popełniałam poważny błąd - ponieważ byłam nadmiernie przewrażliwiona na punkcie higieny (głównie rąk) używałam wielu środków dezynfekujących, antybakteryjnych. Jednym z nich był ciągle, nadmiernie i w kółko stosowany Octenisept. Niestety, dowiedziałam się ostatnio o jego toksycznych właściwościach, w tym o wpływie na zanik odporności miejscowej oraz, co bardziej mnie martwi, na płodność. Ponieważ używałam tych środków naprawdę chronicznie, zastanawiam się, czy mogę w jakikolwiek sposób wpłynąć (oprócz oczywiście odstawienia) na: 1) polepszenie kondycji wyjałowionych dłoni (nie mam na myśli kwestii dermatologicznych, raczej czy obniżenie odporności ma charakter trwały?) oraz, co ważniejsze - czy takie działanie toksykologiczne fenoksyetanolu może mieć również trwały wpływ na bezpłodność? Czy też może on zaniknąć po odstawieniu substancji? Czy mogę w tej sytuacji podjąć jakieś kroki, badania? Dziękuję za wszelkie rady :)
Szanowna Pani.
1. W kwestii pierwszej raczej skóra się sama odregeneruje odpornościowo
2. Odnośnie płodności proponuję nie analizować jej teoretycznie tylko podjąć kroki w kierunku ciąży.
3. Odradzam wszelakie badania.
Pozdrawiam Kaszowicz

Witam,
Jeśli chodzi o kwestie odporności miejscowej i kwestie dermatologiczne należy skonsultować się z dermatologiem. Jeśli chodzi o płodność nie jest raczej możliwe trwałe jej uszkodzenie. Należy wykonać badania hormonalne i monitoring cyklu aby wstępnie dowiedzieć się jaki jest stan narządu rodnego.
z poważeniem
Tomasz Łabiak
Nie znam badań jaki wpływ ma oktanisept na płodność.
Mam wrażenie ze przesadne rozumowanie w jedną lub drugą stronę jest błędne. Zazwyczaj bywa tak że prawda leży gdzieś po środku. Preparatu tego na pewno nie należy używać na codzień , ale w sytuacjach zranienia jest znakomity i jego sporadyczne stosowanie nie powinno wpłynąć na płodność lub odporność. Parabeny zawarte w kosmetykach jak żele , szampony , mydła są bardziej szkodliwe i substancje w opakowaniach plastikowych nawet w butelkach z wodą mineralną. Co zrobić ? Probiotyki naturalne , czysta woda , naturalne detergenty , nieprzetworzone produkty spożywcze bez konserwantów i chemii - ogólnie zdrowy tryb życia i zero stresu :) . Tego życzę . Pozdrawiam serdecznie .
Szanowna Pani, sądzę, że powinna Pani rozpocząć swą drogą dochodzenia szkodliwości stosowanych środków od dermatologów. Po odstawieniu wspomnianych środków ich wpływ na Pani płodność wydaje mi się wątpliwy.
Nie powinno to mieć wpływu. Proszę stosować normalne środki higieny i nie martwić się
Szanowna Pani, jeśli chodzi o nadmiernie wysuszoną skórę dłoni, to proponuję wizytę u dermatologa. Co do wpływu Octaniseptu na bezpłodność, nie są nam znane publikacje badawcze na ten temat.
szanowna Pani, proszę zachodzić w ciążę - wszystko będzie dobrze. pzdr artur mazur kalisz ps im więcej dywaguje Pani na ten temat tym większy stres Pani sobie funduje - ten dopiero blokuje możliwości zajścia w ciążę!
Szanowna Pani,
1. Proszę myć ręce tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, łagodnym mydłem.
2. Proszę nie używać żadnych środków do odkażania rąk.
3. Po umyciu proszę smarować dłonie delikatnym kremem do rąk.
Poza tym proszę nie podejmować żadnych kroków ani badań.
Z wyrazami szacunku,
CS
Octenisept działa miejscowo, nie wchłania się do krwi ze śluzówek i skóry.To bzdury, że ma wpływ na płodność. Nic nie musi pani robić.