Obrzęk nosa

2 odpowiedzi
Witam, ponad półtora roku temu miałam robioną korektę nosa, nos do tej pory jest spuchnięty. Cz tam może być ? ( nos chrzęstny, masaże robiłam regularnie).
Witam. Obrzęk nosa utrzymuje się zazwyczaj 6 miesięcy, po roku powinnien ustąpić całkowicie. Każdy pacjent goi się indywidualnie. Proszę udać się na dodatkową kontrolę pooperacyjną do lekarza, który Panią operował. Jeśli z obiektywnych powodów nie może Pani tego zrobić, zapraszam na konsultację.

Czasami tak się dzieje. Zwykle proces ustępowania obrzęku trwa od 6 do 12 miesięcy. Zdarza się jednak stosunkowo często, że dopiero po 2 latach w pełni wycofuje się opuchlizna. Ma to związek z tworzeniem drobnych naczyń krwionośnych i limfatycznych w operowanej okolicy. Proszę zwrócić uwagę, czy nos jest mniej obrzęknięty rano. Wówczas jest znaczna szansa, że stan ten jeszcze się będzie poprawiał.

Z drugiej strony, jeżeli nasilenie obrzęku nie zależy od pory dnia ani pogody, wówczas może on wynikać nie z zaburzeń unaczynienia, ale z tworzenia tkanki naprawczej pod powłokami. Taka sytuacja jest typowa w przypadku, kiedy np. zbyt wcześnie usunięto gips z nosa i skóra nie przylegała dobrze do rusztowania nosa. Również w takim przypadku istnieje możliwość poprawy stanu miejscowego, ale wymaga to niekiedy podawania leków w formie iniekcji.

W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszam do osobistego kontaktu.
Łączę pozdrowienia,

dr Michał Lewandowicz