Obciążenie glukozą - przekroczone normy

7 odpowiedzi
Jak należy interpretować podane wyniki? Czy to już zaczątki cukrzycy? Wizyta u lekarza umówiona już ale niestety trzeba poczekać.

Test obciążenia glukozą 75g
na czczo 97,16 norma do 99
po 1h 171,75 norma do 160
po 2 h 134,96 norma do 140

insulina po obciążeniu 75g glukozy 0,1,2
przed 37,5 norma do 24,9
po obciażeniu pkt 1 - 252,4
po obciążeniu pkt 2 - 212,2
Wyniki świadczą o hiperinsulinemii.

nie nie jest to cu7krzyca . ale insulinooporność
Witam, wyniki glukozy są w normie, Natomiast ma Pani bardzo wysokie wartości insuliny, co jest czynnikiem ryzyka otyłośći, nadciśnienia, miażdżycy a nawet chorób nowotoworowych. Konieczna zmiana stylu życia: redukcja masy ciała przy odpowiedniej diecie, aktywność fizyczna, i wsparcie farmakologiczne.
Witam, obawiam się, że zbyt póżno przeglądam profil i pytania i z pewnością jest już Pani po wizycie. Jeżeli chciałaby Pani uzyskać jeszcze jakieś informacje dotyczące diety ,terapii ziołowej ,lekami lub rodzaju wysilku fizycznego to chętnie pomogę. Pani wyniki badań sugerują mi pewne rozpoznanie ale omówienie wszystkiego zajmuje około 40 minut więc zapraszam na wizytę. Pozdrawiam
Tolerancja glukozy prawidłowa. Wartości insulinemii w teścia pozostają do interpretacji w połączeniu z całokształtem obrazu klinicznego biorąc pod uwagę zwłaszcza wzrost, masę ciała, BMI, nawyki żywieniowa, aktywności fizyczną i wywiad rodzinny. Poza hierpinsulinmią na czczo nic na razie pewnego nie można stwierdzić.
Dzień dobry. Wyniki wyraźnie wskazują na insulinooporność, która nieleczona może w przyszłości rozwinąć się w cukrzycę. Jeśli Pani ma nadwagę, konieczna będzie redukcja masy ciała poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej. Niezależnie od występowania nadwagi, należałoby zastosować dietę polegającą na częstym spożywaniu małych porcji posiłków o niskim indeksie glikemicznym (IG), tak aby nie pobudzać trzustki do tak dużego wyrzutu insuliny, jaki u Pani występuje, zarówno w 1. godzinie, jak i 2. godzinie po obciążeniu glukozą. Rozpoczęłabym również leczenie tabletkami, które zmniejszają insulinooporność. Pozdrawiam serdecznie.
Do rozpoznania cukrzycy sluzy pomiar wartosci glukozy w osoczu krwi zylnej na czczo (2× 126 mg/dl lub wyzej) lub w tescie obciazenia glukoza ( pomiar na czczo oraz po 2 godzinach po wypiciu 75 g glukozy w 250 ml wody. Gdzie po 2 godzinach jest 200mg/dl lub wiecej. Dodatkowo mozna rozpoznac cukrzyce gdy przygodnej glikemii 200mg/dl lub wyzszej towarzysza objawy kliniczne cukrzycy. W/w kryteria nie obowiazuja w ciazy.